Summit NATO bude jednat o výdajích na obranu, německý ministr se cuká

Brusel - 25. května se v Bruselu uskuteční summit NATO, bude se na něm diskutovat o lepší podobě obranných výdajů členských zemí a o snaze bloku šířit stabilitu ve svém okolí a bojovat s terorismem.

"Naše transatlantická vazba byla pevná skoro 70 let. Je zásadní pro Evropu i pro Severní Ameriku. A zvláštní význam má teď, v době vážných výzev," řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg před dnešní schůzkou aliančních ministrů zahraničí.

Šéf americké diplomacie Rex Tillerson na jednání prohlásil, že Spojené státy pokládají NATO za základ transatlantického bezpečnostního systému. "Jsme rozhodnuti zajistit, že NATO má schopnosti umožňující naši společnou obranu," řekl v projevu.

V polovině února například nový ministr obrany James Mattis varoval, že pokud evropští spojenci ve věci nepostoupí, mohly by Spojené státy přehodnotit svou nynější úroveň zapojení do činnosti bloku.

"Nicméně - jak upozornil prezident Trump - není dále možné, aby Spojené státy zajišťovaly nadproporční podíl aliančních výdajů na obranu. Spojenci musejí své obranné výdaje zvýšit," prohlásil dnes Tillerson. Ostatní země NATO musejí podle něj dokázat, že s Washingtonem sdílejí stejné odhodlání.

Na summitu NATO v Bruselu na konci května by se podle Tillersona měly alianční státy shodnout, že buď už své obranné výdaje mají na dvou procentech hrubého domácího produktu (HDP), nebo že mají k dispozici jasný plán, jak toho dosáhnout, včetně každoročních cílů.

Německý ministr Siegmar Gabriel dnes označil dvouprocentní cíl výdajů na obranu za nerealistický. "Myslím, že je zcela nerealistické předpokládat, že by Německo mohlo mít roční vojenský rozpočet přes 70 miliard eur (1,89 bilionu Kč). Neznám v Německu politika, který by věřil, že je to možné či vůbec žádoucí," citovala jej agentura DPA.

"Zvyšování výdajů na obranu není snahou potěšit Spojené státy. Jde o vyšší investice do zajištění bezpečnosti Evropy. Protože to je pro Evropu důležité. Evropa je blízko zmatkům a násilí, které sledujeme v severní Africe, na Blízkém východě, v Iráku, v Sýrii. A Evropa je blízko asertivního Ruska, které je ochotno vůči sousedům používat sílu," podotkl Stoltenberg.

Související

Více souvisejících

NATO Jens Stoltenberg Rex Tillerson USA (Spojené státy americké) Sigmar Gabriel

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy