Berlín – Evropská unie se připravuje na odchod Velké Británie. Podle analytika Mujtaba Rahmana by se ale měla připravovat také na možný odchod německé kancléřky Angely Merkelové. Tento "Merkexit" by podle něj mohl mít zásadní dopad nejen na německou politiku, ale i na důležité vztahy v rámci EU.
Brexit by mohl být největším problémem, kterému evropští představitelé budou v příštím roce čelit. Ale jak poukazuje server Politico, není zdaleka jediný. Turbulence ve Spojeném království zastínila možnost dalšího dramatického vývoje na evropské scéně - v případě, že se německá kancléřka Angela Merkelová rozhodne, že nebude kandidovat na své čtvrté funkční období.
Server píše, že i když je pravděpodobné, že Merkelová nakonec kandidovat bude, ta šance je menší, než se většina lidí domnívá. „A její nejpravděpodobnější nástupce - alespoň v krátkodobém horizontu - bude ničivý: její silný ministr financí Wolfgang Schäuble," píše Politico.
O možnosti, že stávající kancléřka už kandidovat nebude kandidovat, se otevřeně spekuluje – zvláště po špatném výsledku její strany v jejím domovském Meklenbursku-Předním Pomořansku. Merkelová se však definitivně rozhodne až ve chvíli, kdy bude muset – tedy zřejmě na stranickém shromáždění Křesťansko-demokratické unie (CDU) v Essenu na začátku prosince. Ve své volbě bude muset nakonec zvážit, zda věří, že může být ještě přínosem pro výkonnost strany.
Pokud se rozhodne, že skončí, mohou se zároveň objevit pochyby o tom, kdo ji vlastně nahradí. „Schäuble je oblíbený u německého obyvatelstva a zákonodárců CDU; neexistuje žádný jiný kandidát CDU, který by s ním mohl soupeřit. Doma by měl Schäuble mnohem větší politický kapitál než Merkelová. Ale jeho příjezd do kancléřství by vyvolal vážné obavy v Paříži, Londýně i jinde v Evropě a vlastně na celém světě. A je to tak správně. Schäuble jako kancléř by mohl být extrémně škodlivý pro Evropskou unii; a pro eurozónu by byl potenciálně zničující," píše v komentáři Mujtaba Rahman, šéf analytické skupiny Eurasia Group's Europe.
Schäuble v čele největší evropské ekonomice by prý mohl představovat velký problém, dramaticky by se prý prohloubil duševní a filozofický předěl mezi severními a jižními členy. Politické vztahy mezi Berlínem, Bruselem a Frankfurtem by byly kyselé a aktuální doutnající napětí by se mohlo zhoršit do té míry, že dojde k otevřené konfrontaci - zejména v médiích. „Domácí politické vztahy by se také zhoršily. S menším počtem dostupných míst pro centristické strany, pravděpodobně vznikne další velká koalice se sociální demokracií, a to i přes dlouhé spory ohledně Schäubleho policejní, fiskální a důchodové politiky," píše Politico.
„V oblasti přistěhovalectví a bezpečnosti by Schäuble se také pravděpodobně vydal na rozdíl od Merkelové více napravo. I když je nepravděpodobné, že by zcela zvrátit její uprchlickou politiku, je pravděpodobné, že si znepřátelí SPD tím, že navrhne přísnější dohled a urychlení vyhošťovacích postupů. Vzhledem k jeho zálibě pro selektivní uplatňování pravidel EU je pravděpodobné, že bude hledat způsoby, jak obejít soukromý sektor v otázce sdílení zátěže, pokud by se ukázalo, že je pro Deutsche Bank nezbytná injekce z kapes německých daňových poplatníků," píše analytik.
V zahraničních vztazích, pak prý není jasné, zda by byl Schäuble ochoten se podvolili stále více autoritářské turecké vládě, jak to učinila Merkelová, a zda by byl ochoten v ní i nadále pokračovat. A jeho názory na Rusko, Sýrii a na Ukrajinu jsou neznámé. „Jedinou výhodou na Schäubleho kancléřství by bylo, že by musel přizpůsobit svou konzervativní politiku svému koaličnímu partnerovi - a pokud jde o EU, tak i budoucímu francouzskému prezidentovi, s největší pravděpodobností Alainu Juppému nebo Nicolasi Sarkozymu. Ale jedna věc je jasná. Tak, jako se představitelé EU připravují na život bez Britů, měli by také přemýšlet o Německu - a EU - bez Merkelové," dodává autor komentáře.
Související
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Angela Merkelová , EU (Evropská unie) , Německo
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 1 hodinou
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 2 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 3 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 3 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 4 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 5 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 5 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 13 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 13 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
Maďarský volební systém patří k těm nejsložitějším v Evropě i na celém světě. Pokud se chcete zorientovat v tom, jak se dnes rozhoduje o složení tamního jednokomorového parlamentu, přinášíme vám stručný přehled jeho fungování.
Zdroj: Libor Novák