Romové jsou v koncích? Brexit na ně má tvrdý dopad

Londýn - Vystoupení Velké Británie z Evropské unie, které si v referendu odhlasovali tamní občané, bude mít dopad nejen na ně, ale i na cizince. Romští přistěhovalci přiznávají, že nevědí, co je čeká, řada z nich si ale nemůže zažádat o trvalý pobyt.

Z výsledků referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie nejsou podle serveru Romea.cz tamní Romové právě nadšeni. Převládá tak obava o osudy těch Romů, kteří v Británii žijí méně než pět let, protože ti si nemohou požádat o trvalý pobyt.

Domů se tak zřejmě budou muset vrátit především ti Romové, kteří dlouhodobě nemají žádnou práci. Vyplývá to z ankety, kterou server uspořádal mezi romskými obyvateli v Británii.

"Romové, pokud zde budou chtít dále žít, by měli požádat o britské občanství, většina Romů neumí stále anglicky, pro některé z nich tedy bude obtížné žádat britský pas. Ti, kteří jsou tu více než 5 let, mohou žádat o trvalý pobyt. Neočekávám velký exodus Romů z UK, pokud mají stabilní práci. Pokud práci nemají, je to jiné. Někteří z nich, pokud práci neseženou, budou nuceni se vrátit do členských států Evropské unie, z nichž přišli, protože nebudou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Romští aktivisté, včetně mě, by měli požádat britskou vládu, aby urychlila integrační proces Romů z členských států EU. Samozřejmě, že velké změny v legislativě nenastanou hned teď, ale přijdou v průběhu času," řekl serveru Michael Daduč žijící v Londýně.

"Jsme tu všichni zklamaní z toho, že nezvítězil zdravý rozum, ale propaganda proti přistěhovalcům a Evropské unii. Mnozí Romové se určitě vrátí zpět do svých vlastí, nejen kvůli změněným podmínkám, ale i kvůli prudké změně atmosféry ve společnosti a přístupu k lidem, kteří nejsou občané UK. Kampaň neprobíhala proti přistěhovalcům jednotlivě, ale jako celku. Z tohoto pohledu zvítězil rasismus. Je ovšem třeba dodat, že rasismus je mor, který se rozlézá po celé Evropské unii, nejen zde. I proto neházím flintu do žita a bojuji dál. Na druhou stranu je evidentní, že britští občané už mají dost toho, že jim politici lžou. Slibovali jim lepší postavení v rámci EU, které podle nich nepřišlo. Občané prostě chtějí jít svou cestou, nebrali kvůli tomu ohled ani na špatný ekonomický dopad, který na Británii nesporně dolehne," tvrdí romský aktivista Ladislav Baláž.

"Kampaň tu probíhala nenávistně, někteří Britové nás kvůli jejímu tónu přestali brát jako doposud, tedy jako rovnocenné lidi. Přímý rasismus vůči nám jsem tu nezažila, největší nenávist byla nejspíš namířena proti Polákům, kteří zdejším občanům údajně berou práci. Přitom ti dělají především ty práce, které Angličané dělat nechtějí. Otrockou práci za velmi nízký plat tu vykonávají nejčastěji právě přistěhovalci včetně Romů. Britové mají dost peněz, i když jsou na job centru - to je jako u nás pracák a sociálka. Co se týče sociálních dávek, tak ty nepobírali jen někteří Romové, ale samozřejmě i Angličané a další. Jsou tu sice i Romové, kteří pracovat nechtějí - kdybych měla soudit podle svého okolí, tak nejvíc je takových Romů ze Slovenska. Ale většina z nás pracovat chtěla a chce, bohužel ne vždy je tu možnost práci sehnat. Mnozí lidé se už kvůli tomu vrátili do své vlasti," uvedla pro Romeu Božena Cinová Sidorka z Doncasteru.

Související

Více souvisejících

Romové Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

včera

včera

včera

včera

včera

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

včera

včera

včera

28. září 2024 21:58

Karla III. mrzí úmrtí Maggie Smithové. Herečku označil za národní klenot

Velkou Británii zasáhla smutná zpráva o odchodu jedné z nejuznávanějších hereček. Celý svět oplakává smrt Maggie Smithové, mezi truchlícími nechybí ani členové britské královské rodiny. Dojemně se vyjádřil i sám král Karel III. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy