Paříž se změnila v noční můru? Kriminalita a počet útoků roste, turisté mají strach

Paříž – Francouzská metropole, jedna z nejoblíbenějších turistických destinací, přihází o návštěvníky, alespoň o ty asijské. Tvrdí to předseda Čínské asociace cestovních kanceláří ve Francii Jean-Francois Zhou pro list Le Parisien.

Zhou poukazuje, že se asijští zákazníci stále častěji poohlíží po jiném, bezpečnějším místě. Turisty podle něj odrazuje „zvýšená násilná kriminalita, krádeže a útoky“, kvůli kterým se Paříž „změnila v jedno z nejhorších míst pro zahraniční turisty".

Počet čínských zákazníků klesá, lidé se raději vydávají třeba do Ruska, které považují za bezpečnější, vysvětluje odborník na cestovní ruch. „V roce 2016 přijelo 1,6 milionu čínských turistů, o rok dříve to bylo 2,2 milionu. Celkový počet japonských turistů klesl o 39 procent, Korejců o 27 procent. Naši turisté se rozhodují spíše pro Rusko, které je sice méně atraktivní, ale aspoň je to bezpečná země. Pro Putina je to ekonomické překvapení,“ řekl listu Le Parisien.

Poukázal také na to, že v Paříži roste násilí a agrese. „Pro řadu čínských turistů se sen o návštěvě Francie a Paříž proměnil v noční můru. Čínští turisté jsou okrádáni v paláci Versailles, na úpatí Eiffelovy věže, před jejich hotelem, když opustí průvodce ... V hlavní sezóně není den, kdy by nějaký turista nebyl napaden,“ vysvětluje.

Násilné incidenty ve Francii „vyvolaly paniku" na čínských sociálních sítích, řekl pan Zhou a připomněl případ 80letého muže, který byl těžce zraněn, když se snažil vzdorovat zloději, nebo ženy, kterou zločinci povalili na zem, zatímco jí kradli tašku obsahující všechny její dokumenty.

Sám Zhou ve Francii žije 25 let a i on podle svých slov pozoruje, že se bezpečnostní situace v zemi v posledních deseti letech zhoršila. To podle něj způsobilo, že se Paříž dostala na první místo v Evropě v otázce vzestupu kriminality.

Jak poukázal, žádná kampaň, která by turisty od Francie odrazovala, neexistuje, cestovní kanceláře však zaznamenávají celé skupiny turistů z Asie, které teď dávají přednost zemím jako je Itálie, Španělsko nebo Rusko.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.

Více souvisejících

Paříž Turisté Asie

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 42 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy