Erdogan zešílel? Svalil masakr ve Srebrenici na Nizozemí. Odporné, reaguje Rutte

Haag - Dle dnešního vyjádření nizozemského premiéra Marka Rutteho má jeho země mnohem více důvodů zlobit se na Turecko, než je tomu naopak. Diplomatické sankce na Nizozemsko, které v pondělí ohlásilo Ankara, proto považuje za bizarní. Erdogan dnes vyrukoval s další snůškou sprostých obvinění.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se rozhořela o víkendu poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny Fatmu Betül Sayanovou Kayaovou, která se chystala promluvit k turecké komunitě v Rotterdamu. Ještě před deportací ministryně Nizozemsko zakázalo přistát v Rotterdamu šéfovi turecké diplomacie Mevlütu Çavuşogluovi.

Uvalení sankcí proti Nizozemsku ohlásil v pondělí pozdě večer turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Ankara podle něj zmrazí vztahy s Nizozemskem na nejvyšší úrovni, zakáže návrat nizozemského velvyslance do Turecka a zablokuje i všechny další diplomatické lety z této západoevropské země. Hospodářská opatření ani omezení pro běžné cestující z Nizozemska do Turecka ale zjevně nebudou součástí sankcí, poznamenal turecký list Hürriyet.

V reakci na Kurtulmuşovo prohlášení dnes Rutte označil sankce ze strany Turecka za "bizarní", neboť jeho země má podle něj více důvodů se zlobit. Ohlášená diplomatická opatření "nejsou tak zlá", dodal předseda vlády.

EU vyzvala Ankaru, aby se ve sporu zdržela "přehnaných vyjádření a akcí, které by dál zhoršovaly situaci". To dnes tvrdě kritizovalo turecké ministerstvo zahraničí, podle kterého EU používá dvojí metr. Brusel se postavil na stranu Nizozemska navzdory tomu, že tato země jasně porušila "lidská práva a evropské hodnoty", uvedli Turci. Pondělní prohlášení šéfky evropské diplomacie Federiky Mogheriniové a eurokomisaře pro rozšíření Johannese Hahna podporuje podle turecké diplomacie "extremismus, xenofobii a protiturecké nálady".

"Známe Nizozemsko a Nizozemce ještě z masakru ve Srebrenici," uvedl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. "Jak zkažený je jejich charakter víme proto, že tam zavraždili 8000 Bosňáků," dodal. Ve Srebrenici v roce 1995 ve skutečnosti povraždily sedm až osm tisíc muslimských mužů bosenskosrbské síly. Nizozemští vojáci OSN tehdy chránili obyvatele muslimských enkláv na území ovládaném Srby, masakru ale nezabránili. "Tento (turecký) národ má čisté svědomí. Jejich svědomí je černočerné," dodal Erdogan na adresu Nizozemců. Rutte označil prezidentovo tvrzení o Srebrenici za "odporné falšování dějin".

Kromě Nizozemska napadl Erdogan také německou kancléřku Angelu Merkelovou, která podle něj na Turecko útočí stejným způsobem, jakým nizozemská policie útočila o víkendu pomocí psů a vodních děl na jeho podporovatele v Rotterdamu.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière označil výroky Turecka na adresu Německa za "absurdní". Jejich cílem je podle něj "učinit z Turecka oběť", a vytvořit tak hnutí solidarity, které by absorbovalo i dosavadní kritiky posílení pravomocí prezidenta.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

EU pošleme 15 tisíc migrantů měsíčně, pohrozil turecký ministr

Ankara/Brusel - Vztahy mezi Erdoganovým režimem a Evropou se prudce zhoršují. Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu dnes pohrozil EU, že jí bude posílat 15 tisíc migrantů měsíčně. Mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein přitom dnes řekl, že rok po uzavření přináší dohoda mezi EU a Tureckem o omezení migrace "hmatatelné výsledky".

Více souvisejících

diplomatický spor mezi Nizozemskem a Tureckem (březen 2017) Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) Recep Tayyip Erdogan Německo

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 8 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy