Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím chaosem

NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která jej vyvolala - stejně jako širší mezinárodní konfrontace, která ji živí -, se jen více zamotala. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server Reuters ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century, bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps.

Stále ošemetnější realita

Jen pár dní po americkém úderu ohlásila syrská média údajně již druhý izraelský nálet na cíle v zemi, k němuž došlo během víceméně jednoho týdne, poukazuje Apps. Dodává, že na Západě se zase spekuluje o možné ruské odvetě za útok, během něhož USA, Británie a Francie odpálily 105 střel na výrobny chemických zbraní v Sýrii, přičemž západní představitelé se obávají především možných kybernetických útoků Moskvy.

Západ a jeho spojenci z Perského zálivu mezitím zápasí se svými dalšími kroky, konstatuje odborník. Připomíná, že americký prezident Donald Trump vysílá protichůdné zprávy - říká, že chce stáhnout americké vojáky ze Sýrie, ale zároveň slibuje pokračování akcí, které mají zamezit Asadovu režimu v nasazení chemických zbraní.

Nejasnost panuje i ohledně širší politiky vůči Rusku, jelikož Bílý dům vyvrátil předchozí prohlášení americké vyslankyně při OSN Nikki Haleyové o chystaném zostření sankcí vůči Moskvě, podotýká expert. Soudí, že toto ukazuje na z pohledu Washingtonu stále ošemetnější realitu - útok na Sýrii byl v jistém směru sice jasnou ukázkou rozsahu americké vojenské síly - a zjevné neochoty Ruska dodržet své hrozby sestřelením raket či útokem na lodě a letouny, které je vypustí -, avšak i kdyby akce úspěšně odradila Asada od dalšího použití chemických zbraní, nikterak nezastaví posun geopolitické rovnováhy na Blízkém východě i jinde v neprospěch USA.

"Na syrském bojišti Asad nadále konsoliduje svou moc za pomoci konvenčních vládních leteckých úderů, které přes víkend pokračovaly v klíčových oblastech, kde povstalecké skupiny ustupují," píše Apps. Dodává, že Izrael, Írán a Turecko nadále vedou své zástupné války v Sýrii, a to se stále větší urputností, a minulý týden se navíc objevily zprávy, že Washington hodlá nahradit zhruba dva tisíce amerických vojáků v Sýrii arabskými jednotkami, což signalizuje, že Trumpova administrativa zřejmě rezignovala a ponechá rozhodování o regionu na tamních mocnostech.

Útokem na Sýrii Washington demonstroval, že zůstává dominantní vojenskou silou ve Středomoří, alespoň pokud se rozhodne svou sílu použít, avšak stupňující se ruské a čínské aktivity v jiných regionech znamenají, že americká moc se stále ztenčuje, domnívá se analytik. Připomíná, že jakmile USA přesunuly jednu svou letadlovou loď do Středomoří, aby čelily Rusku v Sýrii, Čína provedla zatím největší námořní vojenské cvičení v Jihočínském moři a následovaly její manévry v Taiwanské úžině, které jsou chápány jako otevřený pokus zastrašit potenciální nepřátele Pekingu, tedy Spojené státy a jejich regionální spojence.

Přijdou nebezpečnější krize

Navzdory svým globálním ambicím se Moskva s Pekingem cíleně soustředí především na své bezprostřední okolí ve východní Evropě a Asii a koncipují své armády tak, aby dokázaly tlačit na stále omezenější americkou vojenskou přítomnost v těchto oblastech, tvrdí Apps. Doplňuje, že menší američtí nepřátelé jako Írán a Severní Korea uvažují podobně a byť jim útok na Sýrii připomněl, že Washington v případě potřeby dokáže uštědřit rychlý jednorázový úder, jejich hlavní úsilí se soustředí na odrazení Spojených států od akcí směřujících ke změně režimu.

" Na posledním měření sil v Sýrii je ve skutečnosti  pravděpodobně nejpřekvapivější to, jak malá diskuze zřejmě proběhla ve Washingtonu o vystupňování širší akce proti Asadovi," konstatuje odborník. Zdůrazňuje, že vyjma vynucování často zmiňované červené linie v podobě nasazení chemických zbraní neexistuje již reálná chuť pokusit se syrského vůdce svrhnout, především ve světle problémů, kterým čelil Irák po odstranění Saddáma Husajna.  

Nepřátelé Washingtonu - především ruský prezident Vladimir Putin - mezitím podle analytika nadále využívají současnou konfrontaci ke zkoušení nových technologií, čímž Spojené státy frustrují. Moskva údajně minulý týden rušila GPS signál nad částí Sýrie, čímž ovlivnila aktivitu amerických dronů, navíc se stupňuje širší informační válka ze strany Ruska, která posiluje rozdělenost Západu - než aby sestřelilo americké střely, se Rusko prostě rozhodlo tvrdit, že tak učinilo, čímž dále čeří vody již tak zakaleného mezinárodního diskursu, tvrdí expert.    

Mnoho z těchto trendů je dlouhodobých a jakákoliv americká administrativa by s jejich zvládnutím měla problém, připouští Apps. Konstatuje, že Trumpův tým sice čelí chaotičtějšímu světu a sebevědomějším a důvtipnějším nepřátelům než si dokázala ještě před dvěma lety představit Obamova administrativa, ale přesto je obtížné určit, zda svérázné Trumpovo prezidentství řešení věcí spíše nekomplikuje. To by podle odborníka naznačovalo i údajné upozadění vedoucího štábu Bílého domu Johna Kellyho a prezidentovo soustředění se na vyšetřování ruských zásahů do voleb v roce 2016, které vede Robert Mueller.

Úder na Sýrii byl tedy jen vysoce rutinním divadlem, v zásadě nekrvavým cvičením, v jehož rámci USA hájily červené linie a postavili se ruskému zastrašování, deklaruje analytik. Za povzbudivé považuje, že se tak stalo bez větších obětí na všech stranách, ale zároveň očekává příchod větších krizí, které mohou být mnohem nebezpečnější.

Související

Suchoj Su-34 sloužící v ruské armádě, ilustrační fotografie

Izrael a Rusko zatočili v Sýrii. USA provedly nálet v Jemenu

Ve čtvrtek provedl Izrael letecké útoky na syrské přístavní město Latakia, jak informovala syrská státní média. Výsledkem těchto útoků bylo několik požárů, přičemž podle Syrského pozorovacího centra pro lidská práva (SOHR) byly útoky zaměřeny na sklady zbraní v Latakii. 

Více souvisejících

Sýrie útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy