Rusko špehovalo i papeže, a nebylo samo

Vatikán - Ani papež se nevyhne zájmu ze strany tajných služeb jednotlivých států. Své špehy na něj poslalo Rusko, Čína i Spojené státy. Tvrdí do bývalý spolupracovník polské tajné služby Tomasz Turowski.

Turowski v rozhovoru pro magazín Faro di Roma prozradil, že ve Vatikánu působili v 70. a 80. letech 20. století agenti a informátoři, zejména z bývalého východního bloku, Číny a USA. Ten ruský byl údajně ještě donedávna spolupracovníkem papeže Františka.

Řeholník pracující pro ruskou tajnou službu prý už v listopadu roku 1981 Turowskemu prozradil, že ústředí katolické církve bylo informováno o blížícím se vyhlášení výjimečného stavu v Polsku, které se následně uskutečnilo 13. prosince. Jméno kněze polský exagent odmítl prozradit, protože podle něj donedávna působil i pro současného papeže Františka.

Sám Turowski se na konci 70. let pod falešným jménem jako student teologie infiltroval do římského sídla jezuitů. Údajně dostal i doporučující dopis tehdejšího krakovského arcibiskupa Karla Wojtyly. Měl prý získat tajné dokumenty a špehovat jezuitské vojenskýé duchovní.

Dostal například také za úkol zjistit politické plány první polské hlavy katolické církve Jana Pavla II. a zároveň dohlédnout jeho bezpečnost. Ostatně Jan Pavel II. se stal terčem několika atentátů včetně toho z roku 1981, kdy ho v Římě postřelil člen turecké ultrapravicové organizace Mehmet Ali Agca.

Papež ale prý měl podezření, že Turowski je tajným agentem, a Polsko ho z Vatikánu v roce 1984 stáhlo. 

Související

Více souvisejících

papež Vatikán špionáž

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Aktualizováno před 22 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc: Z USA přichází první výsledky hlasování, Trump zatím vede

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 23 minutami

Donald Trump

Trump má zatím 105 volitelů. Harrisová jen 27

Projekce serveru CNN zatím ukazují, že dvě a půl hodiny po uzavření prvních volebních místností má republikánský kandidát Donald Trump na kontě 105 volitelů, zatímco jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová pouze 27.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci

Poradci Donalda Trumpa jsou před dnešními americkými volbami opatrně optimističtí a věří, že jejich výsledek bude záviset především na volební účasti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy