Vídeň - Rakouský kancléř Werner Faymann v neděli večer vystoupil v diskuzním pořadu televize ORF, řeč logicky přišla na uprchlickou krizi a její řešení.
Za nedávnou změnou migrační politiky rakouské vlády nestál ani tlak koaliční Rakouské lidové strany (ÖVP), ani výsledky průzkumů veřejného mínění, ale očekávané vysoké počty příchozích migrantů v letošním roce.
Potřebu změny způsobu řešení migrační krize si Faymann údajně uvědomil loni v zimě při diskuzi s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Obrat v myšlení kancléře prý nastal v okamžiku, když si uvědomil, "že jsou i v Německu lidé, kteří si myslí 'No co, tak přijde jeden až dva miliony (migrantů) a 300.000 až 400.000 z nich stejně zůstane v Rakousku.'" To je podle Faymanna nepřijatelné. "Nejsme německá čekárna," upozornil.
Vídeň začala v polovině února na hranicích přijímat jen 80 žádostí o azyl denně a dál do Německa pouštět nanejvýš 3200 migrantů. Později se Vídeň se zeměmi na takzvané balkánské stezce dohodla, že budou přes hranice pouštět jen asi 580 migrantů denně. V loňském roce přitom Rakousko přijalo celkem 90.000 žádostí o azyl.
Nyní je podle Faymanna důležité zavřít kromě takzvané balkánské stezky vedoucí přes Řecko, Makedonii, Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko do Rakouska a dál do Německa také případné alternativní trasy, "ať už vedou přes Itálii či Bulharsko".
Faymann ještě loni vehementně odmítal zavedení "horní hranice" počtu přijímaných žádostí, odmítl ale, že by na změnu jeho názoru měla vliv koaliční strana ÖVP. "To koaličního partnera trochu přeceňujete," řekl moderátorce diskuzního pořadu.
Z Rakouska by si mělo vzít příklad i Německo a rovněž zavést limit počtu přijímaných migrantů, myslí si Faymann.
Nefunkčnost systému přerozdělování migrantů mezi jednotlivé členské země EU je podle rakouského kancléře do jisté míry vinou samotných běženců, kteří podle něj nechtějí jít jinam než do Německa či Rakouska.
Související
Padl trest za přípravu útoku na koncert Taylor Swift ve Vídni. Mladík se přiznal
Eurovize odhalila dějiště příštího ročníku. Češi ho budou mít za rohem
Rakousko , Německo , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
před 39 minutami
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
před 2 hodinami
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
před 3 hodinami
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
před 5 hodinami
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
před 6 hodinami
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
před 7 hodinami
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
před 8 hodinami
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
před 9 hodinami
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
před 11 hodinami
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
před 12 hodinami
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
před 13 hodinami
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
před 15 hodinami
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
včera
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
včera
Fond je neodvolatelný, reaguje Babiš na problémy se střetem zájmů. Nic tím nevysvětlil
včera
Vánoční příměří je dnes už nereálný koncept. Lidé sice potřebují klid, válčení se ale radikálně změnilo
včera
Top 5 jídel na silvestrovskou party: rychle a chutně
včera
Trump jmenoval nového vyslance pro Grónsko. Má obyvatele přesvědčit, aby se připojili k USA
včera
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
včera
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
Uprostřed mrazivého prosince čelí Ukrajina kromě ruských raketových útoků také prohlubující se krizi lidských zdrojů. Zatímco se světoví lídři v čele s Donaldem Trumpem pokoušejí vyjednat konec války, tisíce ukrajinských mužů nadále volí riskantní cestu do ilegality, aby se vyhnuli odvodu na frontu. Reportéři CNN v rumunské pohraniční oblasti Maramureš mluvili s těmi, kteří raději riskovali smrt v zasněžených Karpatech, než aby padli v nekonečném konfliktu.
Zdroj: Libor Novák