Vídeň/Berlín - Maďarsko, Slovensko, Rakousko, Německo, Řecko a další evropské státy se potýkají s migranty. To je obecně známý fakt a zprávy o uprchlících čekajících na hranicích se objevují prakticky denně. Migrace má ale i stinnou stránku, tiché převaděče a pašeráky, kteří přes výše zmíněné a další státy převádí desítky či stovky uprchlíků potají. Ostatně jejich služby využívá zhruba 90 procent všech migrantů mířících do Evropy.
Jeden příklad za všechny: Rakouská policie zadržela o víkendu pětici pašeráků, kteří převáděli migranty přes Slovensko-rakouskou a Slovensko-maďarskou státní hranici. Dříve, než je stihly úřady dopadnout, převaděči převedli přes hranice více než stovku uprchlíků.
Tisková agentura APA uvedla, že ve Vídni a Dolním Rakousku došlo současně k několika domovním prohlídkám. Podezřelí jsou ve věku 23 - 41 let a jsou občany Iráku, Sýrie a Rakouska. Od dubna mají na kontě 17 cest, při kterých přepravily ilegálně do Rakouska více než 100 osob.
Na intenzivním přeshraničním vyšetřování aktivit výše uvedené převaděčské skupiny se podíleli policejní složky z Rakouska, i Maďarska a Slovenska od dubna 2016. I přesto jde ale pouze o kapku v moři převaděčů. Migranty pašují nejen lidé v rámci Evropy, ale i z Turecka a dalších východních států do Itálie a Řecka.
Pašování neskončí
Mustafa Fetouri, nezávislý libyjský akademik a oceněný novinář, tvrdí, že Evropská unie může i nadále zvyšovat opatření a zintenzivňovat boj proti pašování lidí a obchodu s nimi, to ale nepřestane, dokud se země, z nichž migranti utíkají, nestanou politicky stabilní.
Bojovat proti pašerákům podle něj měla operace Sophia, kterou EU zahájila minulý rok v září. Ta byla navržena pro boj proti pašerákům z Libye a okolních zemí, jejichž cílem byla Evropa, zejména Itálie. "Jenže místo úspěšného zasahování proti pašerákům a jejich sítím se celá operace změnila v záchrannou operaci. V červnu sice bylo zadrženo více než 50 lidí podezřelých z pašeráctví, ale většinou šlo o nevýznamné operativce, ne o ty, kteří operace řídí. Od začátku operace bylo zabaveno asi 80 dřevěných lodí, ale pašeráci od té doby prostě přešli na nebezpečnější nafukovací čluny," varuje.
Zpráva britského parlamentu, která byla zveřejněna v květnu, sama uznala, že se z operace zaměřené proti pašerákům stala převážně záchranná mise, která pomohla zachránit asi 9 tisíc migrantů. A ačkoliv na začátku července Evropská unie oznámila posílení své pobřežní stráže o dalších 1 500 lidí, podle Fetouriho to pašeráky nezastaví, jen zpomalí.
S migranty a pašeráky bojuje například i Srbsko, přes které jen loni na cestě do zemí Evropské unie přešlo přes 650 tisíc lidí. Navzdory uzavření "balkánské cesty" prošlo letos už přes Srbsko asi 100 tisíc uprchlíků. Většina z nich vstoupila na území Srbska z Bulharska a "nemají šanci přejít do Maďarska.
Převaděče využívá většina migrantů
Převádění migrantů do Evropy je pro pašeráky výnosný byznys. Šéf evropského policejního úřadu Europol Rob Wainwright uvedl, že zločinecké gangy si v loňském roce pašováním migrantů do Evropy vydělaly až šest miliard eur, což odpovídá zhruba 162 miliardám korun.
Služby pašeráků podle něj využilo 90 procent migrantů, kteří se loni na evropský kontinent dostali. Pašování lidí se tak v loňském roce stalo nejrychleji rostoucím zločineckým odvětvím a riziková je i spojitost s terorismem.
Europol se ale už v únoru rozhodl proti převaděčům bojovat. Zřídil evropské centrum pro boj proti pašovaní migrantů a vypracoval databázi zahrnující kolem 40 tisíc lidí, kteří jsou do pašování migrantů zapleteni. Zdaleka ne všichni však byli doposud dopadeni či začteni.
Související
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák