Německo hledá budoucího prezidenta. Zatím marně, volba bude dramatická

Berlín - V Německu se začíná stále víc hovořit nejen o případném nástupci kancléřky Angely Merkelové, ale také o novém prezidentovi. Současná hlava státu Joachim Gauck se o druhý mandát ucházet nebude.

V Německu prezidenta volí Spolkové shromáždění, v němž v únoru příštího roku zasedne 630 poslanců a stejný počet zástupců spolkových zemí. Žádná ze stran nebude mít ve sboru 1260 volitelů většinu. Výběr prezidenta bude o zhruba půl roku předcházet parlamentním volbám, a spolupráce stran při hlasování o hlavě státu tak může hodně napovědět i o tom, jakou spolkovou vládu by si jednotlivé strany přály.

V úvahu připadají v zásadě tři možné konstelace - opakovaná velká koalice CDU/CSU a SPD, koalice CDU/CSU a Zelených nebo levicová koalice SPD, Levice a Zelených. První dvě volební koalice by ve Spolkovém shromáždění měly pohodlnou většinu, a mohly by tak příštího prezidenta zvolit již v prvním kole, kdy je potřeba absolutní většina hlasů. Poslední varianta by se mohla prosadit v kole třetím, kdy stačí většina relativní.

V uplynulých měsících strany sondovaly možnosti jednotlivých spojenectví. Kvůli tomu, že v částech CDU/CSU panuje nedůvěra vůči Zeleným a obráceně, i kvůli tomu, že levicová koalice SPD, Levice a Zelených nedisponuje absolutní většinou hlasů, se nakonec špičky křesťanských a sociálních demokratů dohodly, že zkusí najít prezidentského kandidáta spolu.

Psali jsme:
Německá SPD hledá kandidáty na kancléře. Mají to těžké, Merkelová je válcuje  

Zatím se jim to ale nepodařilo. Padlo sice několik jmen, které by jako politicky nestranné osobnosti mohly získat podporu obou stran. Jak evangelický teolog Wolfgang Huber, tak předseda ústavního soudu Andreas Vosskuhle ale kandidaturu odmítli. Křesťanští i sociální demokraté proto stále více zvažují, že do volebního souboje vyšlou svého vlastního kandidáta.

S takovou možností podle magazínu Spiegel před dvěma týdny Merkelová oslovila předsedu SPD Sigmara Gabriela. Součástí jejího návrhu bylo i to, že ten z dvojice kandidátů, který by v prvním kole hlasování dostal méně hlasů, by se už dalších kol - pokud by byla nutná - nezúčastnil. Gabriel si vzal čas na rozmyšlenou.

Pokud se vládní strany, které mají definitivní rozhodnutí učinit začátkem listopadu, nedohodnou, mohl by se za sociální demokracii o post hlavy státu ucházet současný ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, o kterém už otevřeně mluví i Gabriel.

Související

Více souvisejících

Německo Joachim Gauck

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 9 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 10 hodinami

Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem

Konflikt mezi Izraelem a militantním hnutím Hizballáh si vyžádal v Libanonu více než 3000 mrtvých a 13.492 zraněných, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy