Povstaňte proti vládě, nenechte se zničit. Blair vyrazil do boje proti brexitu

Londýn - Britský expremiér Tony Blair chce přesvědčit Brity, aby povstali proti vládě a odmítli vystoupit z Evropské unie. Takzvaný brexit si přitom sami odhlasovali v referendu, někteří bohužel až příliš pozdě zjistili, proti čemu se vlastně vzbouřili.

Blair podle serveru BBC vystoupí před proevropskou organizací Open Britain a zdůrazní, že lidé hlasovali v referendu "bez znalostí skutečných podmínek Brexitu". Podle svých slov chce získat podporu, aby našel cestu ven ze současného shonu, který "žene zemi z útesu".

Britská premiérka Theresa Mayová je opačného názoru a usiluje o to, aby se proces odchodu Spojeného království z EU spustil nejpozději do konce března. Její cestu ven z Evropské unie posvětili poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu.

Psali jsme: Myslí si, že jsme divoká zvěř. Češka popisuje nárůst rasismu po brexitu Ohrožení budoucnosti, nedostatek financí i práce. Politička varuje před blížící se katastrofou Ve Skotsku kvůli brexitu roste podpora nezávislosti, znějí rázná slova  

Blair, který předsedal vládě Spojeného království v letech 1997-2007, chce ale brexit na poslední chvíli zastavit. Tvrdí, že ti, co pohánějí vystoupení z EU, si "vždycky přáli tvrdý Brexit". Současná politika Velké Británie je podle něj nastavena na dosažení brexitu za každou cenu. 

Dnes by referendum dopadlo jinak?

"Naším úkolem je odhalit neúprosnost skutečných nákladů, ukázat, že toto rozhodnutí vyšlo z nedokonalých znalostí, které jsou nyní již vědomostmi podloženými informacemi," argumentuje podle serveru Blair s tím, že občanům je třeba prozradit, jak tento proces reálné poškodí zemi a její obyvatele.

Blair před referendem vedl kampaň za setrvání Británie v unii a nyní navrhuje však, aby se Britové na Brexit podívali ještě jednou a s novou perspektivou. "Teď, když máme jasnou představu o tom, kam jdeme," dodal.

Psali jsme: Katastrofa, lidé by se měli ještě jednou rozhodnout. Blair varuje před zkázou Británie Britský expremiér Blair uvažuje o návratu do politiky Válka v Iráku byla nelegální, kritizuje Blaira bývalý vicepremiér britské vlády John Prescott  

Otázkou zůstává, jestli není Blairovo snažení zbytečné. Druhou šanci totiž velká Británie nedostane a vláda už dříve sdělila, že další referendum o brexitu neudělá. Usiluje zejména o to, aby výsledek brexitu prospěl oběma stranám, uvedl dříve ministr pro brexit David Davis.

Podpoří Blaira Skotsko?

"Chceme, aby EU byla politicky a ekonomicky úspěšná. Británie bude usilovat o nové kladné a konstruktivní partnerství s EU," ujistil ministr Brity podle agentury AP. Londýn přitom hodlá vystoupit z jednotného trhu a z dalších unijních struktur, včetně soudního systému. Chce mít kontrolu nad přílivem lidí i z unijních zemí a hodlá s EU uzavřít zcela nové celní a další dohody.

Blair by mohl najít podporu například u Skotů. Tamní regionální parlament totiž jasnou většinou hlasů odmítl záměr britské premiérky Theresy Mayové začít jednat s Evropskou unii o ukončení britského členství v EU. Schválení návrhu skotské vlády v Edinburghu je ale podle agentury Reuters jen symbolické a právně nezávazné.

Psali jsme: Británie couvá. Místo tisíců příjme jen stovky migrantů Trump v červnu přijede do Británie, Londýn se obává protestů Přijměte další uprchlíky. Je nepřijatelné, abyste zabouchli dveře. Britské celebrity poslali dopis vládě  

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová však opakovaně zdůrazňuje, že výrazná většina Skotů hlasovala v loňském referendu oproti Anglii a Walesu pro setrvání Británie v unii a že to Londýn při vyjednávání podmínek brexitu musí brát v úvahu. Požaduje pro Skotsko větší pravomoci a udržení některých vazeb Skotska s EU. Sturgeonová varovala, že vyhlásí referendum o nezávislosti, pokud Londýn zájmy Skotska v procesu nezohlední.

Související

Více souvisejících

Brexit Tony Blair Velká Británie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Aktualizováno před 8 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

před 23 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?

Ačkoli je pro lidi s trestním záznamem na Floridě obvykle obtížné znovu získat právo volit, bývalý prezident Donald Trump dnes při hlasování žádné problémy mít nebude. Upozornil na to CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy