REPORTÁŽ - 27. října v Praze proběhla Mezinárodní bezpečnostní konference na téma ruské agrese a evropské bezpečnosti. V rámci třetího panelu bylo možné vyslechnout projevy na téma spolupráce Německa a zemí Visegrádské čtyřky (V4) na výzkumu a vývoji v oblasti obrany a výroby zbraní.
V otázce mezinárodní spolupráce jsme nezkušení
Jakub Hodinář, ředitel Odboru zahraniční spolupráce, obranného průmyslu, výzkumu a vývoje Ministerstva obrany České republiky, promluvil ohledně stavu spolupráce České republiky a Německa.
V úvodu své řeči Hodinář upozornil, že ačkoliv předmětem diskuze na této konferenci jsou vztahy mezi zeměmi V4 a Německem, obdobné vztahy a problémy se řeší i globálně na úrovni Evropské unie.
Podle Hodináře ministerstvo obrany České republiky spolupráci v oblasti obrany podporuje, o čemž svědčí například podpora konceptu Framework Nations. Tento koncept NATO má upřesnit, jakým způsobem bude probíhat mezinárodní obranná spolupráce a na jaké hrozby bude odpovídáno.
Uvedl, že v současnosti Česká republika spolupracuje s Německem jak na úrovni civilní, kde se jedná například o automobilový průmysl či vesmírné technologie, tak i na úrovni vojenské, kde jako příklad uvedl německou firmu Rohde & Shwarz, která část své výroby přesunula do jihočeského Vimperku.
Na druhou stranu ale upozornil i na problémy, které spolupráci mezi zeměmi ztěžují. Jedním z nich je podle něj rozdílná struktura obranného průmyslu, a to nejen mezi zeměmi V4 a Německem, ale i mezi zeměmi V4 navzájem. Jedná se například o různý podíl státem vlastněných firem na trhu.
Podotknul také, že „malá spolupráce při zadávání veřejných zakázek na získání obranných prostředků není způsobena nedostatkem politické vůle, ale nedostatkem zkušeností." Jak totiž uvedl, země V4 „mají jen malou zkušenost s mezinárodními projekty."
Maďarský obranný průmysl upadá
O situaci v Maďarsku pak informoval Tamás Csiki, výzkumný pracovník Centra pro strategická a obranná studia v Budapešti.
Podle Csikiho není v současnosti situace ohledně spolupráce mezi zeměmi V4 a Německem optimální. Vyjádřil tak nesouhlas s názory svých kolegů, které byly převážně optimisticky laděny.
Psali jsme:Odsoudil například projekt tzv. „battlegroups", tedy bojových skupin, které se skládají z jednotek různých zemí. Ačkoliv jejich vytvoření není podle něj krok špatným směrem, jejich reálné použití není v současnosti reálné, protože státy zatím nejsou připraveny nasadit své jednotky společně.
Případné společné nasazení by totiž podle něj vyžadovalo například větší společné plánování nebo mezinárodní veřejné zakázky.
Kritizoval také situaci v Maďarsku a připomněl, že výdaje na obranu jsou v současnosti velmi malé a pokud chce země přispívat k ochraně Evropy, bude rozpočet třeba zásadním způsobem pozměnit a navýšit.
V zemi podle něj došlo k celkovému značnému poklesu úrovně obranného průmyslu, a to do takové míry, že dnes téměř neexistuje. Připomněl například elektronický průmysl, ve kterém dříve bývalo Maďarsko prominentní, ale v současnosti také zažívá úpadek.
Související
Ze souboje se psem nelze vyváznout bez zranění. Odborníci radí, jak se bránit
Jak zabránit krádežím? U Jílkové se řešila sebeobrana i zbraně
obrana , visegradská čtyřka , Armáda
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 48 minutami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 1 hodinou
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 1 hodinou
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 2 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 3 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 3 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 3 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 4 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 5 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 5 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.
Zdroj: Libor Novák