Bezpečnostní experti žádají tvrdší postup vůči Rusku, Česko je podle nich v ohrožení

Rusko se snaží vměšovat do vnitřních záležitostí Česka a narušovat jeho demokracii, své agresivní kroky v poslední době stupňuje. Praha by proto měla vyvolat diplomatické jednání na nejvyšší úrovni s Moskvou, a pokud se nepodaří situaci vyřešit, přistoupit k ostřejším krokům, jako je například stažení velvyslance.

V prohlášení zaslaném ČTK to dnes uvedli bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář. Podle ministerstva zahraničí procházejí česko-ruské vztahy složitým obdobím kvůli rostoucí asertivitě Moskvy.

Stanovisko k současnému stavu vztahů ČR – Rusko a doporučení k postupu,Ivan Gabal, Petr Kolář, Daniel Koštoval, Petr Pavel:ČR čelí rostoucímu vměšování Moskvy do svých záležitostí.https://t.co/UbjLIR2HtO

— Ivan Gabal (@ivan_gabal) April 27, 2020

Mluvčí české diplomacie Zuzana Štíchová označila dokument bezpečnostních expertů za příspěvek do diskuse o česko-ruských vztazích. "Je zřejmé, že naše vztahy procházejí složitým obdobím, jež je důsledkem rostoucí asertivity Ruské federace vůči ČR, dalším partnerům i v mezinárodních vztazích obecně. Snahou MZV bylo, je a zůstane chránit suverenitu, bezpečnost a prosazovat zájmy ČR ve vztahu k Rusku na základě rovnosti, vzájemného respektu a všude tam, kde to je možné, na základě vzájemné výhodnosti," sdělila dnes v podvečer ČTK.

Ministerstvo zdůraznilo, že názorové rozdíly a spory řeší diplomatickou cestou. "Jsme přesvědčeni, že megafonová diplomacie prostřednictvím veřejných vystoupení a médií, jak ji uplatňuje ruská strana, není řešením, naopak problémy jen prohlubuje," uvedla Štíchová.

Rusko podle bezpečnostních expertů dlouhodobě porušuje smlouvu o přátelských vztazích z roku 1993. "ČR roky čelí rostoucím snahám Moskvy zasahovat do jejích vnitřních záležitostí a tím porušování principu rovnosti, demokracie a právního státu. Rusko pomocí zpravodajských operací, informační války, lživých obvinění a dalších nástrojů usiluje o oslabení pozice ČR v kolektivní obraně NATO a o rozložení NATO i EU," uvedli v prohlášení.

Poukázali přitom na nezvykle vysoký počet pracovníků na ruské ambasádě v Praze, na kontroverzní obchody, na nichž se tito diplomaté v minulosti podíleli, nebo na ruské zacházení s památníky československých legionářů, které Moskva podle české strany neudržuje v dobrém stavu, jak jí ukládají mezinárodní smlouvy. Za vyvrcholení nepřátelské činnosti označili bezpečnostní experti vývoj poté, co se Praha 6 rozhodla odstranit pomník sovětského maršála Ivana Koněva, což vyvolalo ostré protesty Moskvy a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) následně dostal policejní ochranu.

"Česká republika musí chránit své ústavní poměry a ústavní práva svých občanů a zvolených představitelů proti jejich násilnému porušování. Tato ochrana musí přejít do stavu aktivní obrany a nečekat, že se nepřátelské chování Ruska a jeho představitelů nějak zastaví samo," uvedli bezpečnostní experti.

Podle nich by Česko mělo na základě smlouvy z roku 1993 vyvolat bezodkladné konzultace ministrů zahraničí a na nich vyzvat Moskvu, aby zmenšila pražskou ambasádu a zajistila řádnou péči o pomníky legionářů. Pokud Rusko nevyhoví, měla by Praha podle prohlášení stáhnout svého velvyslance z Moskvy a navrhnout vypovězení smlouvy o dobrých vztazích a začít jednat o novém bilaterálním uspořádání.

Zároveň by česká diplomacie měla omezit možnosti ruské ambasády k podnikání a nedovolit ruským firmám, aby měly přístup ke strategickým státním zakázkám. Ruská společnost Rosatom se uchází o zakázku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Související

Více souvisejících

Ondřej Kolář (TOP 09) Petr Pavel Ivan Gabal Daniel Koštoval Rusko maršál Koněv Osvobození Česká republika ministerstvo zahraničí NATO

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy