Lipsko – Do Lipska se dnes na demonstraci sjeli příznivci krajní pravice, proti nim se postavili lidé s krajně levicovými názory. Potyčky mezi policií a anarchisty přerostly v násilnosti. Policie zatkla blíže neurčený počet lidí, několik osob utrpělo zranění.
V Lipsku se dnes sešla radikální pravice včetně odpůrců masového přijímání běženců. Ještě v průběhu této demonstrace policie informovala, že přišlo méně než ohlášených 600 lidí. Proti krajní pravici se do města sjeli na protidemonstraci sympatizanti radikální levice.
#Leipzig: Bei einer Neonazi-Demo stießen Gegendemonstranten mit der Polizei zusammen https://t.co/pxOrmCVkjP pic.twitter.com/rS3fE1xUS2
— Der Tagesspiegel (@tagesspiegel) 12. Prosinec 2015
Příznivci krajní levice v saském městě napadli hlídkující policisty, ti proti demonstrantům nasadili vodní děla. Na několika místech aktivisté vytvořili barikády z popelnic, které zapálili.
Saská policie na twitteru uvedla, že z asi tisícového davu čelila masivnímu útoku agresivních skupin. Nejméně 40 policistů bylo zraněno. Maskovaní levicoví radikálové házeli kamení, lahve a dělobuchy; policie použila vodní děla a slzný plyn. Útočníci napadli i hasiče, kteří přijeli zlikvidovat hořící barikády.
Ausschreitungen und Übergriffen auf #Polizei bei Demonstrationen in #Leipzig ... https://t.co/a3DxS4MKCz pic.twitter.com/pREcFa5Ngl
— sz-online.de (@szonline) 12. Prosinec 2015
V ulicích, kudy příznivci levice prošli, jsou vytlučené výlohy, poničeny byly i zastávky hromadné dopravy. Nálada ve městě byla podle policie napjatá i po demonstracích.
Lipský starosta Burkhard Jung označil dnešní události za šokující. "To je otevřený pouliční teror," prohlásil. Dodal, že tito násilníci svým kriminálním chováním zostudili důležitý a pokojná protest proti neonacistům.
Související
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
Aktuálně se děje
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
včera
OBRAZEM: Brněnské Vánoce. Pravá atmosféra panuje i v jihomoravské metropoli
včera
Zeman promluví k lidem ještě před Pavlem. S Babišem se televize nedohodly
včera
Rodinná tragédie při letecké nehodě v USA. Zemřel slavný závodník i s dětmi
včera
Metro opět staví ve všech stanicích na lince C. Pankrác po rekonstrukci opět funguje
včera
Astronauti se vrátí na Měsíc, nařídil Trump. Připustil možnost války s Venezuelou
včera
Putin: Pokud budete respektovat Rusko, nové války nebudou. Jestli Ukrajina uspořádá volby, zastavíme palbu
včera
Noční summit ukázal tvrdou pravdu: Evropa chce Ukrajinu zachránit, ale není ochotna za to platit
včera
V utajené továrně vyrábí Ukrajina ničivou střelu. Flamingo má konkurovat americkému Tomahawku
včera
Rusko nemá v úmyslu zaútočit na Evropu, za stupňování napětí může NATO, prohlásil Putin
včera
Putin pochválil Trumpa. Jeho snahu o ukončení války označil za upřímnou
včera
Půjčka Ukrajině tříští lídry. Macron a Sánchez se radují, Orbán varuje před uvrhnutím Evropy do války
včera
My chceme mír, Ukrajina ne, prohlásil Putin. Bude ale možný jen za našich podmínek, dodal
včera
Chraňte svou firmu efektivně: Antivirový program dnes již nestačí
včera
Na půjčce Ukrajině se podílet nebudeme, honosí se Babiš. Zrádce Evropy táhne Česko na východ, reagují politici
včera
Odchod ze summitu bez dohody by pro EU znamenal katastrofu, přiznal De Wever
včera
Dohodnuto. EU půjčí Ukrajině 90 miliard eur. Putin musí pochopit, že se mu válka nevyplatí, vzkázal Merz
včera
Víkendové počasí změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi
18. prosince 2025 22:04
Princ Andrew unikl dalšímu policejnímu vyšetřování. Není prý důvod ho obnovit
Bývalý britský princ Andrew si může oddechnout. Metropolitní policie oznámila, že nehodlá podniknout žádné další kroky ohledně nařčení, že bratr krále Karla III. žádal členy vlastní policejní ochranky o informace o Virginii Giuffreové. Informovala o tom BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková