Severní Irsko čekají důležité předčasné volby. Ovládl je brexit, kampaň byla plná urážek

Belfast - Seeverní Irsko čekají ve čtvrtek předčasné parlamentní volby. Jsou důsledkem lednového rozpadu společné vlády unionistů a republikánů, systému zakotveného před téměř 20 lety v mírové dohodě, jež ukončila dlouholetý konflikt v zemi.

Roztržku mezi Demokratickou unionistickou stranou (DUP) a separatistickou republikánskou stranou Sinn Féin vyvolal skandál kolem programu obnovitelných energií, který premiérka Arlene Fosterová z DUP zavedla v roce 2012, když byla ministryní. Program měl prostřednictvím štědrých subvencí přimět podniky, aby přešly z tuhých paliv na ekologicky šetrnější alternativy. Podle BBC se ale ukázalo, že na dotace nebyly stanoveny žádné stropy a program tak nejspíš bude stát daňové poplatníky o stovky milionů liber více, než se předpokládalo.

Vládní krize, k níž přispěly také spory o to, zda povolit sňatky osob stejného pohlaví nebo zavést irštinu jako úřední jazyk na úrovni angličtiny, vyvrcholila odstoupením místopředsedy vlády Martina McGuinnesse ze Sinn Féin. Strana odmítla jmenovat jeho nástupce a britský ministr pro Severní Irsko James Brokenshire neměl vzhledem k dohodě o sdílení moci mezi unionisty a republikány jinou možnost než vyhlásit předčasné volby.

Kampaň ovládla především otázka brexitu

Zatímco DUP jej podporuje, Sinn Féin nikoli. Jeho důsledkem by totiž patrně bylo znovuzavedení hranice mezi Severním Irskem a členem unie Irskem. Zrušení hraničních kontrol zhruba před deseti lety bylo přitom podle francouzského listu Le Monde jedním z nejvýraznějších symbolů dosaženého míru. Irští nacionalisté se nyní obávají opětovného zavedení hraničních kontrol. Unionisté zase varují před novými tlaky na sjednocení Irska, pokud by většinu v parlamentu získali zástupci Sinn Féin, jak předpovídají někteří pozorovatelé.

Právě Sinn Féin a DUP podle analytiků nejspíš opět vzejdou z voleb jako nejsilnější strany. Analytici proto očekávají, že jednání o vytvoření kabinetu budou složitá.

Ačkoli nikdo nepředpokládá, že by se do Severního Irska vrátilo násilí, které si ve třech desetiletích před takzvanou Velkopáteční mírovou dohodou z roku 1998 vyžádalo životy více než 3600 lidí, podle pozorovatelů hrozí po volbách ochromení činnosti vlády.

I přes výzvy Londýna i Dublinu k umírněnosti byla kampaň před volbami zvlášť vyhrocená a plná urážek. Mnoho voličů už je ale podle Reuters unaveno politickým hašteřením a ve čtvrtek plánuje zůstat doma. "Je to jen banda starých lidí mimo realitu, která žije v minulosti a bojuje s problémy, které už neexistují," řekl Reuters Samuel Hamilton (29), který pracuje jako kontrolor v restauraci s rychlým občerstvením. Jít volit se nechystá.

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  

Více souvisejících

Severní Irsko Velká Británie Sinn Féin (irská nacionalistická strana)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 2 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

včera

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy