O brexitu ani slovo, nařizuje Bruselu premiér Cameron

Londýn – Dnešním dnem ve Velké Británii začíná období, kdy se úředníci a politici nesmějí oficiálně vyjadřovat k referendu o setrvání či odchodu z EU kvůli možnému ovlivňování veřejnosti. Ačkoliv se toto vztahuje pouze na Velkou Británii, britský premiér Cameron by stejný přístup rád viděl i od politiků ostatních zemí. Informoval o tom bruselský server Politico.

Jak server uvádí, Ivan Rogers, vyslanec Velké Británie při EU a „Cameronův muž v EU", se tuto středu sešel s Manfredem Weberem, předsedou Evropské lidové strany, největší politické strany Evropského parlamentu, aby vysvětlil, jak informační embargo funguje.

„Ačkoliv Londýn samozřejmě nemůže umlčet politiky a zástupce jiných zemí, Rogers i tak nabídl lídrům EU několik návrhů na různé možnosti správného vyjadřování. Británie se již dlouho snaží, aby EU podobné embargo dodržovala, a politikům EU sděluje, že jakékoliv snahy o ovlivnění debaty o Brexitu by byly kontraproduktivní," podotýká server.

Rogers navíc podle něj tento týden urgoval lídry, aby oficiálně zastali stanovisko, že pokud Británie odhlasuje odchod, vzniknou velmi vážné důsledky a půjde o definitivní rozvod s EU, ne jen o další projednávání podmínek členství.

Weber podle serveru stejně jako Martin Schulz, prezident Evropského parlamentu, tento názor sdílí a podporu setrvání Británie v EU oba považují za svou povinnost. „Sdílíme názor, že zde budou následky a nebude cesty zpátky," uvedl například Schulzův mluvčí.

Server podotýká, že tato snaha o kontrolu toho, jak politici ostatních zemí budou o referendu mluvit, se v podstatě rovná přiznání britské vlády, že „pokud nemůže evropské lídry zcela udržet mimo diskuzi, může se alespoň pokusit ovládat, jak mluví".

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Brexit David Cameron

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy