Bratislava - Ve slovenské metropoli se dnes koná konference o budoucnosti EU a o postavení zemí visegrádské čtyřky, Premiér SR Robert Fico na ní mimo jiné uvedl, že unie musí vyjít z jednání o brexitu úspěšněji než Británie a že brexit nemůže být dobrým příkladem pro další rozbíjení EU.
"Největší prohrou Evropské unie bude, když vyjednávání s Británií skončí tak, že vítězem tohoto vyjednávání bude Británie. To bude nejlepší příklad pro další členské státy Evropské unie, aby uvažovaly o tom, jak dělat do budoucna svá vlastní rozhodnutí v podobě nějakých referend," řekl Fico.
"Koho to (brexit) má bolet? Má to bolet nás, Evropskou unii? My jsme vyhnali Británii?" položil si Fico řečnickou otázku.
"Pokud chce Británie přístup na evropský trh, tak jen za podmínky, že zachová čtyři základní svobody, které dnes Evropská unie má. O těchto čtyřech svobodách nebude Evropská unie vyjednávat, nelze ustoupit," uvedl slovenský premiér.
Fico také řekl, že zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může být velkou šancí na posílení EU. "Pokud dojde ke snížení angažovanosti (USA) v evropském prostoru, bude to muset urychlit nová rozhodnutí Evropské unie v bezpečnostních otázkách. Příliš mluvíme o tom, jakými globálními hráči chceme být, a přitom globálními hráči nejsme. Nejsme schopni ani zasáhnout v Sýrii, nejsme schopni udělat nic pro změnu některých konfliktů," řekl slovenský premiér.
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Rozbili nám letadlo, přiznal Fico. Pak podpořil srbské ambice na členství v EU
Robert Fico , EU (Evropská unie) , Brexit
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 58 minutami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 2 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 3 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 4 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 6 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
včera
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
včera
V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským náčelníkem generálního štábu. Nehodu nepřežil
včera
Průlom v mírových jednáních? Ukrajina zvažuje vznik ekonomické zóny na východě
včera
Ukrajinské město dalo světu nejslavnější vánoční koledu. Rusové ho srovnali se zemí
včera
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
včera
Předpověď počasí na svátky: Budou letos bílé Vánoce?
23. prosince 2025 21:22
Zákaz tělesného trestání dětí, změny v rozvodech, konec střídavé péče. Co přináší novela občanského zákoníku?
Od 1. ledna 2026 vstupuje v účinnost zásadní novela občanského zákoníku a souvisejících předpisů, která výrazně mění pravidla pro rozvody a péči o děti. Ministerstvo spravedlnosti si od těchto změn slibuje především zmírnění napětí mezi rodiči, ochranu dětí před zdlouhavými soudními spory a zjednodušení celého procesu pro ty, kteří jsou schopni se na budoucím uspořádání domluvit.
Zdroj: Libor Novák