Domácí porody v ČR? Soud ve Štrasburku chystá konečné rozhodnutí

Štrasburk - Velký senát Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) se dnes začal zabývat případem dvou Češek, které si ve Štrasburku stěžují na to, že Česko neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou profesionálními porodními asistentkami. Evropský soud již loni konstatoval, že ČR práva žen neporušila. Češky proto nechaly případ postoupit velkému senátu, což je forma odvolání. Rozhodnutí senátu se očekává za delší dobu.

Velký senát vyslechl zástupce České republiky Víta Alexandra Schorma a advokáty obou žen. Schorm telefonicky ČTK řekl, že vše probíhalo "standardně" a žádná ze stran nepřišla s nějakými zásadně novými skutečnostmi oproti prosinci 2014, kdy nižší instance soudu stížnost zamítla.

Advokátka z Ligy lidských práv Zuzana Candigliota, která ve Štrasburku zastupovala spolu s advokátkou Adélou Hořejší stěžovatelky, ČTK řekla, že zatímco z jejich strany zazněla fakta podložená vědeckými studiemi, tak zástupce českého státu nebyl s to předložit statistiky o jím zmiňované nebezpečnosti domácích porodů a jen hrál na emoce, například tvrzením, že při domácím porodu je těžké účinně řešit případné komplikace.

Candigliota uvedla, že soudu předala studie dokazující bezpečnost domácích porodů. Naopak odsoudila některé praktiky, kterými podle ní čeští lékaři ohrožují rodící matky, přestože se od těchto praktik jinde v Evropě ustoupilo. Jedná se například o "vytlačování plodu z těla matky lokty". Dodala, že Hořejší také před soudci kritizovala monopol, který podle ní mají v Česku lékaři v porodnicích.

"Velký Senát Evropského soudu pro lidská práva vydá rozhodnutí asi za rok, možná dříve, možná později, rozhodně za mnoho měsíců," domnívá se Schorm. Na otázku, zda věří, že velký senát potvrdí předchozí verdikt, odpověděl, že "jak soud rozhodl jednou, může rozhodnout i podruhé". Rozhodnutí velkého senátu je podle pravidel ESLP konečné.

Obě stěžovatelky, Šárka Dubská a Alexandra Krejzová, si přály rodit doma. Zákon o zdravotních službách ale hrozí porodním asistentkám vysokými pokutami, pokud budou pracovat bez potřebných povolení. Také neumožňuje proplacení práce asistentek v bytě rodičky. Proto prý nemohly žádné asistentky najít. Na soud se obrátily s tím, že jim kvůli českým zákonům byla upřena možnost rodit doma za asistence lékařského odborníka.

Soud při Radě Evropy ale dospěl loni k závěru, že v tomto případě nebyl porušen osmý článek Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. "Soud vzal v úvahu zejména skutečnost, že na evropské úrovni neexistuje žádná shoda ohledně povolení či zákazu domácích porodů, a že tato otázka rovněž zahrnuje problematiku přidělování finančních zdrojů, například pro zajištění odpovídajícího systému rychlé zdravotnické pomoci při domácích porodech," uvedl soud ve svém prohlášení. "Stěžovatelky navíc ze skutečnosti, že jim mohla být poskytnuta pomoc ze strany lékařského personálu pouze při porodu ve zdravotnickém zařízení, nenesly nepřiměřené břemeno," dodal.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk porody Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy