Bratislava - Slovenský parlament dnes pokračuje v jednání na vyslovení nedůvěry premiérovi Robertu Ficovi. Opozice ho chce odvolat kvůli kauze ohledně změn cen energií, kvůli které již rezignoval šéf energetického regulačního úřadu ÚRSO.
Zahájení schůze v úterý poznamenal spor předsedy sněmovny Andreje Danka s Igorem Matovičem. Opoziční poslanec chtěl ve svém vystoupení používat letáky s fotografií starší ženy, a poukázat tak na zdražování energií. Danko ale Matovičovi vystoupit neumožnil s odůvodněním, že letáky a podobné pomůcky poslanci již používat nemohou. Schůzi parlamentu pak Danko přerušil. Premiér Fico později opozici nařkl, že ženu ze zmíněné fotografie zneužila, protože jde o zesnulou Češku.
Zatím není známo, kdy sněmovna dnes přistoupí k hlasování o návrhu na vyslovení nedůvěry Ficovi. Poslanci ale rozhodli, že v případě potřeby bude jednání pokračovat i pozdě večer.
Na prosazení svého návrhu opoziční strany nemají ve sněmovně dostatek hlasů. Podle lídra hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Matoviče bylo již na konci loňska známo, že některým skupinám zákazníků například polostátních energetických firem výrazněji stoupnou ceny elektřiny či vody z důvodu schválení nových ceníků ze strany ÚRSO.
"Dostali jste lidi do pasti. Podstata jsou faktury, ve kterých měli platit o stovky procent více. Sedm týdnů (premiér) neudělal nic a poté kapituloval před fakturami lidí," uvedl před poslanci Matovič.
Slovenský premiér už dříve označil mimořádnou schůzi sněmovny za nesmyslnou. "Účelem této schůze je vyvolat hlubší apatii vůči standardním politickým stranám," řekl před poslanci Fico, který původně oznámil, že se jednání sněmovny nezúčastní.
Fico po propuknutí kauzy ohledně cen energií oznámil, že ceny budou vráceny na úroveň minulého roku.
Související
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
Fico opět útočí na Zelenského kvůli zastaveným dodávkám ropy
Aktuálně se děje
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
včera
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
včera
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
včera
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
včera
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
včera
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
včera
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
včera
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
včera
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
včera
Putin využívá války v Íránu. Snaží se vykreslit jako mezinárodní mírotvůrce
včera
Nový íránský vůdce Modžtaba Chameneí byl zraněn při útocích
včera
Írán zaminoval Hormuzský průliv
včera
Výhled počasí až do Velikonoc. Dramatické výkyvy se nečekají
10. března 2026 22:02
Trump varoval Írán. Miny v průlivu povedou k nevídaným následkům
10. března 2026 21:21
Snowboardistka Maděrová druhým místem Špindlerův Mlýn nezklamala
10. března 2026 20:44
Fico tvrdí, že EU je ve sporu s Ukrajinou na straně Slovenska
Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) se dočkal kýženého setkání na úrovni Evropské unie, kde se řešily zastavené dodávky ropy přes Ukrajinu. Fico tvrdí, že ho předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve sporu s Kyjevem podpořila.
Zdroj: Lucie Podzimková