Závažný důsledek brexitu: Španělsko si už brousí zuby na Gibraltar

Madrid - Ve Španělsku se budou v neděli konat předčasné parlamentní volby. Bez ohledu na výsledek zůstane země v EU, avizoval španělský premiér Mariano Rajo. Řeší se také budoucí vztahy s Gibraltarem.

Brexit podle Rajoye přežije i Evropská unie, musí se ale reformovat. "Madrid zůstane evropskému bloku oddaný, ať už nedělní předčasné parlamentní volby dopadnou jakkoli," dodal premiér

"Je to naprostá změna vyhlídek: otevírají se nám nové možnosti ohledně Gibraltaru, které jsme tu dlouho neměli," uvedl šéf španělské diplomacie José Manuel García-Margallo s tím, že spoluvláda Španělska nad tímto územím "je mnohem blíž než dříve".

Zdroj: YouTube

Poloostrov na jihu Pyrenejského poloostrova, který na severu sousedí se Španělskem, patří od roku 1713 Británii, Španělsko ale dlouhodobě usiluje o jeho připojení. Madrid bude nyní usilovat o to, aby Gibraltar nebyl součástí jednání EU s Londýnem, a bude chtít s tímto územím uzavřít dvoustrannou dohodu. Konečným cílem Španělska je po přechodné době spoluvlády znovu získat plnou kontrolu nad poloostrovem, dodal ministr.

Mluvčí gibraltarské vlády odmítl dnes výsledek britského referenda komentovat a odkázal na dřívější vyjádření, v nichž představitelé území uvedli, že spoluvládu naprostá většina obyvatel v lidových hlasováních několikrát odmítla.

Nejvíce Britů žijících mimo svou vlast v zemi unie je právě ve Španělsku a mnoho z nich sleduje situaci po rozhodnutí Britů odejít z unie s obavami. Vlídnější podnebí a výrazně nižší ceny než v Británii přilákaly za Pyreneje oficiálně asi 300.000 Britů, podle AFP jich tam ale žije odhadem 800.000 až milion.

"Jejich právo volně se pohybovat, pracovat, platit sociální příspěvky, dostávat penze, investovat a volit v místních volbách nebude omezeno," řekl Rajoy ve španělské televizi. Dodal ale, že tomu tak bude minimálně dva roky, než Lodnýn vyjedná podmínky svého vystoupení z EU. Rovněž uvedl, že to samé se týká Španělů žijících v Británii.

"Pro většinu z nás je hlavní starostí zdravotnický systém. Jsme staří lidé a hodně ho využíváme," posteskla si Britka Patricia Hawkinsová (70), která žije na slunném jihošpanělském pobřeží 11 let. Díky členství Británie v unii tak bezplatně užívá výhody tamního zdravotního systému, platit za zdravotní péči ze svého by si z důchodu dovolit nemohla.

Britové rovněž ve Španělsku nepotřebují rezidenční víza a mohou si bez omezení pořizovat či pronajímat tamní na jejich poměry velice levné nemovitosti. Na jižním pobřeží Španělska s více než 300 slunnými dny v roce jsou v mnoha městech celé čtvrti, kde je britský vliv patrný na každém kroku. Britové tam provozují bary a restaurace.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Brexit Gibraltar

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy