10 podivných úřadů Evropské unie, o kterých jste nikdy neslyšeli

Brusel – Neexistuje nikdo lepší, kdo umí vytvořit nevyslovitelné zkratky k popisu obskurních funkcí, jako Evropská unie. Za posledních šest desetiletí se v EU otočilo, změnilo mnoho různých, podivných poboček, agentur a úřadů. Server Politico.eu vytvořil seznam deseti úřadů EU, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli.

Nezná je většina zaměstnanců EU, natož pak voliči. Zde je prohlídka méně známých zákoutí velkého bludiště s názvem EU.

Odrůdový úřad Společenství (CPVO)

Téměř 50 zaměstnanců se sídlem ve francouzském Angers se podle jejich slov stará o inovace v oblastí nových odrůd pro rostliny. Uděluje také práva k duševnímu vlastnictví nových odrůd, které vytvoří firma nebo jedinec. Od roku 1995 zaznamenali zhruba 41 tisíc nových odrůd. Financuje se sama tím, že lidé a firmy za využití služeb CPVO musí platit.

Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GNSSA)

Tato agentura má sídlo přímo v Praze a zaměstnává 121 lidí. Dalo by se říct, že spojuje satelitní služby a vesmírné s normálními občany. Při otevření kanceláře řekl ředitel Carlo des Dorides, že cílem agentury je, aby se stala efektivní organizace schopná zvládnout rozsáhlý provozní vesmírný program. GNSSA společně s ESA vyvíjí a spravuje rivala pro americkou GPS a ruský GLONASS. Navigační program se jmenuje Galileo a měl by být spuštěn nejdříve v roce 2018. První mobilní telefon s Galileem se na trh dostane na konci roku.

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělání (CEDEFOP)

CEDEFOP sídlí v řecké Soluni a podle svých slov zjišťují, jak přilákat více mladých lidí k práci. Organizace se vidí jako křižovatka mezi vzdělávacím systémem a světem práce. Ve skutečnosti mají velmi malý úspěch, došlo k velmi malému rozdílu v míře nezaměstnanosti v EU, natož v Řecku, kde je téměř každý druhý mladý člověk nezaměstnaný.

Agentura Evropské unie pro bezpečnost sítí a informací (ENISA)

Opět agentura, která sídlí v Řecku, konkrétně na Krétě. Řeší odborné poznatky z oblasti kybernetické bezpečnosti v Evropě. Pomáhá členským státům se lépe vybavit, připravit a případně odhalit problémy v oblasti bezpečnostních informací. Snaží se koordinovat národní strategie v kybernetice jednotlivých vlád členských států. Mnoho států ale odmítá spolupráci na takové úrovní, jak by si EU přála.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA)

Sídlí v Lisabonu, kde byl zrušen trestní postih pro držení malého množství drog. Pravidelné vydávají publikace jako „Drugnet", které se zaměřují na otázky jako návrat extáze. Podle vlastních slov analyzují a shromažďují informace a následně šíří spolehlivé a objektivní informace o drogách. Členské země EU můžou využít data a dozvědět se, jak jsou na tom v evropském průměru.

Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění (EIOPA)

Má 93 zaměstnanců, sídlí ve Frankfurtu a provoz tohoto orgánu stojí ročně 21,8 milionů EUR. A co přesně dělají? Připravují publikace pro odborníky, texty vypadají jako slovně psané rovnice. Podle svých vlastních slov agentura sleduje trendy, možná rizika a zranitelná místa vyplývající z pojištění. Což by se dalo přeložit jako identifikace problémů v odvětví penzijního připojištění, které by mohly způsobit další finanční krizi.

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA)

Agentura se sídlem v Bilbau usiluje o snížení rizik, jímž čelí zaměstnanci na pracovišti. Stojí také za kresleným hrdinou jménem NAPO, se kterým vzniklo několik animovaných filmů. Filmy mají ukázat studentům „bezpečnost s úsměvem". Podle svých slov vyvíjí, shromažďují a poskytují spolehlivé a relevantní informace o bezpečnosti na pracovištích. Reálně to vypadá tak, že vyškolení pracovníci obtěžují ředitele a manažery firem a říkají jim, jak ochránit zaměstnance před ozářením elektromagnetickými vlnami apod. jak píše server Politico.

Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek (EUROFOUND)

Už od roku 1975 tato nadace přispívá ke zlepšování životních a pracovních podmínek v celé Evropě. Celkem 120 zaměstnanců vydává publikace jako „Reprezantivnost evropských organizací sociálních partnerů". Podle svých slov přispívají ke zlepšení životních podmínek prostřednictvím činností určených k rozvíjení a šíření poznatků, což se dá volně přeložit jako studování toho, jak lidí žijí a pracují a pak jím říct, jak žít a pracovat lépe.

Evropský institut pro rovnost žen a mužů (EIGE)

Téměř 50 lidí z Litvy má na starost rovnost mezi pohlavím. A to například při rybolovu, kde podle zjištění pracují hlavně muži a na palubách lodí téměř nenajdeme ženy. Podle vlastních slov EIGE shromažďuje, analyzuje, zpracovává a rozšiřuje informace v otázce rovnosti žen a mužů. Takže by se dalo říct, že vytváří problémy tam, kde nejsou a poskytují munici k útokům.

Evropská kontrola pro kontrolu rybolovu (EFCA)

Ve španělském Vigu sídlí celkem 57 osob, které mají na starost dohlížet na rybářské zákony. Podle vlastních slov organizují operativní koordinace kontrolních a inspekčních činností rybolovu ze strany členských států a napomáhají jím, aby byla v souladu s přísnými pravidly společné rybářské politiky. Zjednodušeně se dá říct, že brání rybářům ze zahraničí, aby nekradli naše kapry.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) úřady

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy