Merkelová zoufale přiznala: Migrační krize jen tak neskončí. Může trvat další roky?

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová nepopírá, že do Evropy přes Středozemní moře stále proudí další migranti. Přesto vyzvala Evropu, aby měla trpělivost s uprchlickou politikou Evropské unie.

Podle Merkelové prochází migrační politika dlouhodobým vývojem a musí nabrat delší dech. Německá kancléřka to uvedla po setkání s prezidentem západoafrické Burkiny Faso Rochem Marcem Kaborém.

Kancléřka tvrdí, že vše nestojí jen na Evropě. Podle ní jsou v boji proti migraci velmi důležité i "rozhodné snahy" v Libyi, která musí nastolit politický řád. Právě z této země totiž řada migrantů pochází.

Zatím ale tamní občany nic nepřesvědčilo, aby v zemi zůstali. Politické summity se míjejí účinkem a tisíce lidí se nadále vydávají z Libye na nebezpečnou plavbu do Evropy.

Svědčí o tom i statistiky, které ukazují,že jen za minulý víkend zachytily úřady při více než 20 záchranných operacích ve Středomoří na 3000 lidí. A další tisíce přichází každý týden.

Podle Merkelové se svět nachází ve stavu, kdy má migrace z Libye v mnoha případech ekonomické důvody. Takové migranty, kterým nejde o život a nehrozí jim v zemi pronásledování, by ale evropské státy měly vracet zpět do zemí původu. Tento princip však dodnes nefunguje.

Podle Merkelové je tedy potřeba vybudovat migrační partnerství s africkými zeměmi, jako je například Niger. To ale zabere nějaký čas, stejně jako zajištění lepších životních podmínek pro tamních občany.

Merkelová je proto připravena na to, že migrační krize hned tak neskončí a může trvat ještě několik let. Sama totiž upozornila, že omezení migrace, které je závislé na výše zmíněných faktorech, není jednoduché. "Nedá se to stihnout za několik měsíců," podotkla podle německých médií.

Související

Více souvisejících

Angela Merkelová uprchlíci Burkina Faso Libye

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy