Co bude s Cameronem po referendu? Hrozí občanská válka, obávají se analytici

Londýn - Po referendu o brexitu by mohla v Británii propuknout "občanská válka", naznačují analytici a řeší budoucnost premiéra Davida Camerona, pokud se lidé vysloví pro odchod z EU.

Sám Cameron dal sice najevo, že ve funkci zůstane i v případě brexitu, ale podle některých hlasů z jeho strany by jeho pozice byla neudržitelná. Jiní zase tvrdí, že brexit by Cameronovu pozici naopak posílil, neboť se očekává pád libry a nikdo si nebude přát další nestabilitu způsobenou odstoupením předsedy vlády.

Ať už referendum dopadne jakkoli, Konzervativní strana nejspíš zůstane po Cameronově energické kampani ve prospěch v EU rozdělená. Kritici mezi toryi premiérovi vyčítají, že přesvědčuje Brity za pomoci zavádějících, ba dokonce lživých argumentů.

Camerona za jeho kampaň kritizovali například bývalý starosta Londýna Boris Johnson nebo renomovaný euroskeptický konzervativní poslanec Andrew Bridgen. Premiér "vrátil úder" minulý týden, když řekl, že argumenty jsou opačného tábora jsou nepravdivé.

Psali jsme:
Odchod Británie uvrhne EU do další krize, varoval Steinmeier. Na internetu koluje falešný průzkum  

Bridgen tvrdil v britském tisku, že ví o nejméně 50 konzervativních zákonodárcích, kteří jsou v případě vítězství brexitu připraveni vyjádřit Cameronovi jako předsedovi konzervativců nedůvěru.

Podle agentury Bloomberg panuje u toryů názor, že rozhodne-li se pro další členství v EU více než 55 procent voličů, Cameron zůstane. Když ale bude výsledek těsný, bude to mít nahnuté. Premiér totiž referendum vyvolal především pro to, aby dokázal, že veřejnost si brexit nepřeje. Bude-li ale pro odchod například 49 procent voličů, bude za tím patrně Cameronova vyhrocená kampaň. V případě tohoto scénáře se dá očekávat, že mnoho konzervativních poslanců bude naštvaných. Paradoxně je možné, že Cameron bude více v bezpečí, když vyhraje brexit.

Zdroj: YouTube

Průzkum veřejného mínění z konce května ukázal, že Cameronovu demisi si přeje v případě brexitu 58 procent Britů. Podle britských médií má tak Boris Johnson dobře našlápnuto k tomu, aby se stal novým vůdcem toryů a premiérem.

Naproti tomu opoziční Labouristická strana není v otázce referenda tak polarizovaná, většina jejích členů pokračující členství podporuje. To platí i pro vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, o jehož názoru se až do jara jen spekulovalo, neboť Corbyn je dlouholetým kritikem EU a ví se, že v roce 1975 hlasoval v referendu pro vystoupení země z Evropského hospodářského prostoru. Corbyn ale v dubnu řekl, že je "zcela jistě možné být kritický a přitom být přesvědčený, že (Británie) má zůstat členem". Tisk nicméně spekuluje o tom, zda si to myslí opravdu.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie David Cameron

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy