Mikuláš a uprchlíci: Jak křesťanskou tradici přijmou muslimové?

Berlín - Uprchlická krize se letos projeví také v mikulášské nadílce. Jak tento zvyk přijmou muslimové? V Německu se dokonce na toto téma konal seminář.

Spolek německé katolické mládeže (BDKJ) každročně organizuje v Kolíně nad Rýnem seminář pro Mikuláše. Letos se zaměřil na odlišnost kultur.

Mikuláš, který má v ruce berlu a na hlavě mitru reprezentuje křesťanskou víru. Otázka proto zní: Budou muslimové rozumět tomu, co dělám? Chtějí vůbec něco takového? Anebo to budou chápat jako pokus o misionářství?

Walter Simon, který Mikuláše dělá už 43 let, si na tuhle otázku již odpověděl: Uprchlíky rozhodně nechce ve svém domovském městečku Kempen am Niderrhein opomenout. Koneckonců jsou to prý právě oni, kdo potřebuje dárky nejvíce. Katolický farář v jeho městě v tom ale vidí problém, a tak se mikulášská besídka bude konat v evangelickém spolkovém domě. Postaráno je o tlumočníka i o odvoz autobusem.

Bernd Wagner-Ost chce (56) jako Mikuláš navštívit uprchlická zařízení v Kolíně nad Rýnem. "Kárat ale Mikuláš tyhle děti nesmí. Už tak si zažily spoustu hrozných věcí, musí proto slyšet jen pozitivní věci," myslí si.

Na závěr semináře se ke slovu hlásí i veterán mikulášských oslav Harry Flicka. Vzpomíná, jak kdysi v Duisburgu vešel do školní auly, kde seděly téměř výhradně dívky s muslimským šátkem na hlavě. "Nejprve jsem si pomyslel: 'Tak tady jsem špatně. Musím pryč'," říká. "Nakonec jsem ale zůstal a dnes jsem rád. Byl to jeden z nejhezčích výstupů, jaké jsem kdy měl," citovala jej agentura DPA.

"Děti byly tak pozorné a vše sledovaly s takovým zájmem, jaký jsem už dlouho nezažil. Věděly, že Mikuláš byl biskup a žil v dnešním Turecku. Znaly i legendu o něm," říká Flicka.

Po výstupu mu prý zavolal místní imám. "Setkali jsme se, popovídali jsme si a shodli jsme se na tom, že oba věříme v jednoho Boha. Odnesl jsem si z toho ponaučení: Způsob myšlení mají muslimové stejný jako my. Všichni chtějí jen to, aby se děti měly dobře," dodává Flicka.

Mikuláš se stal kolem r. 300 jako mladý muž biskupem v Myře v tehdejší Lykii (dnes Turecko), píše vira.cz. Brzy potom zde začalo pronásledování křestanů za římských císařů Galeria Valeria Maximina. I Mikuláš se dostal kolem r. 310 do zajetí a byl v žaláři mučen. Den smrti byl 6. prosinec, rok mezi 345 a 351.

Mikulášovo uctívání se rozvinulo v Německu zprvu v 10. století v Porýní; bylo podporováno císařovnou Theofanou, řeckou manželkou císaře Oty II. Ve stejném 10. století vznikl v Německu obyčej, že Mikuláš navštěvuje děti a obdarovává je.

To se vztahuje na tuto historii: V klášterních školách tehdy byla takzvaná "biskupská hra". Při ní jeden žák přebíral jednou v roce funkci opata nebo i biskupa a "vládl" nad klášterem a nad školou. Zprvu se tato hra konala 28. prosince, v den Neviňátek a asi od 13. století byla přeložena na den sv. Mikuláše. Krajově i národnostně se liší jak oblečení tak i jméno Mikuláše. V Čechách jsou nejstarší záznamy o mikulášské nadílce ze 14. století.

Související

Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Svátek svatého Mikuláše 2022: Děti dnes jako každý rok navštíví Mikuláš s čertem a andělem

Do ulic měst a domácností s dětmi dnes jako každý rok vyrazí Mikuláš s čertem a andělem. V předvečer svátku svatého Mikuláše budou dětem za dobré chování rozdávat sladkosti, ovoce, oříšky nebo drobné dárky, v některých případech za zlobení uhlí nebo brambory. Zájem o mikulášskou nadílku je stále velký, přestože v některých rodinách bohatost nabídky ovlivní ekonomické problémy.
Prahu ovládli Mikuláši, čerti a andělé

Za mikulášskou nadílku a kostýmy Češi letos utratí přes půl miliardy

Dnes se ulice i vsi zase jednou zaplní čerty i anděly. Mikuláš je dle ekonoma Lukáše Kovandy z hlediska obchodníků 8. nejvýnosnější událost v roce (viz informace níže). Češi během něj ve zvýšené míře utrácí zejména za sladkosti, půjčení či koupi kostýmu nebo kostýmových doplňků typu mikulášského plnovousu či čepice, drobnější dekorativní předměty a menší dárky. Mikuláš totiž v některých rodinách představuje „zahřívací kolo“ před Vánoci.  

Více souvisejících

Mikuláš Německo Muslimové

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Atentát na Fica byl politicky motivovaný, tvrdí vnitro. Šéf kandidátky Hlasu dostal výhrůžky smrtí

Slovenská police podle tamního ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka pracuje jen s jednou verzí útoku. Pachatel je obviněn z vraždy ve stádiu pokusu. Podle něj je jasné, že šlo o politicky motivovaný akt.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy