Praha – Česká republika je pravidelně kritizována kvůli diskriminací Romů. Naposledy před ní varovala výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě. Podobné je to také na Slovensku. Romským dětem na Slovensku je podle zprávy nevládních organizací systematicky upíráno právo na vzdělání a nejsou dostatečně chráněny před diskriminací na základních školách. Problémy mají ale Romové mají i v jiných oblastech.
Na pětimilionovém Slovensku žije podle dřívější studie přes 400 tisíc Romů. Server Romea přinesl příběh jednoho z nich. Dvaadvacetiletý kadeřník Dalibor Ferenc nedávno dostal nabídku, že by mohl v malém městě v Žilinském kraji na severu Slovenska převzít kadeřnictví. „Vše vypadalo nadějně, pan Ferenc se s nájemkyní kadeřnictví domluvil, že odkoupí veškeré vybavení podniku, a proti zpočátku nebyl podle tvrzení stávající nájemkyně i pana Ference ani majitel domu, v němž salon funguje,“ popisuje situaci server.
Sen o vlastním podniku se ale Ferencovi rozplynul poté, co provozovatelka sousedního obchodu s textilem před svědky prohlásila, že „vedle sebe cigána mít nechce“. „S majitelem domu jsem mluvil několikrát po telefonu. Když pak došel na schůzku do kadeřnictví a ode dveří mě uviděl, bez ničeho dalšího mi oznámil, že už má na nájem jinou kandidátku a že se dohodl s ní. Podle mě v tom hraje roli i to, že prý nájemnice vedlejšího obchodu prohlásila, že radši odejde z nájmu ona, než aby měla vedle sebe černého cigána,“ popisuje pro server svou zkušenost kadeřník.
Kadeřnice, která salon předtím provozovala, už přitom Ferencovi představila některé své klientky a ty si jeho schopnosti pochvalovaly. Z obav před negativními reakcemi sice server nezveřejnil její jméno, žena je prý ale ochotná za mladým Romem stát. „Dalibor je velmi šikovný kluk, možná by měl ještě více zákaznic než já, jen potřebuje šanci. Klientky si ho moc chválily. A to, jak se k němu tady někteří lidé zachovali, se mi skutečně nelíbilo,“ uvedla.
Majitel nemovitosti serveru řekl, že nikoho jménem Ferenc nezná a nikdy s ním ani nemluvil. Dodal, že má od začátku jednu zájemkyni, se kterou jedná. „Proti tvrzení majitele domu sice hovoří uložené telefonáty, ale reálně se proti takové formě diskriminace bojuje velmi těžko. Pro vedení zdlouhavého občanskoprávního sporu musí mít člověk nejen dostatek času a energie, ale také vlastních finančních zdrojů,“ dodává server.
„Chci pracovat, platit daně, normálně fungovat. Tohle je už ale třetí podobná zkušenost a je to velmi ubíjející. Nic špatného jsem neprovedl a děje se to jen proto, že nechtějí vedle sebe mě jako Roma,“ posteskl si na závěr Dalibor Ferenc.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 1 hodinou
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 2 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 3 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
včera
Uzavřeno, Turek ministrem nebude. Ruší se i schůzky ústavních činitelů, oznámil Babiš po jednání s Pavlem
včera
Druhé kolo ukrajinsko-ruských rozhovorů začíná. Podle Rubia vázne mír na jediném bodě
V Abú Dhabí dnes začíná druhé kolo rozhovorů mezi vysokými představiteli Ukrajiny a Ruska, které zprostředkovala administrativa Donalda Trumpa. Dvoudenní jednání by mělo kopírovat formát z minulého měsíce, kdy se u jednoho stolu sešli vyjednavači z Washingtonu, Kyjeva a Moskvy. Zatímco americký prezident v posledních týdnech hýří optimismem a tvrdí, že konec čtyřletého konfliktu je na dosah, obě bojující strany tlumí očekávání a vyhlídky na okamžitý průlom zpochybňují.
Zdroj: Libor Novák