Počasí kopíruje stav společnosti? Toto si myslí německý podnikatel

Berlín - Není to nic výjimečného, když si stěžujeme na počasí, co to vlastně vyvádí. Odborníci nás varují, že si budeme muset přivyknout na nové okolnosti. To je ale konstatování, které vyvolává velké obavy.

Hezky se to píše, ale jak si to oni odborníci představují v praxi? Zkusili vzít třeba kobru indickou, pohodit ji někde na Aljašce a tvrdit, že si dokáže na místní poměry zvyknout? To by snad nenapadlo ani dítě předškolního věku. Přitom ale soustavně posloucháme, že teplotní skoky v řádu desítek stupňů, ročním obdobím se vymykající povětrnostní podmínky, extrémní vedra jsou něčím, s čím se musíme vyrovnat. V pořádku, ale jak?

Naše babičky měly hrůzu ze začínajících kosmických letů a s oblibou říkaly, používajíc i zvučnějších výrazů, že totálně rozvrtají atmosféru. Proti tomu se ohrazovaly odborné články a studie, které pochopitelně tvrdily opak. Už v té době se profiloval názor na danou problematiku, nejhorší byli „Rusáci", zatímco Američanům nikdo jejich toulky na Měsíc nezazlíval. Pak se pozornost přenesla na globální oteplování – nadávalo se na aerosoly a freony, ale nikdo si nechtěl odpustit domácí ledničku, nakonec se zloba přenesla na obří korporace, které prostě hazardují s existencí naší planety. Ale to jsou všechno jenom příčiny, které přes velké množství konferencí a dalších vědeckých setkání nadále přežívají a dalo by se říci, že se i velice dobře prosperují. Ne nadarmo existuje jisté rčení, naznačující něco ve stylu „po nás potopa!"

Berlínský podnikatel Detlef von Hohmeyer není ani klimatolog, ani meteorolog, dalo by se říci, že s touto problematikou vlastně nemá nic společného. Ale jen zdánlivě, jak sám říká. Nemíní strkat hlavu do písku a nechce se smířit s tím, že přijme skutečnost, že ho postupná změna klimatu pomalu zahubí. „Je to onen případ kobry. Obyvatelé střední Evropy staršího data narození, a pozor, tím nemyslím jen důchodce, ale i čtyřicátníky, ještě mají ve své fyziognomii otisknuto skutečný pás mírného podnebí, jak tomu bylo před patnácti dvaceti lety. Je to něco jiného než u dalších generací, které si prostě na ony šílené a narůstající výkyvy zvykají od útlého věku. Narůstají problémy horních cest dýchacích, potíže s tlakem, prudké změny počasí, které dříve neznaly, pro ně znamenají velké fyzické vyčerpání, únavu a stres kombinovaný se stavy vzrůstající apatie. Nelze samozřejmě říci, že se této okolnosti nikdo nevěnuje, ale spíš se konstatuje, že takový je prostě vývoj a nelze se mu postavit."

Von Homeyer připodobňuje tuto situaci k širšímu spektru současné civilizace. Obviňuje ji, že se nedívá doleva ani doprava a sleduje jen komerční cíle. „Možná to pro někoho může být nesmyslné srovnání, ale tempo, jakým spotřebováváme všechno kolem nás, je úděsné. Stáváme se otroky konzumní společnosti. Nehledí se na tradice, jsme ve vleku nových technologií a nikdo se nás neptá, jestli je chceme, přijmeme a akceptujeme. Dřívější uctívání hodnot je pryč. Nikdo se nestará o vztah k věcem, nikdo nemá zájem něco udržovat. Vyhodit a nahradit. A kdybyste náhodou nechtěli, donutí vás. Směřujeme k tomu, že si budeme nové věci pořizovat ve stále kratších intervalech, protože ty staré nebude mít kdo udržovat nebo opravit. Nejhorší na tom všem je, že se nikdo neptá, jestli to tak chceme. Prostě uživatele postaví před hotovou věc – buď si pořídíte co vám nabízíme, nebo máte smůlu."

Předpokládá se, že společnost se rychle naučí novinky ovládat, jenže jejich vývoj letí kupředu takovým způsobem, že to není téměř v lidských silách zvládnout. A právě v tom vidí von Homeyer paralelu s počasím. „Svět se dostává do polohy, kdy bychom měli jenom sedět a čekat, co nám bude dopřáno a povoleno. Můžeme všechno, ale vlastně nejsme schopni téměř ničeho. Stáváme se závislí a ztrácíme sebe sama. A protože se nebudeme umět přizpůsobit, postupně nás zahubí zhoršující se klima. Přesně podle výroku „Jen silní přežijí". Otázkou je, nakolik silný kdo je."

Stačí připomenout loňské extrémně horké léto, které způsobilo obrovské množství problémů. Místo hlubší analýzy se pouze konstatovalo, že situace je taková a bude třeba se s ní vyrovnat. Jak pravil jeden nejmenovaný umělec, začíná mu to až moc připomínat jisté heslo, ve kterém se objevuje termín „... na věčné časy". A dodává, že se mílovými kroky blíží doba, kdy opět bude někdo rozhodovat o nás a bez nás.

Související

Více souvisejících

Počasí Německo společnost

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

včera

včera

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

včera

10. dubna 2025 22:06

10. dubna 2025 21:31

10. dubna 2025 20:12

Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem

Spojené státy uvalily celková cla ve výši nejméně 145 % na dovoz z Číny, potvrzuje The Guardian s odkazem na nové nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Zvýšení zahrnuje i 20% příplatek, který Trump dříve označil za opatření proti pašování fentanylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy