Trump změnil názor na úlohu USA ve světě, Putin musí reagovat. Na Ukrajině?

Varšava - Rusové byli překvapeni americkým útokem v Sýrii, protože se jim zdálo, že když roztáhli ochranný deštník nad Bašárem Asadem, Američané se ho neodváží dotknout. Teď budou muset reagovat, upozornil dnes polský list Gazeta Wyborcza. Rozhodnutí Donalda Trumpa nařídit letecké útoky bylo podle agentury AP náhlým názorovým zvratem amerického prezidenta, který dlouho varoval před hlubším zapojením USA do jednoho z nejúpornějších násilných konfliktů současného světa.

Lze si představit šok ruských vojáků, když v noci dostali od Američanů zprávu, že na základnu Šajrát dopadnou za chvilku americké střely tomahawk a tamní ruský personál musí utéct.

Teď budou muset Rusové na útok Spojených států nějak odpovědět. Vladimir Putin má na krku volby, opoziční protesty, atentát v Petrohradu. Ruský prezident si nemůže dovolit zůstat nečinný.

Dostane Amerika ruskou odpověď na východní Ukrajině? Začne nová ofenziva proruských povstalců? Možná však Rusové odpoví v Sýrii, ještě brutálnějším útokem na pozice protiasadovské opozice. Možná dojde k provokaci proti americkým silám na Blízkém východě. "Stát se může vše. Kromě nastolení míru," píše polský list.

Po půlstoletí studené války velmoci vedly zástupné války v Asii, Africe a Latinské Americe. V Sýrii máme co do činění s podobnou konfrontací. Západ chce svrhnout Asada, Rusko, aby ochránilo své zájmy na Blízkém východě, jej bude bránit až do konce. Zda v Sýrii zemřou další tisíce lidí, nehraje žádnou roli. A to nezmění ani dnešní salva tomahawků.

Když Trump ve čtvrtek večer místního času věcně oznamoval útok, uvedl, že je tento krok stále v mezích jeho zahraniční politiky pod heslem "Amerika na prvním místě", napsala dnes agentura AP.

Přesto Trumpovy kroky nenechávají nikoho na pochybách, že - přinejmenším v tomto případě - se jeho pohled na americkou úlohu ve světě změnil. Trump rozhodně není první prezident, který přehodnotil své názory poté, co převzal kontrolu nad nejmocnější armádou na světě. Ovšem vzhledem k tomu, že takto zásadní posun nastal pouhých 77 dní od Trumpova nástupu do úřadu, mohlo by jít o nerychlejší názorový přerod z nedávných dob.

Jeho pocit, že Spojené státy "mají povinnost chránit", je ozvěnou argumentů používaných některými z nejzanícenějších Trumpových kritiků. Tato doktrína, kterou přijala především bývalá vyslankyně Baracka Obamy v OSN Samantha Powerová, staví na přesvědčení, že světové velmoci mají povinnost chránit civilisty před konfliktem, především pak tím přicházejícím ze strany jejich vlastních vlád.

Trump vedl předvolební kampaň na naprosto odlišné vizi národní zahraniční politiky. Ta jeho téměř hraničila s izolacionismem a soustředila se na přehodnocení obchodních dohod s mezinárodními partnery. A konkrétně prohlásil, že Blízký východ je oblastí, které doufá, že se Spojeným státům podaří vyhnout.

A přesto mu během velmi krátké doby jeho rozhodnutí vnořit Spojené státy hlouběji do syrského konfliktu vyneslo aplaus z řad vlastní strany, a pokud ho demokraté nechválí, pak jsou jejich reakce tlumené či nulové. Což jen dokazuje, jak je frustrace z americké nečinnosti v Sýrii zastoupená v obou stranách.

Obama údery téměř nařídil, ale nakonec se stáhl zpátky. Vyzval k hlasování v Kongresu, které se nikdy neodehrálo, a pak podpořil ruský plán na odstranění syrských zásob chemických zbraní. Ten zjevně s ohledem na poslední útok selhal.

I když Trump Obamu ostře kritizoval za to, že je slabý a nerozhodný, jako prezidentský kandidát trval na tom, že Sýrie je marast, kterému by se Spojené státy měly vyhnout. A ještě před týdnem dva nejvýše postavení Trumpovi diplomaté, ministr zahraničí Rex Tillerson a velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová, naznačovali, že by USA mohly zaujmout postoj nevměšování se do občanské války, která zabila statisíce lidí a miliony dalších vyhnala z domovů.

"Prezident Trump si dnes v noci víc než vysloužil u řady pochybovačů doma i v zahraničí druhou nebo třetí šanci přehodnotit názor na něj," řekl republikánský stratég Kevin Kellems, který také působil jako poradce bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.
USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím chaosem

NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která jej vyvolala - stejně jako širší mezinárodní konfrontace, která ji živí -, se jen více zamotala. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server Reuters ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century, bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps.

Více souvisejících

útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) Donald Trump Rusko USA (Spojené státy americké) Ukrajinská krize

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy