Černý scénář pro EU: Co bude po případném brexitu? Brusel čeká "horké léto"

Londýn - Jesliže se Britové 23. června v referendu vysloví pro odchod z EU, právníkům a diplomatům nastanou krušné časy. Není totiž zcela jasné, co přesně se stane.

Vodítkem jim bude poměrně obecně formulovaný padesátý článek závěrečných ustanovení smlouvy o EU. Znamená ovšem kromě jiného, že po 23. červnu nepřijde pro Brity ani EU nějaká okamžitá a přelomová změna.

Podle článku 50 se poté, co Londýn ostatní země osmadvacítky o svém záměru odejít informuje, začne dojednávat dohoda o přesných podmínkách vystoupení. Až při těchto jednáních tedy bude vznikat představa o další podobě vztahů mezi britskými ostrovy a "zbývající" EU, včetně tak zásadní věci jako je další přístup na jednotný trh. Už nyní Britové nejsou součástí schengenského prostoru či eurozóny, o nich tedy naopak mluvit nutné nebude.

Země ale v unii končí až okamžikem vstupu dohody v platnost nebo - pokud se ji nepodaří včas dojednat - dva roky poté, co oznámila svůj záměr odejít. Tuhle lhůtu je ale možné prodloužit, pokud s tím budou všichni účastníci diskuse souhlasit.

Britskou vládu ale nic nenutí spustit proces podle článku 50. už třeba den po referendu, či bezprostředně ve chvíli, kdy budou známy výsledky hlasování. Existuje tak teoreticky také možnost určitých přípravných či předběžných jednání mimo tento obecný rámec tak, aby "netikaly hodiny" z oněch dvou let.

VIDEO: Kampaň za setrvání v EU

Zdroj: YouTube

Text článku 50 unijní smlouvy končí připomínkou, že pokud se země po odchodu znovu pokusí vstoupit, platí pro ni stejné podmínky jako pro každý jiný evropský stát, který o členství v EU požádá.

Vincenzo Scarpetta z analytického střediska Open Europe přitom upozorňuje, že jiný legální způsob, jak z EU odejít neexistuje. "Smyslem článku 50 je, že dává určité přechodné období k dojednání budoucích vztahů mezi Británií a zbytkem EU. V té době se ale nic nemění, Británie je dál v unii, platí unijní legislativa, vše funguje jako dosud," řekl Scarpetta ČTK. Upozornil ale, že nikdo přesně neví, jak nikdy nevyzkoušená věc bude v praxi fungovat a co přesně se v průběhu oněch dvou let Britům podaří s unií vyjednat.

Psali jsme:
Výsledek britského referenda ovlivní i migrace, hádky nabírají na síle
 

Z úterý 21. na pátek 24. června, tedy až na den po referendu, už bylo také přesunuto jednání Rady pro všeobecné záležitosti. Na této schůzce, které se účastní ministři odpovědní za evropskou problematiku, se obvykle připravuje právě program následujícího unijního summitu.

V pátek, tedy bezprostředně po referendu se nejspíš lídři významných unijních zemí spojí telefonicky, aby svou reakci zkoordinovali a hledání odpovídající reakce na brexit by mohlo trvat i přes následující víkend. V případě, že se Britové rozhodnou k odchodu, nejspíš podle diplomatů zazní "nepřehlédnutelný politický signál", že ostatní členské země mají nadále v projekt EU plnou důvěru.

Letní měsíce obvykle v bruselském prostředí znamenají útlum pracovních aktivit, brexit by tak znamenal i "horké léto". Čekat s oficiálním spuštěním rozhovorů o odchodu až do září by bylo nejspíš příliš dlouho, řekl analytik Scarpetta.

Související

Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii (23. 6. 2016)

Výbor britského parlamentu: Vliv Ruska nechtěl nikdo vyšetřovat

Britská vláda neviděla žádné stopy úspěšného zasahování Ruska do referenda o vystoupení z EU z roku 2016, uvedla vláda v Londýně. Reagovala tak na kritiku parlamentního výboru, podle něhož se vláda možným vlivem Ruska na hlasování dostatečně nezabývala.
Brexit

Migrační krize polevila? Británie hlásí nová čísla

Migrace do Spojeného království je na nejnižším bodě za uplynulých šest let, vyplývá to z poslední čtvrtletní zprávy britského Úřadu pro statistiku. Hlavní příčinou rapidního poklesu počtu příchozích je brexit a nejistota, která proces odchodu země z Evropské unie doprovází.

Více souvisejících

referendum o brexitu (23.6.2016) Velká Británie EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy