Cameron udělal chybu. Za referendem o brexitu stojí ještě něco jiného, říká profesor

Londýn - Podle profesora právnické fakulty na univerzitě v Cardiffu Jiřího Přibáně jde v případě britského referenda nejen o Evropskou unii. Hlasování je také protestem proti politickým elitám, který je patrný i jinde v Evropě.

Podle profesora bylo vypsání referenda o brexitu politickou chybou premiéra Davida Camerona. Vše začalo jako vnitrostranický spor v Konzervativní straně a Cameron ze stranické politiky udělal státnickou záležitost, řekl Přibáň v souvislosti s dlouhodobými třenicemi mezi toryi kolem EU.

Slib mu umožnil vyhrát loňské parlamentní volby a dočasně zvládnout vlastní poslance, dodal. Připustil, že "Cameron nemohl předpokládat že krize eurozóny bude tak hluboká a zásadní, že imigrační krize bude tak rozsáhlá a bude trvat již druhé léto". To vše přispívá k rostoucímu euroskepticismu, dodal.

Připomněl ale, že odpor vůči EU není jen mezi toryi, ale i mezi opozičními labouristy. Proto ten problém rezonuje celou společností, která je skutečně rozdělena na dva rovnocenné tábory, dodal.

Brexit je i projevem protestu proti politickým elitám - ať jsou britské nebo evropské - a nárůstu hněvu, který se přelévá po celém kontinentu, zdůraznil Přibáň. "I jinde jsme svědky změny celkového politického stylu a posunu k tomu, co by se dalo označit jako plebiscitární demokracie, tedy kde silný vůdce získává mandát přímo od svých stoupenců, nikoli skrze demokratické a ústavní procedury," řekl.

Psali jsme:
Brexit a ČR: Co by odchod Britů z EU znamenal pro nás? Británie odpočítává hodiny do referenda EU, Khan a Johnson se střetli v debatě +VIDEO  

Podle něj tak vystupuje americký prezidentský kandidát Donald Trump, šéf Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, ale i čelný představitel kampaně za brexit Boris Johnson. Zcela záměrně se vyhýbá jakékoli věcné debatě a vše žene na vyhrocené emoce kolem migrace a jak by Británie měla být znovu velká, řekl. "To je postimperiální myšlení, které je v dnešním komplexním světě spíše nesplnitelným snem, než reálnou politikou."

V Británii je jedním z důvodů tohoto protestu proti elitám ekonomická krize, kterou rozpoutala finanční krize. "Ta definitivně rozbila sen o tom, jak se ekonomický a politický liberalismus budou doplňovat, že trh bude vytvářet bohatství a konsenzuálně jednající politické elity ho budou přerozdělovat. Tento ideologický rámec světa po konci studené války definitivně zkolaboval s finanční krizí," řekl Přibáň.

Pokud Británie vystoupí z Evropské unie může to podle Přibáně ohrozit i jí, protože Skotsko bude v takovém případě usilovat o odchod z Británie. "Skotsko si jistě bude vynucovat druhé referendum a dostane ho. Ale i ono si pak bude muset vyjednat vstup do EU a vystavuje se nejistotě," řekl.

Související

Více souvisejících

Brexit David Cameron Velká Británie

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy