Berlín - Turečtí politici se i přes odpor Evropy chystají na další mítinky. Jak dnes informoval list Bild, do konce března se chtějí v Německu zúčastnit nejméně 15 shromáždění příznivců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Turečtí poslanci, exministři a vysoce postavení členové vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) se chystají vystoupit mimo jiné v Berlíně, Stuttgartu, Hamburku, Mnichově a některých městech ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko.
Mezi ohlášenými řečníky na shromážděních podle Bildu nejsou na rozdíl od minulosti žádní ministři.
Mluvčí německé vlády podle agentury DPA minulý týden uvedl, že se chystá před referendem v Německu kolem třiceti akcí s účastí významných tureckých politiků. Lidové hlasování, v němž budou Turci rozhodovat o posílení pravomocí hlavy státu, se uskuteční 16. dubna. V Německu přitom žije asi 1,4 milionu lidí, kteří mají oprávnění v referendu hlasovat. Změna ústavy má v Turecku zavést prezidentský systém, Erdogan tak získá téměř absolutní moc.
Zrušení shromáždění v německých městech nedávno vyvolalo značné napětí mezi Ankarou a Berlínem. Situace se vyostřila také v Nizozemsku.
Související
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
před 2 hodinami
Indonésii zasáhlo silné zemětřesení, nejméně pět mrtvých
před 4 hodinami
Trump: V nejbližší době prohlásím Hormuzský průliv za území Spojených států
před 5 hodinami
Předpověď počasí na příští týden slibuje déšť. Meteorologové ale mírní očekávání
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
Během nedávného summitu Severoatlantické aliance v turecké Ankaře musely americké bezpečnostní složky narychlo řešit závažnou hrozbu namířenou proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Američtí představitelé obdrželi varování, že íránské složky disponují detailními informacemi o prezidentově ubytování v luxusním hotelovém řetězci i o trasách jeho kolony. Podle zdrojů CNN z prostředí amerických služeb navíc existovalo riziko, že by se útočníci mohl pokusit sestřelit prezidentský speciál Air Force One pomocí ramenního protiletadlového kompletu v blízkosti letiště.
Zdroj: Libor Novák