Berlín - Není to nic výjimečného, když si stěžujeme na počasí, co to vlastně vyvádí. Odborníci nás varují, že si budeme muset přivyknout na nové okolnosti. To je ale konstatování, které vyvolává velké obavy.
Hezky se to píše, ale jak si to oni odborníci představují v praxi? Zkusili vzít třeba kobru indickou, pohodit ji někde na Aljašce a tvrdit, že si dokáže na místní poměry zvyknout? To by snad nenapadlo ani dítě předškolního věku. Přitom ale soustavně posloucháme, že teplotní skoky v řádu desítek stupňů, ročním obdobím se vymykající povětrnostní podmínky, extrémní vedra jsou něčím, s čím se musíme vyrovnat. V pořádku, ale jak?
Naše babičky měly hrůzu ze začínajících kosmických letů a s oblibou říkaly, používajíc i zvučnějších výrazů, že totálně rozvrtají atmosféru. Proti tomu se ohrazovaly odborné články a studie, které pochopitelně tvrdily opak. Už v té době se profiloval názor na danou problematiku, nejhorší byli „Rusáci", zatímco Američanům nikdo jejich toulky na Měsíc nezazlíval. Pak se pozornost přenesla na globální oteplování – nadávalo se na aerosoly a freony, ale nikdo si nechtěl odpustit domácí ledničku, nakonec se zloba přenesla na obří korporace, které prostě hazardují s existencí naší planety. Ale to jsou všechno jenom příčiny, které přes velké množství konferencí a dalších vědeckých setkání nadále přežívají a dalo by se říci, že se i velice dobře prosperují. Ne nadarmo existuje jisté rčení, naznačující něco ve stylu „po nás potopa!"
Berlínský podnikatel Detlef von Hohmeyer není ani klimatolog, ani meteorolog, dalo by se říci, že s touto problematikou vlastně nemá nic společného. Ale jen zdánlivě, jak sám říká. Nemíní strkat hlavu do písku a nechce se smířit s tím, že přijme skutečnost, že ho postupná změna klimatu pomalu zahubí. „Je to onen případ kobry. Obyvatelé střední Evropy staršího data narození, a pozor, tím nemyslím jen důchodce, ale i čtyřicátníky, ještě mají ve své fyziognomii otisknuto skutečný pás mírného podnebí, jak tomu bylo před patnácti dvaceti lety. Je to něco jiného než u dalších generací, které si prostě na ony šílené a narůstající výkyvy zvykají od útlého věku. Narůstají problémy horních cest dýchacích, potíže s tlakem, prudké změny počasí, které dříve neznaly, pro ně znamenají velké fyzické vyčerpání, únavu a stres kombinovaný se stavy vzrůstající apatie. Nelze samozřejmě říci, že se této okolnosti nikdo nevěnuje, ale spíš se konstatuje, že takový je prostě vývoj a nelze se mu postavit."
Von Homeyer připodobňuje tuto situaci k širšímu spektru současné civilizace. Obviňuje ji, že se nedívá doleva ani doprava a sleduje jen komerční cíle. „Možná to pro někoho může být nesmyslné srovnání, ale tempo, jakým spotřebováváme všechno kolem nás, je úděsné. Stáváme se otroky konzumní společnosti. Nehledí se na tradice, jsme ve vleku nových technologií a nikdo se nás neptá, jestli je chceme, přijmeme a akceptujeme. Dřívější uctívání hodnot je pryč. Nikdo se nestará o vztah k věcem, nikdo nemá zájem něco udržovat. Vyhodit a nahradit. A kdybyste náhodou nechtěli, donutí vás. Směřujeme k tomu, že si budeme nové věci pořizovat ve stále kratších intervalech, protože ty staré nebude mít kdo udržovat nebo opravit. Nejhorší na tom všem je, že se nikdo neptá, jestli to tak chceme. Prostě uživatele postaví před hotovou věc – buď si pořídíte co vám nabízíme, nebo máte smůlu."
Předpokládá se, že společnost se rychle naučí novinky ovládat, jenže jejich vývoj letí kupředu takovým způsobem, že to není téměř v lidských silách zvládnout. A právě v tom vidí von Homeyer paralelu s počasím. „Svět se dostává do polohy, kdy bychom měli jenom sedět a čekat, co nám bude dopřáno a povoleno. Můžeme všechno, ale vlastně nejsme schopni téměř ničeho. Stáváme se závislí a ztrácíme sebe sama. A protože se nebudeme umět přizpůsobit, postupně nás zahubí zhoršující se klima. Přesně podle výroku „Jen silní přežijí". Otázkou je, nakolik silný kdo je."
Stačí připomenout loňské extrémně horké léto, které způsobilo obrovské množství problémů. Místo hlubší analýzy se pouze konstatovalo, že situace je taková a bude třeba se s ní vyrovnat. Jak pravil jeden nejmenovaný umělec, začíná mu to až moc připomínat jisté heslo, ve kterém se objevuje termín „... na věčné časy". A dodává, že se mílovými kroky blíží doba, kdy opět bude někdo rozhodovat o nás a bez nás.
Související

Špatné zprávy o počasí před Velikonocemi. Z výhledu je zřejmé, co přijde

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
Počasí , Německo , společnost
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Semifinále nekončí, Sparta v Brně zavřela bránu a srovnala sérii. Game 7 rozhodne v O2 aréně
včera

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě
včera

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority
včera

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří
včera

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná
včera

Kde je slibovaný Trumpův mír? Rusko připravuje novou ofenzivu, varuje Kyjev
včera

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku
včera

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou
včera

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého
včera

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek
včera

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce
včera

Witkoff odcestoval do Ruska. S Putinem bude jednat o válce na Ukrajině
včera

Čínský protiúder: Cla vůči USA zvedá na 125 %. Nebojíme se, vzkazuje Si Ťin-pching
včera

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?
včera

Proč vysoká cla zrovna na auta? Expertka prozradila, o má Trump za problém
včera

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět
včera

Počasí bude o víkendu typicky jarní, ukazuje předpověď
10. dubna 2025 22:06

Extraliga play off 2025: Pardubice si znovu vybojovaly postup do finále, Dynamo nedalo Hradci šanci
10. dubna 2025 21:31

Čína je připravena na obchodní válku s USA. Trump si možná neuvědomuje, do čeho se pouští
10. dubna 2025 20:12
Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem
Spojené státy uvalily celková cla ve výši nejméně 145 % na dovoz z Číny, potvrzuje The Guardian s odkazem na nové nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Zvýšení zahrnuje i 20% příplatek, který Trump dříve označil za opatření proti pašování fentanylu.
Zdroj: Libor Novák