Evropská demokracie v ohrožení? Prestižní deník píše, co se děje

V posledních týdnech bylo znepokojivé sledovat Polsko, které dlouho představovalo ukázkové "dítě z plakátu" ve východní Evropě vymanivší se z dusivého sevření Kremlu, jak samo přijímá diktátorská opatření, která neznamenají nic menšího než pravicový, nacionalistický útok na média a justici v zemi, konstatuje úvodník server New York Times. Vlivný americký deník v něm tvrdě zkritizoval změny, které u našich severních sousedů prosazuje po nedávném volebním vítězství konzervativně-nacionalistická strana Právo a spravedlnost.

Trestuhodný ústup od liberální demokracie

NY Times připomíná, že ve středu se schází Evropská komise, aby projednala možné uvalení sankcí na Varšavu. Předpokládá však, že se tak nestane, především kvůli vetu Maďarska a dalších vlád, které s vývojem v Polsku sympatizují, ale též z důvodu, že sankce by zřejmě posloužily pouze jako záminka pro prohloubení nepřátelství aktuální polské vlády vůči Evropské unii.  

Dle amerického deníku by však mělo být dáno polské vládě jasně najevo, že její ústup od základních hodnot liberální demokracie je trestuhodný a nerozumný.  

"Od svého vítězství v parlamentních volbách koncem října nacionalistická, euroskeptická strana Právo a spravedlnost vedená bývalým premiérem Jarosławem Kaczyńským rychle prosazuje svou konzervativní agendu," konstatuje úvodník. Doplňuje, že kabinet dosadil do ústavního soudu poddajné soudce, čímž omezil možnost této instituce blokovat zákony, zavedl větší vládní kontrolu nad státem vlastněnými médii, dohledem nad policií a tajnými službami pověřil známého příznivce Práva a spravedlnosti dříve usvědčeného ze zneužívání pravomocí a odstranil vlajku EU z vládních tiskových konferencí.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vlivný list výše uvedené hodnotí jako obrat doprava připomínající politiku Kaczynského přítele, maďarského premiéra Viktora Orbána. Tvrdí, že situace vzbudila v Evropě pochyby o cestě, po níž bývalý sovětský vazal spěchal do Unie, využíval její štědrosti, aby se nakonec obrátil proti jejím klíčovým hodnotám. Změny v Polsku NY Times považuje za frustrující i z důvodu, že strana Právo a spravedlnost již před deseti lety držela moc nejen prostřednictvím Jarosława Kaczyńského, ale i jeho bratra Lecha, a po dvou bouřlivých letech byla odstavena.     

Pocit nespravedlnosti

"Ač může být polská politika sebežalostnější, odráží též enormní problémy, kterým východoevropané čelili při přijímání volné tržní ekonomiky a sociálních svobod západní společnosti, od níž byli po desítky let násilně separováni," míní americký server. Soudí, že dané výzvy doprovází pocit nespravedlnosti, který východoevropané cítí kvůli neustálému zaostávání za svými západními sousedy v otázce životní úrovně.     

Toto rozhořčení není podle NY Times ve východní Evropě unikátní. Liberální demokracie a její instituce v celé Evropě - a do jisté míry i ve Spojených státech - ohrožují lidé, kteří se bojí přílivu velkého množství běženců a ekonomické nejistoty, konstatuje úvodník. Polskou stranu Právo a spravedlnost pak považuje pouze za jedno z mnoha "reakčních hnutí", které se vynořily ve vyspělých demokraciích.  

Za problém americký deník považuje skutečnost, že Kaczyński a další, kdo vnímají Evropskou unii či instituce liberální demokracie za ohrožení vlastního způsobu života, nechápou, že unie společných hodnot a svobod a nezávislých institucí k jejich ochraně představuje nejbezpečnější obranu před podobným typem diktatury, kterou dříve zažívali za komunismu.    

Tlačit na Polsko prostřednictvím sankcí označuje NY Times za kontraproduktivní a zároveň pokrytecké za situace, kdy se podobně orientované strany šíří po celé Evropě. To však nevylučuje, aby lídři Evropské unie Polákům jasně ukázali, že politika Jarosława Kaczyńského je škodlivým ústupem od demokracie, kterou země před pětadvaceti lety tak vášnivě přijímala, uzavírá americký deník.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.     

Související

Více souvisejících

Polsko Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy