Útokům nelze zabránit? Expert varuje před dalším krveprolitím

Teroristé v sobě vidí statečné jedince ochotné riskovat vše, aby uštědřili ránu ve vyšším smyslu, připomíná americký vojenský historik a komentátor Max Boot. V komentáři pro server Commentary Magazine vysvětluje, že ve skutečnosti jde o běžné fanatiky s nedostatečnou představivostí, případně o osoby náchylné k výstřelkům stejně jako například u mladých ve středoškolském věku.

Od letadel k náklaďákům

Stačí se podívat na trendy v teroristických útocích za poslední půlstoletí, tvrdí Boot. Poukazuje, že v 70. a 80. letech byly oblíbenou taktikou únosy letadel a braní rukojmích, což platilo obzvláště pro palestinské teroristické skupiny a jejich západní soukmenovce, například Frakci Rudé armády. "V 80. letech byl Hizballáh průkopníkem v užívání sebevražedných atentátů - především používání náklaďáků s výbušninami," píše historik. Dodává, že tato taktika se následně rozšířila i mezi sunnitskými skupinami, jakou je i Al-Káida.

V roce 2001 pak Usáma bin Ládin přišel s relativně novou taktikou, když přeměnil známé únosy letadel v nástroj masového vraždění namísto toho, aby jednoduše využil cestující k výměně za výkupné, konstatuje expert. Doplňuje, že operaci z 11. září se naštěstí nepodařilo zopakovat, jelikož v letecké dopravě došlo k bezprostřednímu posílení bezpečnosti, ale Al-Káida se v letech 2003-2008 v Iráku vrátila k používání sebevražedných atentátníků a náloží v autech v do té doby nevídaném rozsahu.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Nyní Islámský stát (IS) a Al-Káida opět uvažují přízemně a nabádají své stoupence na Západě k přijetí taktiky "udělej si sám" v podobě útoků na lidi nožem, podomácku vyrobenými výbušninami či pomocí náklaďáků, pokračuje odborník. Odkazuje na poznámku bezpečnostního analytika Petera Bergena, že islamističtí teroristé začali ve skutečnosti najíždět automobily a kamiony do lidí již v roce 2006, byť využití náklaďáku k porážení lidí dostalo hrůzný rozměr až v Nice, kde v červenci terorista tímto způsobem zabil 84 osob.      

"A nyní někdo - hlavím podezřelým je tuniský imigranty Anis Amri - najel kamionem s návěsem do vánočního trhu v Berlíně a zabil nejméně tucet lidí a 48 dalších zranil," shrnuje Boot. Připomíná, že Amri, po kterém bylo v Německu vyhlášeno rozsáhlé pátrání (než byl v pátek zastřelen v Itálii, pozn. redaktora), se nacházel v hledáčku úřadů dlouho před útokem a dokonce strávil nějaký čas v italském vězení.   

V Německu byl Amri úzce spojen s radikálním kazatelem, který čeká na vyhoštění, navíc se objevil i v zájmu amerických tajných služeb, odkazuje expert na informace deníku New York Times. Ten s odvoláním na zdroj, který promluvil pod podmínkou anonymity, tvrdí, že Tunisan na internetu hledal návod k výrobě výbušnin, nejméně jednou komunikoval s IS prostřednictvím Telegram Messengeru a rovněž se nacházel na seznamu osob, které nesmějí létat do USA.

Ďábelsky jednoduché, přesto smrtící

To, že Amri však zůstal na svobodě a byl schopen provést tento hrozný útok, je nepochybně obžalobou německých protiteroristických orgánů, deklaruje historik. Kritizuje, že tato země ze zřejmých historických důvodů neumožňuje zpravodajským a bezpečnostním složkám využívat sledovací nástroje a zadržování osob, které potřebují.

"Ale dokonce i ve Francii, která má jedny z nejpřísnějších protiteroristických zákonů na Západě, mnoho extremistů rovněž proklouzlo trhlinami," varuje odborník. Soudí, že v západoevropských zemích se pohybuje jednoduše příliš mnoho radikálů, aby policie a tajné služby dokázaly všechny sledovat.   

Také v USA, kde je dané nebezpečí o něco nižší, jelikož tamní muslimská populace je menší a více asimilovaná, má FBI problém sledovat každého, kdo se ocitne v jejím hledáčku, přiznává Boot. To podle něj například vysvětluje, proč mohl v červnu Omar Mateen zabít 49 lidí v nočním klubu v Orlandu navzdory tomu, že ho vyšetřovaly federální úřady.    

"Naneštěstí, takový druh jednoduchých teroristických útoků, k nimž nyní vyzývá IS a Al-Káida, za využití nástrojů, které jsou snadno po ruce a nevyžadují žádné podrobné plánování, bude ve svobodné a otevřené společnosti vždy těžké zastavit," obává se expert. Domnívá se, že zajisté může a mělo by dojít k vyztužení tzv. měkkých cílů, přičemž v takových bezpečnostních opatřeních, která by USA a západní Evropa měly přijmout, je průkopníkem Izrael.       

Při napodobování izraelského odhodlání bojovat s terorismem, musí podle Boota Západ také přijmout izraelský stoicismus a vůli žít normální život navzdory všudypřítomnému ohrožení. Německo ukázalo směr, když se berlínské vánoční trhy znovu otevřely pouze pár dní po tamním masakru, deklaruje odborník. Uzavírá tvrzením, že s ohledem na to, jak teroristé napodobují jeden druhého, bohužel musíme i v budoucnu počítat s dalšími takovými útoky  - ďábelsky jednoduchými a přesto smrtícími.  

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Terorismus teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Anis Amri (terorista z Berlína)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy