Maďaři schválili nasazení armády k ochraně hranic, Orbán měl ostrý projev

Budapešť - Maďarský parlament dnes přijal zákon, který rozšiřuje pravomoci policie a armády. Norma umožňuje zapojení vojska do ochrany státních hranic před masovým přívalem migrantů. Maďarská vláda zavedla v posledních měsících řadu tvrdých opatření. Kromě plotu na hranici se Srbskem a Chorvatskem také zpřísnila imigrační a azylové zákony včetně trestního postihu za nelegální překročení hranic a zvýšení trestů za pašování lidí.

Předseda vlády Viktor Orbán v projevu poukazoval na potřebu poslat vojáky na hranici nejen se Srbskem, ale i s Chorvatskem a se Slovinskem.

Zdroj: YouTube

Zákon povoluje vojákům nasadit i nesmrtící zbraňové prostředky. V textu zveřejněném na webu parlamentu se například uvádí, že armáda smí používat gumové projektily, pyrotechnická zařízení, slzné granáty nebo zbraně vystřelující sítě.

Policie podle premiéra není s to zajistit hranice jak se Srbskem, tak s Chorvatskem bez pomoci vojska. Dokáže zabezpečit srbský úsek hranice, kde přijatá opatření prý fungují lépe, než se čekalo. "Chorvatský úsek hranice můžeme také bránit, ale potřebujeme k tomu, aby ji společně s policií hlídala i armáda," dodal.

Premiér znovu obhajoval rozhodný postup svého kabinetu proti přívalu migrantů mířících z Blízkého východu, Asie a Afriky přes Balkán a Maďarsko do západní Evropy, především do Německa a Rakouska. Maďarsko podle něj bojuje na dvou frontách - chrání své hranice a zároveň musí bojovat i proti "krátkozrakým evropským politikům".

"Evropa nejenže otevírá své brány, ona (uprchlíky) přímo zve," pronesl Orbán vyčítavě zjevně na adresu zejména německých politiků v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Uvedl rovněž, že Maďarsko bude jednat samo, dokud se Evropská unie nedohodne na tom, jak zastavit proud migrantů. "Evropa je bohatá, ale slabá. To je nejnebezpečnější možná kombinace. Výsledek je... katastrofální. Protože Evropa nedokáže chránit své vnější hranice, zavírají se opět vnitřní hranice," zdůraznil.

Orbán také označil za pokrytce ty maďarské opoziční poslance, kteří jsou proti nasazení armády, ale přitom se nerozpakují kritizovat vládu za neúčinnou kontrolu hranic.

"Naše hranice jsou ohrožené. Náš způsob života je postavený na respektování práva. Maďarsko a celá Evropa jsou v ohrožení," prohlásil populistický předseda vlády, jehož zemí od začátku roku už prošlo na 225.000 migrantů.

Související

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

Více souvisejících

Viktor Orbán maďarská armáda uprchlíci

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy