Švédsko sestavuje registr Romů a varuje před přijímáním romských dětí do škol. Chcete je vyhnat ze země, zuří romská aktivistka

Stockholm – Švédská policie vzbudila poprask tím, že vytvořila a nadále provozuje jakousi evidenci romských žebráků. Podle některých hlasů by to mohlo být ilegální, odborníci ale tvrdí, že vše probíhá v souladu se zákonem.

„Jsme přesvědčeni, že policejní zacházení s daty je legální," cituje server The Local Sigurda Heumanna, předsedu švédské komise bezpečnosti a ochrany integrity. „Osobní údaje pochází většinou ze zpráv o trestné činnosti. Nenalezli jsme žádná data pocházející z rozhovorů s žebráky," vysvětlil.

Fakt, že policie vytváří databázi romských žebráků, odhalila v prosinci rozhlasová stanice Ekot. Podle tehdy zveřejněných informaci policisté budovali národní databázi Romů tak, že prováděli detailní rozhovory s žebráky po celé zemi, které zahrnovaly sbět dat, jako jsou jejich jména, ptali se jich také, zda žebrají dobrovolně.

Podobný registr už před nějakou dobou tvořili policisté ve městě Skåne v jižním Švédsku. Tato databáze však byla ostře kritizována a nakonec označena za nezákonnou. Fabian Holgersson, který provedl posouzení databáze, řekl, že dříve vytvořený registr měl jiné problémy. „Byl to problematický seznam, bylo tam hodně otázek. To jsme velmi kritizovali a uvedli jsme, že tato data musí být smazána," dodal.

„Tentokrát je velký rozdíl v tom, že policisté byli schopni vysvětlit, proč potřebovali mít tyto informace ve svých systémech. Jejich hlavní prioritou bylo získat lepší přehled o obchodu s lidmi v souvislosti s žebráním," vysvětloval.

Řekl, že Romové ve Švédsku jsou „velmi viditelná skupina", o které má však policie jen velmi málo informací. Protože jsou bulharští a rumunští Romové občané EU, nemají povinnost zajistit si pracovní povolení nebo povolení k pobytu, nemusí se ani žádným způsobem při vstupu do země registrovat.

Úřady v prosinci zdůraznily, že policie potřebuje více zviditelnit Romy žijící ve Švédsku, aby byli chráněni před zneužitím. „Kdybychom jako policii viděli, že je zde zranitelná osoba, u které máme podezření, že je s ní špatně zacházeno, musíme se ptát na otázky týkající se péče," uvedla Linda Staafová, ředitelka Národní zpravodajské služby.

Hans Caldarasová, švédská zpěvačka a romská aktivistka, však tvrdí, že studie byla prostě jen záminkou pro sestavení statistiky na základě etnického původu, což se obvykle ve Švédsku nedělá, aby tak úřady dostaly Romy „ze země".

Martin Valfridsson, švédský národní koordinátor pro sociálně slabší občany EU ve zprávě o Romech zveřejněné v únoru odhaduje, že do Švédska přišlo jen v roce 2015 5000 Romů.

Vyzval proto Švédy, aby přestali dávat peníze žebrákům, a místo toho je spíše posílali na charitu, která se zaměřuje na pomoc a pozvednutí jejich komunit z chudoby v domovských zemích.

Varoval také švédské obce kvůli přijímání romských dětí do škol, pokud nemají v obci trvalé bydliště, nebo před poskytováním místa, kde mohou Romové vztyčit svá dočasná obydlí.

„Důležitou zprávou je to, že máte dovoleno sem přijít, ale pokud to uděláte, musíte zde žit legálně. Společnost musí jasně vědět, že vám není dovoleno se usadit na pozemku někoho jiného," dodal.

Související

Více souvisejících

Romové Švédsko Policie Švédsko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy