Německo to nezvládlo. Neuhlídání uprchlíků stálo život 12 lidí

Berlín - Dosavadní vyšetřování teroristického útoku v Berlíně, při němž zemřelo minulé pondělí 12 lidí, ukázalo, že k tragédii vůbec nemuselo dojít. Útoku se totiž dalo zabránit, německé úřady však selhaly.

Proč německá policie z atentátu podezřívala 23letého uprchlíka z Pákistánu? Proč trvalo celý den, než začala pátrat po skutečném pachateli, jehož doklady se našly na místě činu? Jak mohl 24letý terorista Anis Amri utéct až do Itálie? A hlavně, proč německým orgánům proklouzl a spáchal útok, přestože tajným službám nebyl neznámý?

To jsou jen některé z otázek, na které se snaží najít odpověď německý portál Spiegel-Online. Věnuje se například problematice uprchnutí teroristy, který z Německa po útoku utekl až do Itálie. "Itálie je parádním příkladem toho, jak špatně může v EU fungovat výměna dat," upozornil pro server expert Burkhard Lischka.

Amri žil v Itálii, do které přišel v roce 2011 jako uprchlík. To ale německá strana nevěděla. Další informace naznačují, že to bylo právě vězení, kde se z Amriho, který seděl za podpálení školy, stal militantní islamista. 

Psali jsme:
Pomohl zabít teroristu z Berlína, teď promluvil. Považuje se italský policista za hrdinu? Mstí se IS v Evropě za vojenské porážky? Evropské útoky jsou součástí mnohem většího plánu, tvrdí významný odborník
Nová fakta o útoku v Berlíně: Výsledky pitvy vyvrací spekulace a odhalují děsivé pozadí Tunisko souhlasilo s přijetím Amriho dva dny před masakrem v Berlíně, terorista uprchl přes Lyon Vyšetřování útoku z Berlína: stále zbývá mnoho otázek
 

Itálie chtěla Tunisana vyhostit zpět do své země, tam se ho ale zdráhali přijmout, proto ho Italové z tábora propustili pod podmínkou, že opustí zemi. V červenci loňského roku proto odešel do Německa, kde se zaregistroval, jako by jen nedávno vstoupil na území EU.

V únoru tohoto roku ho začaly tajné služby sledovat pro možné napojení na teroristickou organizací Islámský stát. Na jaře ho označily za nebezpečnou osobu, která může kdykoliv zaútočit. Podle serveru navíc Amri udržoval kontakty s militantním kazatelem známým pod jménem Abu Walaa, který vedl síť podporovatelů IS. Přesto se stále nic nedělo.

Zlom nastal v březnu

Situace se změnila v březnu 2016, kdy bezpečnostní složky v Berlíně, kam se Amri přestěhoval, získaly informaci, že mladý muslim plánuje vloupání, aby získal peníze na nákup automatických zbraní.

Soud proto povolil, aby byl Amri sledován a rozvědka odposlouchávala jeho telefonáty. Vyšetřování ale žádné převratné zjištění nepřineslo. Policisté Amriho vyhodnotili jen jako kriminálníka, drogového dealera, a v září sledování zastavili.

V červnu letošního roku přitom německé úřady Amrimu zamítly azyl a podle zákona ho měly vyhostit do Tuniska, on se ale rozhodnutí vyhýbal. 30. července ho při kontrole zadrželi němečtí policisté, a jelikož ho čekalo vyhoštění, soud ho poslal do vazby. Po dvou dnech ho však policisté pustili na svobodu, protože mu z Tuniska nedošel náhradní pas.

Policisté Amrího podezřívali z trestné činnosti a mohli mu nařídit, aby se každý den hlásil na policii. Nic takového se ale nestalo. Úřady se o něj jednoduše přestaly zajímat a on si volně cestoval po zemi, aniž by kdokoliv věděl, kde se nachází. Až do onoho osudového pondělí, kdy zabil 12 lidí.

Zadržení špatného muže

Těsně po útoku byl policií zadržen údajných pachatel, Pákistánec, kterého úřady později pustily na svobodu. Proč po Amrim ale začaly pátrat až o den později?

Berlínští vyšetřovatelé totiž doklady v kabině náklaďáku našli až druhý den po útoku, v úterý odpoledne. Bylo to potvrzení vystavené na jedno ze šesti různých jmen, které Amri v Německu používal. Policisté doklady našli pozdě proto, že kabinu nemohli prohlédnout dříve. Nejprve se totiž čekalo na služební psy, kteří tam měli zachytit pach podezřelého.

Související

Při teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně zemřelo devět lidí (19.12.2016).

Teroristickému útoku v Berlíně předcházela série chyb. Zemřela při něm Češka

Teroristickému útoku na adventní trh v centru Berlína v prosinci 2016 nepředcházelo jediné pochybení, ale celá řada selhání německých bezpečnostních úřadů. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil předseda vyšetřovacího výboru berlínské Poslanecké sněmovny Stephan Lenz, který novinářům představil závěrečnou zprávu o pozadí útoku, jehož jednou z 12 obětí byla Češka.

Více souvisejících

teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Německo Anis Amri (terorista z Berlína)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy