Máme spoluzodpovědnost za turecké bezpečí. Jednu věc si musíme uvědomit, burcuje poslanec

Praha – Český politik, poslanec za KDU-ČSL, sociolog a jeden ze zakladatelů Občanského fóra Ivan Gabal se na sociálních sítích zamyslel nad kritikou Ankary, která se v posledních dnech týká především dohody o uprchlících, jejich navracení z řeckých břehů do Turecka a finanční pomoci. Jednu věc by si podle něj měli Češi uvědomit.

Gabal se na sociálních sítích zamýšlel především nad výročím vstupu Česka do Severoatlantické aliance. „NATO udržují pohromadě vůle a prostředky jeho členů. Padli jsme několikrát, než jsme se k této možnosti dostali. 1938, 48, 68 jsme nebyli uznáni za součást Západu, ani v roce 1999 nebyl vstup samozřejmostí. Museli jsme hodně máknout. Později i za Slovensko, Balty a Balkán," připomíná okolnosti vstupu do NATO poslanec.

Bez střední Evropy v NATO by podle něj Česko nedosáhlo na „klub nejbohatších zemí – EU". „Dáváme i po letech do těchto spolků dost vůle, prostředků a ochoty ke sdílení odpovědnosti za západní svět? V obojím jsme čistým příjemcem, v NATO jsme svým podílem deficitní, free rider. Věci ovšem mají svou logiku. Co jsme ušetřili na obranných výdajích a na svých spojencích uplynulou dekádu, zrychleně spálíme na podporu spojenců zatížených uprchlíky," vysvětluje politik.

I proto podle něj není na místě, když někteří kritizují Turecko a ohrnují nad ním nos. „I Turecko rozhodovalo v roce 1999 o našem členství, a nevím jak velkou důvěru jsme jako bývalá komunistická země budili právě u těch, kteří nesli břemeno zadržování komunistické expanze. Neuškodí se na dnešní Turecko podívat i jeho tehdejší vůlí vpustit nás do západní civilizace. Nejsme dnes Turkům povinni vděčností, ale spojeneckou spoluodpovědností za jejich bezpečí," dodal Gabal.

Pod příspěvkem se následně strhla debata. Jeden z uživatelů připomněl, že Turecko se od těch dob změnilo a že teď jde o „islámskou diktaturu provádějící islamizaci Evropy a útočící na Řeckou svrchovanost v Egejském moři". Zmínil také vyvražďování Kurdů a hybridní válku mezi Tureckem a Řeckem a potažmo i celou EU pomocí uprchlíků.

„Řecku pomáháme, nechce. Ano, na Turecko je třeba tlačit i z hlediska vnitřních poměrů, ale zásadně, která další země má 2,7 milionu uprchlíků a přijímá další. Která země je vtlačována do války Ruskem. Jinak ještě drobnost, Řecko není obětí Turecka, ale imigranty propouští především Syrizia. Jinak ten status je ale o něčem jiném, že," komentoval do poslanec.

Související

Více souvisejících

Ivan Gabal NATO Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy