Islámský stát operuje v EU. Z téhle evropské země získává peníze

Sofie - Bulharsko má vážný problém. Podle zjištění deníku Trud se na tamních čerpacích stanicích prodávají pohonné hmoty vyrobené z ropy, kterou do Evropy distribuuje radikální hnutí Islámský stát.

Bulharské policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem a agenti tajné služby rozjely rozsáhlou akci zaměřenou na čerpací stanice v Sofii a v dalších 15 regionech. Deník Trud uvedl, že policejní složky monitorují situaci na více než 150 čerpacích stanicích a prodejnách pohonných hmot.

Tajné služby se k podezření, že se v Bulharsku prodávají pohonné hmoty vyrobené Islámským státem, odmítly vyjádřit. Deník ale tvrdí, že důvodem pro prověrky původu pohonných hmot prodávaných na některých bulharských čerpacích stanicích byly družicové snímky získané z Ruska a USA, na kterých je patrná síť ilegálních dodávek ropných produktů do Bulharska.

Ze snímků údajně vyplývá, že do přístavů ve Varně a Burgasu se palivo dopravovalo tankery. Oficiálně sice pohonné hmoty pocházejí z Řecka, kontrolní systémy námořní dopravy ale zaznamenaly, že před plavbou do Řecka a Bulharska se tankery zastavily v sedmi tureckých přístavech v Černém a Středozemním moři. Předpokládá se, že právě tam byly doplněné pohonné hmoty vvytěžené a zpracované Islámským státem.

Trud dále uvádí, že toto palivo má nízkou kvalitu a neodpovídá normám EU. Zastávka tankerů v Řecku je přitom nutná k tomu, aby náklad získal příslušné doklady a oprávnění k prodeji.

Rusko už dříve poukázalo na to, že od Islámského státu nakupuje ve velkém ropu Turecko. Má také k dispozici satelitní snímky, které zachycují cisternové konvoje překračující syrsko-turecké státní hranice a upozornilo na tři trasy, kterými islamisté dopravují ropu ze Sýrie do Turecka.

Náčelník operačního oddělení generálního štábu ruských ozbrojených sil Sergej Rudskoj nedávno uvedl, že podle některých odhadů příjmy teroristů z nezákonného obchodování s ropou překračují tři miliony dolarů denně.

Po ruských náletech se příjmy údajně snížily na 1,5 milionu dolarů denně, Rusko ale do odhadů nezapočítává koaliční nálety v čele s USA, které radikály rovněž připravily o velké zdroje příjmů z těžby a prodeje ropy.

Související

Islámský stát (ISIS)

Islámský stát je prakticky mrtvý. ISIS-K ale zůstává hrozbou

ISIS, neboli Islámský stát, už nepředstavuje územní entitu, jak tomu bylo v době, kdy ovládal velké části Sýrie a severního Iráku. Přesto jeho vliv zůstává globální hrozbou. Přestože se skupina transformovala z deklarovaného chalífátu na volně propojenou síť, stále působí v mnoha zemích a inspiruje jednotlivce k útokům, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Bulharsko

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 10 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 11 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump několikrát ohlásil úmysl převzít Panamský průplav zpět pod kontrolu Spojených států. Tato klíčová vodní cesta sice za svou existenci vděčí právě USA, jenže od chvíle, kdy nad ní kontrolu v roce 1999 převzali Panamci, nemají Američané v oblasti žádné územní nároky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy