Spor o "Skálu" se vyhrocuje. Nedáme se zastrašit, vzkázal Gibraltar do Bruselu

Lucemburk/Gibraltar/Brusel - Otázka postavení Gibraltaru se do centra pozornosti dostala v minulých dnech v souvislosti se začínajícími rozhovory o brexitu. K věci se dnes opět vyjádřil šéf britské diplomacie Boris Johnson. Ostrá reakce přišla i ze samotného Gibraltaru.

"Suverenitu Gibraltaru nelze změnit bez jednoznačné podpory a souhlasu tamních obyvatel a Velké Británie," prohlásil dnes Johnson v Lucemburku při příchodu na jednání se svými kolegy z ostatních unijních zemí.

Otázka Gibraltaru je součástí návrhu politických mantinelů pro vyjednávání o brexitu, které v pátek představil předseda Evropské rady Donald Tusk. Stojí v nich, že po odchodu Británie z EU se žádná dohoda mezi unií a Británií nemá na Gibraltar vztahovat bez toho, aby se na věci shodli Britové a Španělé.

Evropská komise prosazuje "dialog a spolupráci," poznamenal dnes její mluvčí Margaritis Schinas. Tuskův návrh politických vodítek má podle něj ze strany komise plnou podporu.

Gibraltar patří Británii od roku 1713, kdy ho získala v rámci války o španělské dědictví. Loni v referendu o odchodu z EU hlasovali i obyvatelé Gibraltaru. Proti brexitu se jich vyslovilo 96 procent.

Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo dnes obvinil Španělsko, že se snaží Gibraltar zastrašit, a Evropská unie toto zastrašování podle něj dovoluje. Gibraltar nedovolí, aby se stal "esem v rukávu" při jednáních o brexitu, prohlásil podle agentury Reuters Picardo. "Gibraltar patří obyvatelům Gibraltaru a my chceme zůstat Brity," konstatoval.

Picardo zdůraznil, že Evropská unie by měla z návrhu textu pro jednání o brexitu odstranit odkaz na Gibraltar, jehož obyvatelé v referendu jednoznačně hlasovali pro setrvání Británie v EU.

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis dnes prohlásil, že španělská vláda "je překvapena tónem britských komentářů" ohledně Gibraltaru. "Vypadá to, jako by ztráceli svou pověstnou chladnokrevnost," řekl. Poukazoval nepochybně na slova bývalého vůdce britských konzervativců Michaela Howarda, který v neděli řekl, že Británie by byla ochotna bránit Gibraltar podobným způsobem, jako bránila před 35 lety Falklandy.

Související

Gibraltar

Gibraltar vydraží první jachtu zabavenou oligarchovi kvůli sankcím

Gibraltar nabídne v úterý ve veřejné dražbě ke koupi luxusní jachtu Axioma ruského podnikatele Dmitrije Pumpjanského, který je terčem protiruských sankcí. Výtěžek z prodeje půjde na účet americké investiční banky JP Morgan, které podnikatel dluží. Některé vlády ovšem navrhovaly, aby peníze putovaly na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Více souvisejících

Gibraltar Boris Johnson Brexit EU (Evropská unie) Španělsko

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy