Německo to nezvládlo. Neuhlídání uprchlíků stálo život 12 lidí

Berlín - Dosavadní vyšetřování teroristického útoku v Berlíně, při němž zemřelo minulé pondělí 12 lidí, ukázalo, že k tragédii vůbec nemuselo dojít. Útoku se totiž dalo zabránit, německé úřady však selhaly.

Proč německá policie z atentátu podezřívala 23letého uprchlíka z Pákistánu? Proč trvalo celý den, než začala pátrat po skutečném pachateli, jehož doklady se našly na místě činu? Jak mohl 24letý terorista Anis Amri utéct až do Itálie? A hlavně, proč německým orgánům proklouzl a spáchal útok, přestože tajným službám nebyl neznámý?

To jsou jen některé z otázek, na které se snaží najít odpověď německý portál Spiegel-Online. Věnuje se například problematice uprchnutí teroristy, který z Německa po útoku utekl až do Itálie. "Itálie je parádním příkladem toho, jak špatně může v EU fungovat výměna dat," upozornil pro server expert Burkhard Lischka.

Amri žil v Itálii, do které přišel v roce 2011 jako uprchlík. To ale německá strana nevěděla. Další informace naznačují, že to bylo právě vězení, kde se z Amriho, který seděl za podpálení školy, stal militantní islamista. 

Psali jsme:
Pomohl zabít teroristu z Berlína, teď promluvil. Považuje se italský policista za hrdinu? Mstí se IS v Evropě za vojenské porážky? Evropské útoky jsou součástí mnohem většího plánu, tvrdí významný odborník Nová fakta o útoku v Berlíně: Výsledky pitvy vyvrací spekulace a odhalují děsivé pozadí Tunisko souhlasilo s přijetím Amriho dva dny před masakrem v Berlíně, terorista uprchl přes Lyon Vyšetřování útoku z Berlína: stále zbývá mnoho otázek
 

Itálie chtěla Tunisana vyhostit zpět do své země, tam se ho ale zdráhali přijmout, proto ho Italové z tábora propustili pod podmínkou, že opustí zemi. V červenci loňského roku proto odešel do Německa, kde se zaregistroval, jako by jen nedávno vstoupil na území EU.

V únoru tohoto roku ho začaly tajné služby sledovat pro možné napojení na teroristickou organizací Islámský stát. Na jaře ho označily za nebezpečnou osobu, která může kdykoliv zaútočit. Podle serveru navíc Amri udržoval kontakty s militantním kazatelem známým pod jménem Abu Walaa, který vedl síť podporovatelů IS. Přesto se stále nic nedělo.

Zlom nastal v březnu

Situace se změnila v březnu 2016, kdy bezpečnostní složky v Berlíně, kam se Amri přestěhoval, získaly informaci, že mladý muslim plánuje vloupání, aby získal peníze na nákup automatických zbraní.

Soud proto povolil, aby byl Amri sledován a rozvědka odposlouchávala jeho telefonáty. Vyšetřování ale žádné převratné zjištění nepřineslo. Policisté Amriho vyhodnotili jen jako kriminálníka, drogového dealera, a v září sledování zastavili.

V červnu letošního roku přitom německé úřady Amrimu zamítly azyl a podle zákona ho měly vyhostit do Tuniska, on se ale rozhodnutí vyhýbal. 30. července ho při kontrole zadrželi němečtí policisté, a jelikož ho čekalo vyhoštění, soud ho poslal do vazby. Po dvou dnech ho však policisté pustili na svobodu, protože mu z Tuniska nedošel náhradní pas.

Policisté Amrího podezřívali z trestné činnosti a mohli mu nařídit, aby se každý den hlásil na policii. Nic takového se ale nestalo. Úřady se o něj jednoduše přestaly zajímat a on si volně cestoval po zemi, aniž by kdokoliv věděl, kde se nachází. Až do onoho osudového pondělí, kdy zabil 12 lidí.

Zadržení špatného muže

Těsně po útoku byl policií zadržen údajných pachatel, Pákistánec, kterého úřady později pustily na svobodu. Proč po Amrim ale začaly pátrat až o den později?

Berlínští vyšetřovatelé totiž doklady v kabině náklaďáku našli až druhý den po útoku, v úterý odpoledne. Bylo to potvrzení vystavené na jedno ze šesti různých jmen, které Amri v Německu používal. Policisté doklady našli pozdě proto, že kabinu nemohli prohlédnout dříve. Nejprve se totiž čekalo na služební psy, kteří tam měli zachytit pach podezřelého.

Související

Při teroristickém útoku na vánoční trh v Berlíně zemřelo devět lidí (19.12.2016).

Teroristickému útoku v Berlíně předcházela série chyb. Zemřela při něm Češka

Teroristickému útoku na adventní trh v centru Berlína v prosinci 2016 nepředcházelo jediné pochybení, ale celá řada selhání německých bezpečnostních úřadů. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil předseda vyšetřovacího výboru berlínské Poslanecké sněmovny Stephan Lenz, který novinářům představil závěrečnou zprávu o pozadí útoku, jehož jednou z 12 obětí byla Češka.

Více souvisejících

teroristický útok na vánočních trzích v Berlíně (19.12.2016) Německo Anis Amri (terorista z Berlína)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy