Jak se finančně vypořádat s uprchlickou krizí? Europoslanec upozornil na závažný problém

Praha/Brusel - Poslanec Evropského parlamentu za ČSSD Pavel Poc nepochybuje, že současná migrační krize je jednou z největších výzev, kterým novodobá Evropa musí čelit. Jak se s ní ale finančně vypořádat?

Podle Poce je dobré zabývat se kromě jiného i způsobem financování tak nákladného břemena, kterým migrační krize nepochybně je. Uvažuje proto, kdo to všechno zaplatí.

"Evropská komise už při představení původního návrhu rozpočtu pro rok 2016 dala najevo, že chystá kroky, které by členským státům na poli migrace měly alespoň částečně finančně ulevit. Již v původním návrhu rozpočtu na příští rok počítala s 833 miliony eur pro Azylový, migrační a integrační fond a Fond pro vnitřní bezpečnost, které jsou v této oblasti hlavními finančními nástroji. Stejně tak i v tomto roce došlo k podání rozpočtových pozměňovacích návrhů, jejichž účelem je lépe zvládnout řízení migračních toků. Plenární shromáždění Evropského parlamentu tak kupříkladu včera zrychleně schválilo posílení dvou výše zmíněných fondů až o 100 milionů eur, potřebné navýšení personálu agentur a prostředků pro humanitární pomoc a Evropský nástroj sousedství," píše na webu strany.

Tento kolektivní postup považuje za správný a férový. "Migrační krize je celoevropský problém a bylo by naivní předpokládat, že se některých členských států, které se momentálně zdají být pro migranty nepřitažlivé, netýká. Návrhy některých evropských zemí, které samotné budu mít velmi omezený dopad, a které berou spíše podobu účetního experimentu, nežli vážného plánu naopak za správné nepovažuji," dodal.

Nesouhlasí ale s rakouským návrhem udělit výdajům členských zemí na řešení migrační krize výjimku z konvergenčních kritérií a kritérií Paktu stability a růstu. Sám sebe se ptá, kdo bude dohlížet na to, zda jsou původně daná pravidla zrovna v tom či onom konkrétním případě ohýbána korektně, nebo zda někdo zneužívá situace pro vylepšení deficitního rozpočtu? To by totiž prý klidně mohlo ohrozit potřebný hospodářský růst a provokovat k upravování pravidel i v budoucnu.

"Evropský rozpočet, jako společný nástroj umožňuje krize tohoto rozměru zvládat. Nemůže být však do nekonečna napínán. Evropská komise ani členské státy by se rozhodně neměly snažit situaci řešit přerozdělováním rozpočtových obálek. S "přesměrováváním" financí máme svoje zkušenosti a končívá platební neschopností běžících užitečných projektů. Finance rozpočtově určené pro jiný účel by prostě měly být tabu, jinak vytváříme skrytý deficit, který jednou někdo bude muset zaplatit. Ostatně rozpočet se už nyní potýká s platebními problémy vyplývajícími z podobného přístupu členských států a tak nebo tak bude nutné co nejdříve navýšit i úroveň jeho celkových platebních prostředků," uzavřel.

Související

ČSSD

ČSSD se dostala do zisku téměř 100 milionů, vliv měla kauza Altner. Jak si vede ANO?

ČSSD loni hospodařila se ziskem 98,76 milionu korun po zdanění. Hospodářský výsledek strany zásadním způsobem ovlivnil úspěch u Nejvyššího soudu ve sporu o dluh s dědici advokáta Zdeňka Altnera. Nejvyšší soud v červnu zrušil pravomocné rozhodnutí soudů nižší instance, podle kterých měla strana zaplatit Altnerovým dědicům odměnu za zastupování ve sporu o Lidový dům 18,5 milionu korun a smluvní pokutu, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů korun. V roce 2018 ČSSD hospodařila se ztrátou 39,8 milionu korun.
Poc, Pavel

Poc nedoporučí ČSSD, aby podpořila na eurokomisaře Jourovou

Končící europoslanec ČSSD Pavel Poc rozhodně nedoporučí vedení své strany, aby ve vládě podpořilo na post českého eurokomisaře znovu Věru Jourovou. Důvody neupřesnil, chce je sdělit nejdřív straníkům. Řekl to dnes novinářům. Poc byl lídrem kandidátky do eurovoleb, v nichž ČSSD nezískala ani jeden mandát. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš řekl, že jeho hnutí bude Jourovou znovu navrhovat.

Více souvisejících

Pavel Poc uprchlíci EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 16 minutami

před 49 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy