Hrozivé varování vydané odcházejícím předsedou polského ústavního soudu by mělo děsit nejen Poláky, ale také obyvatele všech demokratických zemí, kde se k moci mohou dostat populističtí politici, deklaruje úvodník serveru New York Times. Vlivný americký deník v něm okomentoval slova soudce Andrzeje Rzeplinského, jehož funkční období vypršelo v pondělí, že vláda strany Právo a spravedlnost systematicky oslabuje kontrolní mechanismy v podobě soudů, tisku a dalších institucí a vede zemi na cestu k autokracii.
Polský obrat zpět
Polsko, které bývalo modelem pro přechod od komunismu k demokracii, podle úvodníku provádí ostrý obrat zpět. Reformy zaváděné nacionalistickou pravicovou stranou Právo a spravedlnost, která má od října 2015 většinu v parlamentu, posilují vliv výkonné moci na zpravodajská média, státní prokuraturu i nevládní organizace a podkopává nezávislost ústavního soudu, varuje New York Times.
"Naposledy vláda zasáhla proti veřejným shromážděním," konstatuje prestižní server. Připomíná, že do ulic se vydaly protestovat stovky tisíc Poláků, což vedlo ke vzniku politické krize, přičemž opoziční zákonodárci obsadili parlamentní komory, zatímco vláda dočasně zakázala médiím informovat o napětí v budově.
Ústavní soud, který rozhoduje o ústavnosti zákonů a vládních kroků, byl pak od počátku primárním cílem Práva a spravedlnosti a jejího vůdce Jaroslawa Kaczyńského, tvrdí vlivný deník. Podotýká, že tento politik sice formálně nezastává žádný úřad, ale drží reálnou moc v zemi.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Kaczyński ostatně nazval ústavní soud "baštou všeho, co je na Polsku špatné", přičemž důvodem byla skutečnost, že instituce brání tomu, co politik považuje za lidovou vůli, kterou údajně formuluje a vyjadřuje on a jeho strana, poukazuje New York Times. Dodává, že poslední vládní útok na ústavní soud představuje série zákonů, která má oslabit jeho dozorčí roli.
"Takové pohrdání vládou práva a základními občanskými právy přitahuje znepokojivou kritiku nejen od (soudce) Rzeplinského a dalších polských demokratů, včetně Lecha Walesy, hrdiny polského protikomunistického hnutí z 80. let," píše úvodník. Doplňuje, že kriticky vystupuje i Evropská komise, Rada Evropy a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Duch diktatur je stále aktuálnější
Ve středu tak Evropská komise, výkonný orgán Evropské unie, nařídila Polsku odvolat změny pro fungování ústavního soudu a stručně zmínila i možnost zavedení kárných sankcí, podotýká New York Times.
Nic z toho však nezastavilo Jaroslawa Kaczyńského, který byl poprvé u moci před desetiletím spolu se svým dvojčetem Lechem, který zahynul při nehodě letounu v Rusku v roce 2010, připomíná americký server. Konstatuje, že Kaczyński nadále prosazuje svůj nacionalistický program.
"Jak Walesa poznamenal, autoritářství je vážnou hrozbou pro demokracii nejen v Polsku," píše New York Times. Odkazuje na populistické politiky z obou krajních pólů politického spektra, kteří zažívají velký vzestup v Evropě i ve Spojených státech, přičemž těží z šířícího se pocitu odcizení, přetržení pout lidí s vládnoucí elitou a antiglobalistických a protiimigrantských názorů.
Téměř v každém případě, bez ohledu na jejich specifické cíle, populističtí politici tvrdí, že reprezentují vůli lidu, a proto věří, že jsou zmocněni tvrdě postupovat vůči každé osobě, instituci či zákonu, který jim stojí v cestě, poukazuje newyorský deník.
"Takové myšlení vedlo k hrozivým diktaturám dvacátého století," deklaruje prestižní server. Dodává, že tato skutečnost je každým dnem aktuálnější.
Související
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Výbuchy balíků v kurýrních skladech: Polsko zjistilo, která země za nimi stojí
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák