Brusel - Trumpův zákaz občanům sedmi muslimských zemí vstoupit do USA si vysloužil velkou kritiku. Jedním z nejhlasitějších odpůrců zákazu byla Evropská Unie. Podle serveru Middle East Eye však EU v tomto případě jedná dosti pokrytecky. V důsledku, EU se chová k migrantům stejně tvrdě jako Trump.
Zatímco svět rozčileně reagoval na Trumpův kontroverzní příkaz, stranou zůstala zpráva o smrti Samuela, šestiletého chlapce z Konga, jehož mrtvola byla nalezeno na pláži v Cádiz, na jihozápadním pobřeží Španělska. Objev Samuelova těla donutil místní lidskoprávní organizaci Human Rights Association of Andalucía (APDHA) vydat prohlášení, ve kterém obviňuje EU z pokrytectví za to, že odsuzuje nejnovější politiky Trump a sama přitom zavádí opatření, které jsou jeho zákazu prakticky podobná. APDHA nechápe, jak může Frederica Mogheriniová, šéfka evropské diplomacie, odsuzovat Trumpa, když přitom „EU zůstává zavřená vůči [imigrantům] jako pevnost".
Zatímco některé evropské země se snaží co nejvíce pomoci uprchlíkům, zásady přijaté Evropskou unií a ty, které v současné době realizuje Trump, mají podobu rozhodného zapečetí hranic všemi možnými prostředky, tvrdí Middle East Eye. To, co Trump nazývá zdí, EU nazývá Operací Triton. Co Trump nazývá zákazem, to EU nazývá dohodou s Tureckem.
Zeď EU
Operace Triton nahradila dlouhodobou námořní a vzdušnou operaci nazvanou Mare Nostrum. Itálie vynaložila 9,5 miliónů $ měsíčně na provozování Mare Nostrum, díky čemuž bylo zachráněno 150 000 životů ve Středomoří. Vlivem stagnující ekonomiky ale Itálie nemohla dále nést náklady a požadovala po EU, aby jí pomohla. EU namísto Itálie naslouchala těm hlasům, v čele s Velkou Británií, které považovaly Mare Nostrum za "nezamýšlený povzbuzující faktor" pro migranty. Namísto Mare Nostrum spustili operaci na ochranu evropského pobřeží spravovanou agenturou Frontex nazvanou Operace Triton.
Rozpočet takového společného provozu se snížil z 9,5 miliónů $ vynaložených jedinou zemí na maximálně 3 milióny $ měsíčně. Operace Triton se zaměřuje výlučně na bezpečnost hranic a nezabývá se humanitárními cíli záchrany lidských životů. Odstrašující politika ale úplně nezabrala. Podle Amnesty International počet migrantů, kteří překročili střední část Středozemního moře v prvních třech měsících roku 2016 je o něco vyšší než počet migrantů v porovnání se stejným obdobím z roku 2015 (20,899 až 21,385). Výrazně se zvýšil počet zemřelých, z 17 na 900. Jeden z 23 migrantů utone v moři.
Kritici upozorňují na to, že změna EU politiky je v podstatě „zabíjením migrantů z nedbalosti.“ Francois Crepeau, zpravodaj OSN o právech migrantů, říká, že EU je nechává zemřít, protože to je „dobré na odstrašení.“ Middle East Eye tvrdí, že EU postavila zeď, která je mnohem smrtelnější než ta, kterou plánuje na americko-mexických hranicích postavit Trump.
Evropský ekvivalent Trumpova zákazu
Dne 18. března 2016 EU podepsala s Tureckem dohodu, jejímž cílem je zastavit pohyb uprchlíků – převážně syrských, iráckých a afghánských občanů – do Řecka. Výměnou za štědré 3 miliardy € se Turecko zavázalo přijmout žadatele o azyl, kteří cestovali do Řecka přes Turecko. Podle Middle East Eye smlouva uzavřela brány EU žadatelům o azyl, ale otevřela je tureckým občanům, což vnáší stín na slova představitelů EU o nediskriminaci na základě státní příslušnosti. Smlouva je velice výhodná pro Turecko – jen 578 lidí migrantů se navrátilo do Turecko v září 2016.
Hlavním problémem dohody jsou však obavy ohledně schopnosti Turecka jednat s migranty podle humanitárních zásad. EU klasifikuje Turecko jako "bezpečnou třetí zemi", aby uprchlíci mohli být legálně posláni zpět, zatímco organizace typu Human Rights Watch (HRW) však nahlížejí na Turecko se skepticismem. Podle HRW syrským žadatelům o azyl v Turecko není udělována plná ochrana v souladu s normami stanovenými Úmluvou o právním postavení uprchlíků (Refugees Convention) z roku 1951. „Pokud chaos charakterizoval odezvu ze strany EU a jejích členských států v roce 2015, zatvrzelost a práva porušující politika definovala rok 2016,“ hodnotí HRW reakce EU na uprchlickou krizi. Jestliže bude takto pokračovat v řešení migrační krize, pak Trump proti EU působí jako vzor intelektuální poctivosti, tvrdí Middle East Eye.
Související
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
EU (Evropská unie) , Frontex , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder.
Zdroj: Libor Novák