Francie napomáhá Islámskému státu? Z USA přišlo závažné obvinění

Krátce poté, co Mohamed Lahouaiej Bouhlel zabil 84 lidí, když najel na přímořské promenádě v Nice kamionem do davu lidí, francouzský prezident Francois Hollande oznámil, že požádá parlament o tříměsíční prodloužení výjimečného stavu vyhlášeného bezprostředně po teroristickém útoku v Paříži v listopadu loňského roku, připomíná úvodník serveru New York Times. Známý americký deník v něm tvrdě zkritizoval politiku francouzské vlády vůči teroristické hrozbě.

Zbytečná opatření

Podle komentáře se jedná o náhlý zvrat v politice prezidenta Hollandea, který původně plánoval výjimečný stav tento týden ukončit. "Jelikož prezidentské volby proběhnou ve Francii ani ne za rok, politici zprava se předhánějí v obviňování Hollandovy socialistické vlády z neschopnosti dostatečně chránit francouzské občany," vysvětluje newyorský deník. Dodává, že tito politici trvají na tvrdších krocích.   

Minulý pátek tak francouzský parlament krom prodloužení výjimečného stavu o šest měsíců schválil i dodatečná opatření rozšiřující již tak silné policejní pravomoci prohledávat a zadržovat osoby, poukazuje úvodník. Připomíná, že se jedná například o prodloužení maximální lhůty předsoudní vazby nezletilců, domovní prohlídky bez soudního příkazu, možnost shromažďovat data z počítačů a mobilních telefonů a prohledávání zavazadel a vozidel bez patřičného povolení.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tyto změny nikterak nepomohou Francii v boji s terorismem," varuje New York Times. Konstatuje, že země má již nyní přísné protiteroristické zákony a současná nová opatření mohou naopak způsobit škody v oblasti, kterou chce zničit Islámský stát - tedy francouzskou demokracii, svobodu a soudržnost tamní společnosti.     

V květnu francouzský parlament ve své zprávě přiznal, že výjimečný stav byl užitečný při svém vyhlášení, ale postupem času se stával stále méně efektivní, zdůrazňuje vlivný deník. Uvádí, že na 3600 domovních prohlídek bez soudního příkazu a na 400 uvalených domácích vězení ve skutečnosti vyústilo v pouhých šest oficiálních vyšetřování spojených s terorismem.

"Výjimečný stav je nyní zneužíván k držení environmentálních a odborářských aktivistů v domácím vězení," kritizuje situaci ve Francii New York Times.

Dlouhodobé hrozby

Podle amerického serveru výjimečný stav navíc přináší další riziko odcizení francouzských muslimů, kteří jsou nejčastějším terčem uvedených policejních razií. S mnoha muslimy je přitom podle zpráv lidskoprávní organizace Human Rights Watch nakládáno způsobem, který v nich vzbuzuje pocit stigmatizace a podrývá jejich důvěru ve francouzské úřady, konstatuje úvodník. Varuje, že taková situace může sloužit pouze zájmům Islámského státu.    

Francie by nicméně nepochybně měla přijmout opatření na ochranu svých občanů, přiznává newyorský deník. Domnívá se, že především francouzský aparát tajných služeb potřebuje hlubokou reorganizaci, k níž ostatně tento měsíc vyzval i příslušný parlamentní výbor.

"A zůstává nezodpovězenou otázkou, jak se Lahouaiej Bouhlel mohl dostat na promenádu v Nice, kterou měli údajně chránit příslušníci celostátní i místní policie," podotýká komentář.   

Prezident Hollande v únoru přislíbil, že výjimečný stav nebude trvalý, poukazuje New York Times. "Pokud bychom bojovali s terorismem oslabením našich principů, šlo by o první porážku, po níž by následovaly další," cituje úvodník tehdejší slova hlavy francouzského státu. Je to pak především předvolební zaslepenost, co podle vlivného amerického deníku představuje smrtelné nebezpečí pro francouzské občanské svobody a dlouhodobou bezpečnost.     

Související

katedrála Notre-Dame

Paříž stanovila datum otevření Notre-Dame. Macron přednese nezvyklý projev

Katedrála Notre Dame v Paříži, ikona francouzské kultury a architektury, se po pěti letech oprav znovu otevře veřejnosti 7. prosince. Hlavním řečníkem při této slavnostní události bude podle médií francouzský prezident Emmanuel Macron, čímž se vrátí k závazku, který dal po ničivém požáru 15. dubna 2019. 

Více souvisejících

Francie Terorismus teroristický útok ve Francii: Nákladní auto zabilo desítky lidí (14.7.2016)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy