Praha/Štrasburk - Česko opět čelí kritice od Rady Evropy, tentokrát kvůli věznicím. Jejich naplněnost se zvýšila z 93,2 procenta v roce 2014 na 100,4 procenta v roce 2015, což je nárůst o 11,4 procenta. Potíže ale mají i další státy.
Přelidněná vězení jsou celkově v 15 evropských zemích, což je o dvě více než o rok dříve. V celoevropském měřítku se ale ve stejném období množství trestanců snížilo o 6,8 procenta, tedy o více než 100.000 na 1,4 milionu.
"Pokles celkového počtu lidí ve vězeních v Evropě je vítán. Zvýšení využívání alternativních trestů nemusí nutně vést k vyšší míře trestné činnosti, ale může přispět k opětovnému začlenění pachatelů (do společnosti) a k boji proti přeplňování (věznic)," podotkl generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland.
Podle letošních lednových údajů české Vězeňské služby bylo v ČR ve věznicích přes 22.500 vězňů a celková kapacita byla překročena o osm procent. V České republice došlo k výraznému úbytku počtu vězňů po amnestii prezidenta Václava Klause v roce 2013. Letošní lednový stav zhruba odpovídal situaci před touto amnestií.
Velký úbytek trestanců v období 2014-2015 zaznamenalo Řecko (18,8 procenta), Chorvatsko (10,2 procenta), Dánsko (11,9 procenta), Severní Irsko (9,7 procenta) nebo Nizozemsko (9,5 procenta), uvádí Rada Evropy.
Nejvyšší míra vězněných lidí je tradičně registrována v Rusku (439,2 vězňů na 100.000 obyvatel), následuje Litva (277,7), Gruzie (274,6), Ázerbájdžán (249,3), Lotyšsko (223,4), Turecko (220,4) a Moldavsko (219,9). Nejnižší míra je v Nizozemsku (53) a v severských státech - ve Finsku (54,8), v Dánsku (56,1) a Švédsku (58,6).
Více než čtvrtina vězňů v Evropě si odpykávala v roce 2015 tresty od jednoho do tří let vězení, 13,5 procenta tresty do jednoho roku a 11,4 procenta tresty od deseti let až po doživotí. Příčinou smrti ve vězeních byla kromě přirozených důvodů sebevražda, a to v 25 procentech případů.
Související
Útěk z vězení nevyšel. Zločinec si pobyt na Pankráci zřejmě prodlouží
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
Věznice , Rady Evropy (PACE) , EU (Evropská unie) , Česká republika
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Labouristům stačil den a už je téměř jasno. Burnham má namířeno do Downing Street
před 58 minutami
Írán nekontroluje Hormuz, zní z USA. Nezávislá zjištění ale potvrzují komplikace
před 1 hodinou
Plníme, co jsme řekli, tvrdí Babiš po půl roce u moci
před 2 hodinami
ANO by ovládlo volby, ODS se vrátila před STAN. Motoristé jsou na samé hraně
před 3 hodinami
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
před 4 hodinami
Hasiči lokalizovali požár částečně zřícené budovy ve Zlíně
před 5 hodinami
Počasí o víkendu příliš tropické nebude. Teploty třicetistupňovou hranici nakonec nepřekonají
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
včera
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
včera
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
včera
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
včera
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
včera
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
včera
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
včera
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno včera
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
včera
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
Ve Velké Británii právě dnes fakticky začíná výběr příštího ministerského předsedy, jenž nahradí současného premiéra Keira Starmera, jenž v červnu oznámil rezignaci. Labouristé ve čtvrtek odstartovali nominační proces pro volbu nového stranického lídra, informovala BBC. Favorit je jasný.
Zdroj: Lucie Podzimková