Rusko a Čína se hlásí o slovo, moc USA upadá? Analytik varuje před sílícím chaosem

NÁZOR - Spojenými státy vedený úder na Sýrii je možná za námi, alespoň pro zatím, ale válka, která jej vyvolala - stejně jako širší mezinárodní konfrontace, která ji živí -, se jen více zamotala. S tímto tvrzením vystoupil v komentáři pro server Reuters ředitel think tanku Project for the Study of the 21st century, bezpečnostní a mezinárodněpolitický analytik Peter Apps.

Stále ošemetnější realita

Jen pár dní po americkém úderu ohlásila syrská média údajně již druhý izraelský nálet na cíle v zemi, k němuž došlo během víceméně jednoho týdne, poukazuje Apps. Dodává, že na Západě se zase spekuluje o možné ruské odvetě za útok, během něhož USA, Británie a Francie odpálily 105 střel na výrobny chemických zbraní v Sýrii, přičemž západní představitelé se obávají především možných kybernetických útoků Moskvy.

Západ a jeho spojenci z Perského zálivu mezitím zápasí se svými dalšími kroky, konstatuje odborník. Připomíná, že americký prezident Donald Trump vysílá protichůdné zprávy - říká, že chce stáhnout americké vojáky ze Sýrie, ale zároveň slibuje pokračování akcí, které mají zamezit Asadovu režimu v nasazení chemických zbraní.

Nejasnost panuje i ohledně širší politiky vůči Rusku, jelikož Bílý dům vyvrátil předchozí prohlášení americké vyslankyně při OSN Nikki Haleyové o chystaném zostření sankcí vůči Moskvě, podotýká expert. Soudí, že toto ukazuje na z pohledu Washingtonu stále ošemetnější realitu - útok na Sýrii byl v jistém směru sice jasnou ukázkou rozsahu americké vojenské síly - a zjevné neochoty Ruska dodržet své hrozby sestřelením raket či útokem na lodě a letouny, které je vypustí -, avšak i kdyby akce úspěšně odradila Asada od dalšího použití chemických zbraní, nikterak nezastaví posun geopolitické rovnováhy na Blízkém východě i jinde v neprospěch USA.

"Na syrském bojišti Asad nadále konsoliduje svou moc za pomoci konvenčních vládních leteckých úderů, které přes víkend pokračovaly v klíčových oblastech, kde povstalecké skupiny ustupují," píše Apps. Dodává, že Izrael, Írán a Turecko nadále vedou své zástupné války v Sýrii, a to se stále větší urputností, a minulý týden se navíc objevily zprávy, že Washington hodlá nahradit zhruba dva tisíce amerických vojáků v Sýrii arabskými jednotkami, což signalizuje, že Trumpova administrativa zřejmě rezignovala a ponechá rozhodování o regionu na tamních mocnostech.

Útokem na Sýrii Washington demonstroval, že zůstává dominantní vojenskou silou ve Středomoří, alespoň pokud se rozhodne svou sílu použít, avšak stupňující se ruské a čínské aktivity v jiných regionech znamenají, že americká moc se stále ztenčuje, domnívá se analytik. Připomíná, že jakmile USA přesunuly jednu svou letadlovou loď do Středomoří, aby čelily Rusku v Sýrii, Čína provedla zatím největší námořní vojenské cvičení v Jihočínském moři a následovaly její manévry v Taiwanské úžině, které jsou chápány jako otevřený pokus zastrašit potenciální nepřátele Pekingu, tedy Spojené státy a jejich regionální spojence.

Přijdou nebezpečnější krize

Navzdory svým globálním ambicím se Moskva s Pekingem cíleně soustředí především na své bezprostřední okolí ve východní Evropě a Asii a koncipují své armády tak, aby dokázaly tlačit na stále omezenější americkou vojenskou přítomnost v těchto oblastech, tvrdí Apps. Doplňuje, že menší američtí nepřátelé jako Írán a Severní Korea uvažují podobně a byť jim útok na Sýrii připomněl, že Washington v případě potřeby dokáže uštědřit rychlý jednorázový úder, jejich hlavní úsilí se soustředí na odrazení Spojených států od akcí směřujících ke změně režimu.

" Na posledním měření sil v Sýrii je ve skutečnosti  pravděpodobně nejpřekvapivější to, jak malá diskuze zřejmě proběhla ve Washingtonu o vystupňování širší akce proti Asadovi," konstatuje odborník. Zdůrazňuje, že vyjma vynucování často zmiňované červené linie v podobě nasazení chemických zbraní neexistuje již reálná chuť pokusit se syrského vůdce svrhnout, především ve světle problémů, kterým čelil Irák po odstranění Saddáma Husajna.  

Nepřátelé Washingtonu - především ruský prezident Vladimir Putin - mezitím podle analytika nadále využívají současnou konfrontaci ke zkoušení nových technologií, čímž Spojené státy frustrují. Moskva údajně minulý týden rušila GPS signál nad částí Sýrie, čímž ovlivnila aktivitu amerických dronů, navíc se stupňuje širší informační válka ze strany Ruska, která posiluje rozdělenost Západu - než aby sestřelilo americké střely, se Rusko prostě rozhodlo tvrdit, že tak učinilo, čímž dále čeří vody již tak zakaleného mezinárodního diskursu, tvrdí expert.    

Mnoho z těchto trendů je dlouhodobých a jakákoliv americká administrativa by s jejich zvládnutím měla problém, připouští Apps. Konstatuje, že Trumpův tým sice čelí chaotičtějšímu světu a sebevědomějším a důvtipnějším nepřátelům než si dokázala ještě před dvěma lety představit Obamova administrativa, ale přesto je obtížné určit, zda svérázné Trumpovo prezidentství řešení věcí spíše nekomplikuje. To by podle odborníka naznačovalo i údajné upozadění vedoucího štábu Bílého domu Johna Kellyho a prezidentovo soustředění se na vyšetřování ruských zásahů do voleb v roce 2016, které vede Robert Mueller.

Úder na Sýrii byl tedy jen vysoce rutinním divadlem, v zásadě nekrvavým cvičením, v jehož rámci USA hájily červené linie a postavili se ruskému zastrašování, deklaruje analytik. Za povzbudivé považuje, že se tak stalo bez větších obětí na všech stranách, ale zároveň očekává příchod větších krizí, které mohou být mnohem nebezpečnější.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie útok USA na Sýrii (7. 4. 2017) Rusko USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy