Ruské tankery pašují palivo do Sýrie přes Kypr

Brusel - Ruské tankery pašovaly palivo pro bojové letouny podporující režim Bašára Asada v Sýrii přes kyperské a řecké vody, přestože to zakazují sankce, vyhlášené Evropskou unií.

Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj z rozvědky vlády nejmenované členské země EU, jakož i na další zdroj z nejmenovaného rejdařství, obeznámeného s plavbami tankerů.

Nařízení rady EU, přijaté před dvěma lety, zakazuje jakékoliv dodávky leteckého paliva do Sýrie z území EU, a to bez ohledu na to, zda jde či nejde o palivo vyrobené v EU. Avšak během dvou říjnových týdnů dopravily ruské tankery do Sýrie 20.000 tun leteckého paliva v hodnotě okolo devíti milionů dolarů (asi 230 milionů Kč).

"Dodávky leteckého paliva z těchto plavidel sehrály klíčovou roli při pokračování ruských náletů v oblasti," uvedl zdroj. "Svědčí to o setrvalém ruském úsilí budovat zdroje nezbytné pro podporu vojenských operací a plánů v Sýrii," dodal s tím, že část paliva byla určena i pro Asadovo letectvo. Rusko prý také využívá k dodávkám leteckého paliva do Sýrie i tankery plující pod vlajkami jiných zemí, což se však nepodařilo ověřit.

Nicméně i veřejně dostupné údaje podle Reuters potvrzují, že nejméně dva ruské tankery při zářijových a říjnových plavbách zakotvily v přístavech v Řecku a na Kypru. Původ paliva, který převážely, není jasný. Petrohradské rejdařství, kterému tankery patří, se odmítlo vyjádřit.

"Pletky, omezení a 'sankce' platící uvnitř Evropské unie na dodávky paliva do Sýrie se - mírně řečeno - netýkají uskupení ruského letectva," zareagoval na zprávu o porušování sankcí mluvčí ruského ministerstva obrany. Generál Igor Konašenkov podle agentury TASS dodal, že britští novináři možná nevědí, že "Rusko není členem EU, podobně jako odnedávna i Velká Británie".

Související

Více souvisejících

Rusko Kypr Ruské angažmá v Sýrii

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy