Hlavní problém českého obranného průmyslu: Málo zkušeností

REPORTÁŽ - 27. října v Praze proběhla Mezinárodní bezpečnostní konference na téma ruské agrese a evropské bezpečnosti. V rámci třetího panelu bylo možné vyslechnout projevy na téma spolupráce Německa a zemí Visegrádské čtyřky (V4) na výzkumu a vývoji v oblasti obrany a výroby zbraní.

V otázce mezinárodní spolupráce jsme nezkušení

Jakub Hodinář, ředitel Odboru zahraniční spolupráce, obranného průmyslu, výzkumu a vývoje Ministerstva obrany České republiky, promluvil ohledně stavu spolupráce České republiky a Německa.

V úvodu své řeči Hodinář upozornil, že ačkoliv předmětem diskuze na této konferenci jsou vztahy mezi zeměmi V4 a Německem, obdobné vztahy a problémy se řeší i globálně na úrovni Evropské unie.

Podle Hodináře ministerstvo obrany České republiky spolupráci v oblasti obrany podporuje, o čemž svědčí například podpora konceptu Framework Nations. Tento koncept NATO má upřesnit, jakým způsobem bude probíhat mezinárodní obranná spolupráce a na jaké hrozby bude odpovídáno.

Uvedl, že v současnosti Česká republika spolupracuje s Německem jak na úrovni civilní, kde se jedná například o automobilový průmysl či vesmírné technologie, tak i na úrovni vojenské, kde jako příklad uvedl německou firmu Rohde & Shwarz, která část své výroby přesunula do jihočeského Vimperku.

Na druhou stranu ale upozornil i na problémy, které spolupráci mezi zeměmi ztěžují. Jedním z nich je podle něj rozdílná struktura obranného průmyslu, a to nejen mezi zeměmi V4 a Německem, ale i mezi zeměmi V4 navzájem. Jedná se například o různý podíl státem vlastněných firem na trhu.

Podotknul také, že „malá spolupráce při zadávání veřejných zakázek na získání obranných prostředků není způsobena nedostatkem politické vůle, ale nedostatkem zkušeností." Jak totiž uvedl, země V4 „mají jen malou zkušenost s mezinárodními projekty."

Maďarský obranný průmysl upadá

O situaci v Maďarsku pak informoval Tamás Csiki, výzkumný pracovník Centra pro strategická a obranná studia v Budapešti.

Podle Csikiho není v současnosti situace ohledně spolupráce mezi zeměmi V4 a Německem optimální. Vyjádřil tak nesouhlas s názory svých kolegů, které byly převážně optimisticky laděny.

Psali jsme:
Zbrojní průmysl: ČR skoro vůbec nevyváží, varuje odborník
 

Odsoudil například projekt tzv. „battlegroups", tedy bojových skupin, které se skládají z jednotek různých zemí. Ačkoliv jejich vytvoření není podle něj krok špatným směrem, jejich reálné použití není v současnosti reálné, protože státy zatím nejsou připraveny nasadit své jednotky společně.

Případné společné nasazení by totiž podle něj vyžadovalo například větší společné plánování nebo mezinárodní veřejné zakázky.

Kritizoval také situaci v Maďarsku a připomněl, že výdaje na obranu jsou v současnosti velmi malé a pokud chce země přispívat k ochraně Evropy, bude rozpočet třeba zásadním způsobem pozměnit a navýšit.

V zemi podle něj došlo k celkovému značnému poklesu úrovně obranného průmyslu, a to do takové míry, že dnes téměř neexistuje. Připomněl například elektronický průmysl, ve kterém dříve bývalo Maďarsko prominentní, ale v současnosti také zažívá úpadek.

Související

Ilustrační foto

Ze souboje se psem nelze vyváznout bez zranění. Odborníci radí, jak se bránit

Napadení člověka psem není nijak neobvyklé. Většinou končí útok zvířete poraněním a někdy dokonce i smrtí oběti. Jiné to není ani v případě, kdy se jedná o napadení psa psem. Přirozeně totiž útočí na slabá místa na těle, kde se nacházejí velké cévy. Podle odbornice se při souboji se psem krvavým zraněním člověk nevyhne.
Máte slovo s M. Jílkovou na téma Postoj Česka k Ukrajině

Jak zabránit krádežím? U Jílkové se řešila sebeobrana i zbraně

Zákonná zabezpečovací zařízení jsou mnohdy na zločince krátká. Mnoho lidí, zejména v okolí Prahy, se bojí, že budou znovu vykradeni. Měli bychom mít právo zastavit ve svém obydlí případného lupiče zbraní, aniž by nám hrozilo vězení za nepřiměřenou obranu? Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové bylo "můj dům, můj hrad".

Více souvisejících

obrana visegradská čtyřka Armáda

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy