Výsledky nemá jen Rusko. Elitní jednotky zabíjí islamisty po stovkách, zlikvidovaly i džihádistu Johna

Londýn/Rakka - Za likvidací džihádisty Johna, který je nechvalně proslulý díky videím radikálního uskupení Islámský stát (IS), na nichž popravoval rukojmí, stojí podle nově zveřejněných informací britské elitní komando Special Air Service (SAS). Uvedl to britský list The Daily Mail. Další zahraniční média tvrdí, že jednotky SAS už na Blízkém východě zabily stovky členů islámského hnutí.

Zabití Mohammeda Emwaziho alias džihádisty Johna potvrdil Pentagon v polovině listopadu, žádné další informace ale nezveřejnil. Britský deník s odkazem na utajený zdroj nyní popsal, jak k celé události došlo.

Celá operace údajně začala už 11. listopadu v noci, kdy Američané vysadili pomocí vrtulníků Chinook osm členů britské elitky jednotky SAS na odlehlém místě v Sýrii. Zde vojáci přesedli do pouštních bugin a urazili zhruba 50 kilometrů, aby se přiblížili k baště Islámského státu ve městě Rakka. Zamaskovali se osm kilometrů od města a počkali na noc 12. listopadu.

How crack SAS team snared Jihadi John with DIY DRONES https://t.co/1D8Xd4nFsh pic.twitter.com/tkuDyMvaY2

— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) 6. Prosinec 2015

Po setmění postupně vypouštělo komando několik nano-helikoptér za sebou a jedna po druhé monitorovala s infrakamerami a nočním viděním šestipatrový činžák v rezidenční čtvrti Rakky, kde se měl džihádista John ukrývat. Stroje obraz přenášely na velitelství SAS v britském Berefordu a na americké velitelství v katarském Dauhá. Třetí helikoptéra uspěla a zachytila obličej nechvalně proslulého teroristy.

"Američtí velitelé okamžitě převeleli jednoho z nedaleko operujících dronů typu Reaper vybaveného střelami Hellfire. V 11:40 se objevilo auto, do kterého John nasedl. Dron zaměřil svůj cíl, vystřelil, a bylo po Johnovi. Všichni měli radost, že jsme toho cvoka dostali," popsal listu nejmenovaný zdroj z velitelství.

SAS má na kontě stovky mrtvých radikálů

Podle britského deníku Daily Express se nejedná o první úspěšnou operaci SAS proti Islámskému státu. Elitní jednotky v Sýrii a Iráku už operují více než rok a za tu dobu mají na kontě údajně nejméně 200 zabitých radikálů včetně několika desítek členů velení IS.

V rámci jedné operace například členové elitního komanda zničili přes 20 cisteren převážejících ropu a zabili nejméně 20 radikálů. Další členové SAS mají na kontě úspěšné navádění bezpilotních dronů podobně, jako tomu by v případě džihádisty Johna.

Elitní jednotky SAS také operují v hlavním městě Iráku, Bagdádu, kde mají k dispozici svoje odstřelovače a kooperují s jednotkami speciálních sil americké armády. Komanda se také například podílela na přepadení teroristických konvojů.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) SAS Armáda U.K.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy