Jen si něco zkuste, vyzývají islamisty korsičtí ozbrojenci. Jsme připraveni

Paříž – Francie se spolu s Německem v posledních dnech stala terčem série útoků. Korsická militantní skupina FLNC 22. října nyní skrze místní média islamistům vzkázala, že pokud se o útok na ostrově pokusí, přijde tvrdá odveta. Informoval o tom server The Local.

Zatím posledním případem násilí islamistů ve Francii byla vražda kněze v kostele při mši, ke které se přihlásil Islámský stát (IS).

Psali jsme: Druhý útočník z kostela byl oficiálně identifikován, figuroval na seznamu radikálů Vrazi v kostele natočili video, pak podřízli kněze. IS záběry zveřejnil Druhým teroristou z kostela je mladík ze Savojska. Mírný chlapec, dobrý Francouz, řekla jeho matka  

Ozbrojená skupina která v minulosti bojovala za osamostatnění Korsiky, nyní skrze místní média islamistům vzkázala, že by jakýkoliv útok znamenal „odhodlanou odvetu bez jakýchkoliv výčitek".

Varování ale skupina směřovala také vůči francouzské vládě. Tvrdí totiž, že „pokud by k tragédii došlo, nesla by za ni vláda velkou část odpovědnosti, protože ví, kdo na Korsice radikálními islamisty je".

„Cílem salafistů zcela evidentně je dosadit sem politiku IS a my jsme na to připraveni," uvedla dále skupina. Jak server připomíná, skupina byla během posledních let zapojena do bombových útoků a organizovaného zločinu, v květnu letošního roku ale oznámila, že hodlá svůj 40 let trvající boj ukončit.

Radikálním islamistům také vzkázala, že jim jejich „středověká filozofie" strach nenahání, a vyzvala muslimy na ostrově, aby radikální islám odsoudili. „Pokud Islámský stát udeří na naší půdě, vyhrát můžeme pouze společně," dodala.

Související

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Hon na čarodějnice, burácela Le Penová před podporovateli. Většina Francouzů ale verdikt soudu schvaluje

Lídr francouzské krajní pravice a předsedkyně strany Národní sdružení (Rassemblement National – RN) Marine Le Pen označila verdikt soudu, který jí na pět let zakázal kandidovat ve veřejných funkcích, za "čarodějnický hon". Podle ní se nejedná o spravedlnost, ale o politický akt. „Nevzdám se,“ prohlásila v neděli na demonstraci na náměstí Place Vauban nedaleko Eiffelovy věže před tisíci podporovatelů.

Více souvisejících

Francie Korsika teroristický útok na kostel ve Francii (26. července 2016)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže

Ve středu se ve Vatikánu otevřou brány konkláve, které rozhodne o novém papeži pro půdruhé miliardy katolíků po celém světě. Tradiční signál z komína Sixtinské kaple, černý nebo bílý kouř, světu napoví, zda kardinálové dospěli k volbě, nebo zda jednání pokračuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy