Nový fígl mezi uprchlíky? Poprvé se vylodili u britské základny na Kypru

Nikósie - Migranti, kteří se na své cestě do Evropy snaží překonat Středozemní moře, dnes připluli na neobvyklé místo. Poprvé se vylodili na jedné ze dvou britských vojenských základen na Kypru, odkud startují letadla k útokům proti IS.

Asi 110 až 140 běženců zřejmě ze Sýrie, včetně žen a dětí, připlulo na dvou člunech. Přestože je Kypr poměrně blízko Sýrie, přesun uprchlíků na tento ostrovní stát je zatím poměrně ojedinělý.

Zdroj: YouTube

Důvodem vyhýbání se Kypru je jeho poměrná izolovanost. Při cestě do Evropy se běženci tak jako tak nemohou vyhnout Turecku, kam se pohodlně dostanou i po souši. Jiná může ale být situace, pokud vylodění nebylo náhodné, a uprchlíci se cíleně chtěli dostat do rukou britských úřadů.

Precedentem je vylodění iráckých Kurdů na jedné ze základen v roce 1998. Část těchto běženců na tomto kousku britského území od té doby stále žije.

Podle britského deníku The Independent nebude ale dnešním běžencům dovoleno požádat o azyl v Británii. Po příjezdu Kurdů se totiž v roce 2003 Británie dohodla s Kyprem, že případní noví příchozí se automaticky dostanou pod jurisdikci kyperských úřadů.

Související

Více souvisejících

Kypr uprchlíci Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy