NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která jej vyvolala - stejně jako širší mezinárodní konfrontace, která ji živí -, se jen více zamotala. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server Reuters ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century, bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps.
Stále ošemetnější realita
Jen pár dní po americkém úderu ohlásila syrská média údajně již druhý izraelský nálet na cíle v zemi, k němuž došlo během víceméně jednoho týdne, poukazuje Apps. Dodává, že na Západě se zase spekuluje o možné ruské odvetě za útok, během něhož USA, Británie a Francie odpálily 105 střel na výrobny chemických zbraní v Sýrii, přičemž západní představitelé se obávají především možných kybernetických útoků Moskvy.
Západ a jeho spojenci z Perského zálivu mezitím zápasí se svými dalšími kroky, konstatuje odborník. Připomíná, že americký prezident Donald Trump vysílá protichůdné zprávy - říká, že chce stáhnout americké vojáky ze Sýrie, ale zároveň slibuje pokračování akcí, které mají zamezit Asadovu režimu v nasazení chemických zbraní.
Nejasnost panuje i ohledně širší politiky vůči Rusku, jelikož Bílý dům vyvrátil předchozí prohlášení americké vyslankyně při OSN Nikki Haleyové o chystaném zostření sankcí vůči Moskvě, podotýká expert. Soudí, že toto ukazuje na z pohledu Washingtonu stále ošemetnější realitu - útok na Sýrii byl v jistém směru sice jasnou ukázkou rozsahu americké vojenské síly - a zjevné neochoty Ruska dodržet své hrozby sestřelením raket či útokem na lodě a letouny, které je vypustí -, avšak i kdyby akce úspěšně odradila Asada od dalšího použití chemických zbraní, nikterak nezastaví posun geopolitické rovnováhy na Blízkém východě i jinde v neprospěch USA.
"Na syrském bojišti Asad nadále konsoliduje svou moc za pomoci konvenčních vládních leteckých úderů, které přes víkend pokračovaly v klíčových oblastech, kde povstalecké skupiny ustupují," píše Apps. Dodává, že Izrael, Írán a Turecko nadále vedou své zástupné války v Sýrii, a to se stále větší urputností, a minulý týden se navíc objevily zprávy, že Washington hodlá nahradit zhruba dva tisíce amerických vojáků v Sýrii arabskými jednotkami, což signalizuje, že Trumpova administrativa zřejmě rezignovala a ponechá rozhodování o regionu na tamních mocnostech.
Útokem na Sýrii Washington demonstroval, že zůstává dominantní vojenskou silou ve Středomoří, alespoň pokud se rozhodne svou sílu použít, avšak stupňující se ruské a čínské aktivity v jiných regionech znamenají, že americká moc se stále ztenčuje, domnívá se analytik. Připomíná, že jakmile USA přesunuly jednu svou letadlovou loď do Středomoří, aby čelily Rusku v Sýrii, Čína provedla zatím největší námořní vojenské cvičení v Jihočínském moři a následovaly její manévry v Taiwanské úžině, které jsou chápány jako otevřený pokus zastrašit potenciální nepřátele Pekingu, tedy Spojené státy a jejich regionální spojence.
Přijdou nebezpečnější krize
Navzdory svým globálním ambicím se Moskva s Pekingem cíleně soustředí především na své bezprostřední okolí ve východní Evropě a Asii a koncipují své armády tak, aby dokázaly tlačit na stále omezenější americkou vojenskou přítomnost v těchto oblastech, tvrdí Apps. Doplňuje, že menší američtí nepřátelé jako Írán a Severní Korea uvažují podobně a byť jim útok na Sýrii připomněl, že Washington v případě potřeby dokáže uštědřit rychlý jednorázový úder, jejich hlavní úsilí se soustředí na odrazení Spojených států od akcí směřujících ke změně režimu.
" Na posledním měření sil v Sýrii je ve skutečnosti pravděpodobně nejpřekvapivější to, jak malá diskuze zřejmě proběhla ve Washingtonu o vystupňování širší akce proti Asadovi," konstatuje odborník. Zdůrazňuje, že vyjma vynucování často zmiňované červené linie v podobě nasazení chemických zbraní neexistuje již reálná chuť pokusit se syrského vůdce svrhnout, především ve světle problémů, kterým čelil Irák po odstranění Saddáma Husajna.
Nepřátelé Washingtonu - především ruský prezident Vladimir Putin - mezitím podle analytika nadále využívají současnou konfrontaci ke zkoušení nových technologií, čímž Spojené státy frustrují. Moskva údajně minulý týden rušila GPS signál nad částí Sýrie, čímž ovlivnila aktivitu amerických dronů, navíc se stupňuje širší informační válka ze strany Ruska, která posiluje rozdělenost Západu - než aby sestřelilo americké střely, se Rusko prostě rozhodlo tvrdit, že tak učinilo, čímž dále čeří vody již tak zakaleného mezinárodního diskursu, tvrdí expert.
Mnoho z těchto trendů je dlouhodobých a jakákoliv americká administrativa by s jejich zvládnutím měla problém, připouští Apps. Konstatuje, že Trumpův tým sice čelí chaotičtějšímu světu a sebevědomějším a důvtipnějším nepřátelům než si dokázala ještě před dvěma lety představit Obamova administrativa, ale přesto je obtížné určit, zda svérázné Trumpovo prezidentství řešení věcí spíše nekomplikuje. To by podle odborníka naznačovalo i údajné upozadění vedoucího štábu Bílého domu Johna Kellyho a prezidentovo soustředění se na vyšetřování ruských zásahů do voleb v roce 2016, které vede Robert Mueller.
Úder na Sýrii byl tedy jen vysoce rutinním divadlem, v zásadě nekrvavým cvičením, v jehož rámci USA hájily červené linie a postavili se ruskému zastrašování, deklaruje analytik. Za povzbudivé považuje, že se tak stalo bez větších obětí na všech stranách, ale zároveň očekává příchod větších krizí, které mohou být mnohem nebezpečnější.
Související
Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik
Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů
Sýrie , útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) , Rusko , USA (Spojené státy americké) , Čína
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek