Jednání o sjednocení Kypru zatím bez výsledku, Turecko dělá cavyky

Ženeva - Mezinárodní konference politiků o znovusjednocení Kypru skončila ve čtvrtek bez dohody, turecko odmítá stáhnout své vojáky ze severní části ostrova. Ženevské rozhovory mají pokračovat na expertní úrovni 18. ledna, napsala agentura Reuters.

Nový generální tajemník OSN António Guterres ujistil, že konečná dohoda je na dosah ruky. "Jsme velmi blízko dohodě. Ale nemůžete čekat zázraky. Bude nutné mít trpělivost," upozornil Guterres s tím, že v zájmu pevného a trvalého řešení nelze dohodu ušít horkou jehlou.

"Konference o Kypru... bude pokračovat na expertní úrovni 18. ledna diskusemi o bezpečnosti a zárukách, existujících obavách a (různých) přístupech a až budou známy výsledky, konference o Kypru bude pokračovat ve stejném složení jako ve čtvrtek," oznámil mluvčí kyperské vlády Nikos Christodulidis.

Konference se zúčastnili prezidenti obou částí ostrova Nikos Anastasiadis a Mustafa Akinci, kteří si ve středu v historickém kroku vyměnili mapy s navrženým konečným rozdělením budoucí kyperské federace. Podle Anastasiadise bylo v rozhovorech dosaženo většího pokroku v politickém dialogu. Výměna map je podle něho základem pro další diskuzi.

Anastasiadis se také vyslovil proti přítomnosti turecké armády v severní, turecké části Kypru, až bude dosaženo dohody. Ankara ale na setrvání svých 30 tisíc vojáků na ostrově trvá.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že "nepřichází v úvahu", aby byly turecké síly staženy z ostrova. Ten by musely opustit všechny cizí jednotky, dodal nicméně. Kriticky se také vyjádřil k otázce střídání zástupců obou komunit v prezidentské funkci - princip čtyř mandátů pro kyperského Řeka a za jeden pro kyperského Turka odmítl a připustil poměr pouze dvou řeckých mandátů ku jednomu tureckému.

Erdogan zároveň obvinil Řecko, jako jednoho z garantů mírového projektu, že "opět utíká před řešením kyperského problému". Dodal, že Atény nemohou čekat, že dojde k řešení bez Turecka jako garanta.

Kypr je od turecké invaze v roce 1974, kdy se tam kyperští řečtí nacionalisté pokusili o vojenský převrat, rozdělen na Severokyperskou tureckou republiku, kterou uznává jen Turecko, a Kyperskou republiku. Kypr je členem EU, ale de facto jen jeho řecká část, která již několik let blokuje rozhovory o vstupu Turecka do unie.

Související

Více souvisejících

Kypr Turecko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy