Mogheriniová: EU bude dodržovat dohodu s Íránem. A to navzdory kritice Trumpa

Brusel – Šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová tvrdí, že Brusel bude i nadále postupovat v souladu s mezinárodní dohodou o íránském jaderném programu. A to i navzdory tomu, že smlouvu ostře kritizuje nastupující americký prezident Donald Trump.

EU podle Mogheriniové dohodu považuje za „velmi důležitou", zejména pro svou kontinentální bezpečnost, cituje političku agentura AFP. „Evropská unie bude nadále usilovat o dodržování a uplatňování této velmi důležité dohody, zejména kvůli naší bezpečnosti," upozornila Mogheriniová před zasedáním ministrů zahraničí zemí EU.

Dohodu z července 2015 mezi Íránem a šesti mocnostmi (USA, Čínou, Ruskem, Německem, Francií a Británií) Trump dnes označil za jednu z nejhorších a nejhloupějších, jaké kdy byly dojednány. V rozhovoru v německém Bildu a britském The Times ale Trump odmítl říci, zda ji vypoví. Jmenoval však do klíčové pozice amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, který netají negativní postoj k Íránu a který chce „komplexní revizi" dohody.

Cílem dohody je zajistit striktně mírovou povahu íránského jaderného programu výměnou za zrušení ekonomických sankcí proti Teheránu, což se prý osvědčilo a dokázalo, že diplomacie funguje. Mogheriniová dnes uvítala „opravdu významné" oživení obchodních a hospodářských vztahů mezi Evropskou unií a Íránem.

Šéf britské diplomacie Boris Johnson dnes prohlásil, že dohoda je sice kontroverzní, ale že brání Íráncům získat jadernou technologii, takže stojí za to v ní pokračovat. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano dnes potvrdil, že Írán plní svou část dohody podle stanoveného harmonogramu.

Teherán se v jaderné smlouvě zavázal mimo jiné k vyřazení části centrifug na obohacování uranu, k vyvezení většiny už obohaceného uranu, k přestavbě některých svých zařízení na výzkumná pracoviště a k přestavbě těžkovodního reaktoru v Aráku.

Díky zrušení sankcí Írán mohl před rokem více než zdvojnásobit vývoz ropy a plynu, a to na 2,5 milionu barelů denně. Za tři čtvrtě roku vydělal 29 miliard dolarů (739 miliard Kč).

Související

Více souvisejících

Donald Trump Federica Mogherini Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy