Ekonomové: Brexit je problémem pro Evropu. Británie to ustojí

Praha - Hosty pořadu Vaše téma na TN.cz byli tentokrát ekonomové Aleš Michl a Lukáš Kovanda. Hlavním tématem byl odchod Británie z Evropské unie, budoucnost Unie a také přijetí eura. Michl a Kovanda se shodli na tom, že brexit je větší rána pro kontinentální Evropu než pro Británii. Jaká bude budoucnost sjednocené Evropy, rozhodne postoj evropských politiků.

Aleš Michl, externí poradce ministra financí Andreje Babiše, hned v úvodu kritizoval přístup Evropské komise. "To nejhorší, co se může stát, je, aby představitelé Evropské komise říkali ´chtěli pryč, tak ať jdou hned´. To si myslím, že je strašná chyba. Představitelé Evropské komise by měli být více státotvorní. Nabídnout plán B," řekl v pořadu Vaše téma Aleš Michl.

Souhlasí s ním také Lukáš Kovanda, hlavní ekonom skupiny Roklen. "Neměl by se vytvářet tlak. Politici by se měli v klidu dohodnout. Nevím, proč teď tlačí na Camerona, aby Británie rychle opustila EU. V Bruselu jsou naštvaní, že jim někdo boří bábovičky. O víkendu nedokázali udržet emoce na uzdě," dodal Kovanda.

Podle něj se jedná o významnou chvíli už jen proto, že z Unie vystupuje první země a to hned jedna z nejsilnějších ekonomik světa. Pokud ale politici včas vyšlou signál, že to nepovede k přerušení obchodování, tak to nebude mít tak zásadní dopady. Británie si podle něj, a Aleš Michl s ním souhlasí, může mít podobný vztah s Unií jako Švýcarsko.

Podle Michla je brexit negativní zprávou pro Británii, ale ještě více utrpí kontinentální Evropa. Británie představovala silné vazby na USA, byla tahounem obchodních dohod. Kovanda připomíná, že Británie byla tahounem třeba při vyjednávání s Čínou, proto je také Čína z brexitu roztrpčena a uvědomuje si, že ztrácí zemi, která za ní lobbovala.

Řeč přišla také na téma společné evropské měny a její přijetí Českou republikou. Podle Michla si nejdříve eurozóna musí vyřešit domácí úkoly, především fungování zemí jižního křídla EU v eurozóně. Takový je prý i postoj českého ministerstva financí - vyčkávat až si eurozóna vyřeší domácí úkoly.

Podle Kovandy bylo euro předčasným projektem, který má čím dál více problémů. "Nemůžeme ani říct, že euro pomáhá k vzájemnému obchodu členských zemí. Ono snižuje produktivitu jižních zemí. Ty jsou prokazatelně chudší, než kdyby euro nepřijaly," varoval Michl.

Pro Česko ale euro nemusí být škodlivé. "Patříme mezi tzv. severní křídlo. Německu euro vyloženě prospívá. Jako subdodavatelská ekonomika Německa bychom z eura také mohli profitovat, ale ztratili bychom nezávislost měnové politiky. Oslabování koruny teď nakopává ekonomiku," myslí si Kovanda. Podle Michla by před vstupem do eurozóny měla Česká národní banka ukončit intervence, aby koruna posílila a Česko vstupovalo do eurozóny za lepšího kurzu.

Oba se shodli na tom, že problémem Evropské unie je rozšíření záběru z obchodního projektu na politický. Tím Kovanda také vysvětluje, proč pro brexit teď hlasovali lidé, kteří před lety hlasovali pro vstup do Unie. V době, kdy pro vstup hlasovali, byla totiž EU hlavně ekonomickým projektem. "Celá řada lidí, kteří ten projekt předtím podporovali, ho už nechce. Brusel by si měl vzít poučení a vrátit se k ekonomickým idejím," řekl v pořadu Vaše téma ekonom Lukáš Kovanda.

Aleš Michl je externím poradcem ministra financí Andreje Babiše. Krom toho působí v představenstvu investičního fondu Y Soft Ventures. S dalším známým ekonomem Pavlem Kohoutem založil investiční fond, který řídí robot. Do loňského roku pracoval Michl jako investiční stratég Raiffeisenbank. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, studoval také na London School of Economics a na prestižní Wharton School.

Lukáš Kovanda je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Institutu ekonomických studí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Doktorát získal na Národohospodářské fakultě VŠE. Pracoval jako ekonomický analytik v médiích, vedl think tank Prague Twenty a poslední dva roky působí coby hlavní ekonom společnosti Roklen.

Související

Více souvisejících

Brexit Aleš Michl Lukáš Kovanda -

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy